Gebelikte 4. Hafta: Gebelik Takviminde Gebeliğin 4. Haftası

Gebelikte 4. Hafta: Gebelik Takviminde Gebeliğin 4. Haftası

Gebeliğin 4. haftası 1. Gün: Bebeğin yuvalanma aşaması bugünlerde tamamlanacaktır. Bebeğin anne rahmine düşüp, yumurta ile birleştiği, yani döllendiği günün sonrasında, beşinci günden itibaren başlayan yuvalanma çalışmaları sekizinci güne kadar devam eder, ve en geç döllenmeden on gün sonra ise tamamlanmış olur. Yani, anne adayı, diğer adet döneminin dört ya da beş gün öncesinde, bebeğinin yuvalanma çalışmalarının son bulmasına ev sahipliği yapmaktadır.
Gebeliğin 4. haftası 2. Gün: Bebeğin yuvalanması hazırlıkları sırasında, annedeki gebelik kesesi de oluşmaya başlamıştır. Amniyotik sıvı ile bütünleşen gebelik kesesinin içerisinde bebek gelişimini sürdürecektir. Yuvarlak olmakla birlikte, parlak beyaz bir görünümü bulunan gebelik kesesi, annenin dış gebelik durumu yaşaması riskinin de ortadan kalkmasını olanaklı hale getirmektedir. Gebelik kesesi amniyotik kese ismi ile de bilinmektedir.
Gebeliğin 4. haftası 3. Gün: Bugün göbek kordonu, ve yolk kesesi, ya da diğer adı ile yumurta kesesi adı verilen yapıların oluşumu başlamış bulunmaktadır. Yumurta kesesinin neden var olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, amniyotik kesenin çevresini saran bir siyah çember niteliğindedir, ve bebeğin sağlığının bu siyah çember ile ilişkili olduğunu düşünenler bulunmaktadır. Amniyotik kesenin büyümesi sırasında sıkışmaya başlayan Yolk kesesi bir süre sonra ortadan kalkar. Yumurta kesesinin düzensiz, ç.ok büyük, ya da renginin siyahtan farklı renklerde olması, bebeğin sağlığında bir problem olduğunun göstergesi olarak düşünülmektedir.
Gebeliğin 4. haftası 4. Gün: Bugün, evde gebelik testi yaparak bebeğin var olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yine de tam emin olmak için adet döneminizin gecikmesini beklemeniz sağlıklı olacaktır. Bugün bebek cephesinde ise şöyle bir gelişme yaşanmaktadır: Hücre kitlesinin içerisinde, içinde boşluk bulunan iki tane boş kesecik oluşacaktır. Bu iki boş kesecikten bir tanesi, ilerleyen dönemlerde bebeğin gelişimi ile birlikte bağırsaklarını oluşturacaktır; diğeri ise zaten bebeğin kendisi olacaktır. Kısa süre sonra bir takım hücrelerde bölünmeler gerçekleşecek, ve amniyon isimli bir sıvı oluşacaktır. Bu sıvı, hem bebeği, hem de bebeğin bağırsaklarını saracaktır.
Gebeliğin 4. haftası 5. Gün: Bebeğin boyu artık 15 milimetre ile yirmi milimetre arasındadır. Bugün artık anne, hamilelik belirtilerini hissetmeye başlayabilir ki bu belirtiler, yorgunluk, baş dönmesi, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet gibi şekillerde kendisini gösterebilmektedir. Bunun yanında bugün, İki tane içi su dolu hava kabarcığı, bugün, göbek kordonuna asılmış şekilde görülebilmektedir.
Gebeliğin 4. haftası 6. Gün: Bugün anne artık, vajinal akıntılar yaşayabileceği gibi daha çok idrara çıkma şeklinde hamilelik belirtileri ile de karşılaşabilmektedir. Oluşumunu tamamlayan bir takım yapılar bulunmaktadır: Koryon Villus bunların en net örneğidir. Yolk kesesi, göbek kordonu, amniyotik boşluk, ve amniyotik kese de oluşumunu tamamlayan diğer yapılar niteliğindedir. Artık, embriyotik disk isimli bölümde, bebeğin oluşumunu gerçekleştirecek olan hücrelerin düzleştirilmesi işlemi gerçekleştirilmektedir.
Gebeliğin 4. haftası 7. Gün: Adet dönemi 28 günlük döngüler şeklinde gerçekleşen annelerdenseniz, bugün adetinizin başlamaması dikkatinizi çekecektir. Bu arada bebeğinizin de baş, ve kuyruk şeklinde iki parça halinde görünebilmesinin olanaklı hale geldiğini bilmeniz gerekmektedir…

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Yatış Şekilleri başlıklı makalemizde Hamileler Nasıl Uyur, hamilelik sekilleri ve hamilelikte yatış pozisyonları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü