Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı?

Gebelik ve Oruç: Hamilelikte Oruç Tutmak Sakıncalı mı?

Hamile kalan bayanlar bebeğim daha sağlıklı olsun, yeteri kadar gıdasını alsın diye çok yemek yerler. Ancak ramazan ayının gelmesiyle anne adaylarının kafasında birçok soru oluşmuştur. Oruç tutmak isteyen anne adayları kararsızlık yaşarlar. Fakat gebelikte çok yemek yemek değil, sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Yani çok yersem daha iyi olur düşüncesi yanlıştır. Çok yemek yemek sadece fazla kilo aldırır. Hamilelik boyunca az ve sık yemek yemek gereklidir. Bu nedenle oruç tutulmasının pek sağlıklı bir seçim olduğu söylenemez. Gebelik boyunca ve doğumdan sonra emziklilik dönemi beslenmenin en çok dikkat edilmesi gereken zamanlardır. Anne adayının yeteri kadar vitamin alması için beslenme programına dikkat edilmeli ve gerekirse sağlıklı bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Bu nedenle oruç tutulması hem bebek hem de annenin sağlığı açısından çeşitli riskler taşıyabilir. Anne adayı bunları düşünüp ona göre doğru bir karar vermelidir.

Gebelik ve Oruç

Anne adayının uzun süre aç kalması anne adayını olumsuz etkileyebilir. İlk olarak kan şekeri düşebilir ve buna bağlı olarak da halsizlik, sinir, baş ağrısı, baş dönmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Hamilelik her geçen gün biraz daha değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Bu nedenle kan şekeri seviyesi de inişli çıkışlı olabilir. Bu durumu engellemek için az ve sık yemek yenmesi gerekir. Gebelikte diğer önemli konu da bol sıvı tüketimidir. Gebelikte bol miktarda sıvı tüketilmesi sağlık açısından önemlidir. Hamilelikte anne adayı iyi beslenemezse kansızlık, ödem, diş ağrıları, erken doğum riski gibi birçok sorunlar yaşanabilir. Uzun süre anne adayı aç kalırsa mide ekşimesi, mide yanması ve mide bulantısı şikâyetleri de artar. Kısaca vücudun dengesi bozulur ve vücutta kalori, vitamin alımı dengesi de düzensizleşir.

Hamilelikte Oruç Tutmak

Oruç tutan annelerde kilo alımının daha fazla olduğu gözlenmiştir. Çünkü uzun süren açlık metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu durumda anne adayı az kalori harcar, çok kilo alır. Ayrıca akşamları yenen ağır yemeklerde bu durumu iki katına çıkarır ve kilo alımını arttırır. Bunun yanında mide şikâyetleri de artar. Hamile kadınlarda su ihtiyacı normal kadınlara oranla daha fazladır. Bir de sıcak günlerin etkisi ile sıvı ihtiyacı daha çok artar. Anne adayı gün içerisinde yeteri kadar sıvı alamadığı zaman tansiyonda düşme hatta bayılmalar görülebilir.

Hamilelikte Oruç Tutacaksanız

Eğer anne adayı oruç tutmak istiyorsa dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve risk taşıyıp taşınmadığı öğrenilmelidir. Doktora danışmak bu dönemde çok önemlidir. Eğer bir sorun yoksa sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı kendinize belirlemelisiniz. Ancak belirleyeceğiniz programda tahıl grubu, sebze, meyve, et ve süt ürünleri mutlaka olmalıdır. Gündüz bol bol dinlenmeli, kendinizi yoracak işlerden kaçınmalısınız. İftarda çok yağlı ve ağır yemeklerden kaçının. Bu sahur içinde geçerlidir. Sahurda kızartma vb. sindirimi zor gıdalar tercih etmeyin. Sahura mutlaka kalkın. Almanız gereken besinleri iftar ile sahur arasına yaymalısınız. Bir anda hepsini tüketmek rahatsızlık verir. Ayrıca doktorunuzun önerilerine de dikkat etmelisiniz

Anne Günlüğü