Gebelik Takibi Nedir Nasıl Yapılır?

Gebelik Takibi Nedir Nasıl Yapılır?

Gebelik takibi doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere iki şekilde takip edilen bir süredir. Anne adayının doğum öncesinde bebeğin gelişimi ve kendi sağlık durumu ile ilgili bilgi almasına yardımcı olur. Doğum sonrasında ise annenin ve bebeğin sağlık durumu ile ilgili alınan bilgilerdir. Doğum öncesinde gebelik risklerinde azaltılması sağlanarak gebelik süresince anne ve bebeğin sağlığı göz önünde bulunmaktadır.

Doğum Öncesi Gebelik Takibi 

Hamile kalmak isteyen kadınlarda doğum öncesi için sağlıklı bir gebelik geçirmek için anne adayının gebeliğe hazırlanması için gerekli şartların oluşmasını sağlar. Doğum öncesinde annenin bakımı ve bebeğin sağlıklı olarak gelişim gösterebilmesi için hamilelik öncesi anne adayının beslenmesi, alışkanlıkları ve yaşam şartları düşük olma şansını da düşürmektedir.

Doğum öncesinde sigara ve alkolün bırakılması, günlük olarak folik asitin alınması, evde bulunan zehirli maddelerden uzak durulması ve doktorun vermiş olduğu takviyelerin kullanılması gebelik öncesi takibin yapılmasını sağlar ve gebelik gerçekleşebilmektedir.

Gebelik Süresince Takip 

Anne adayları gebe kalmak için beslenme alışkanlıklarını değiştirip uygun yaşam şartları edinmesi sonrasında gebelik olmuş ise bu süreçte de bebeğin ve anne adayının sağlık durumu takip edilmedir. Gebeliğin hafta hafta takip edilmesi ve bu durumda bebek sağlığı hakkında da bilgi alınabilmektedir.

Gebelik süresince ilk 6 ay düzenli olarak her ay doktor kontrolleri yapılmaktadır. 7. aydan sonra haftalık olarak anne adayı ve bebek sağlığı kontrol edilmektedir. Bu süre içerisinde anneye ve bebeğe dair tüm sağlık taramaları yapılmaktadır.

Doktor kontrollerinde genel olarak kan testlerinde kansızlık oranı ölçülür. Ayrıca annenin tansiyon ve kilo kontrolü yapılır. Anne kilo alımlarında bebeğin aldığı kilolarda göz önünde bulundurulur. Anneye özel egzersizler verilerek beslenme şeklide belirlenmektedir. Doktor bu gebelik takiplerinde anneyi doğuma hazırlamaktadır. Annenin genel sağlığı göz önünde bulundurularak bebek ile beraber gelişimi takibi son derece önemlidir.

Doğum Sonrası Takip 

Bebeğin doğumuna kalan 1 ay süre boyunca her hafta doktor kontrolüne giden anne adayının doğuma hazırlanması annenin doğum anında daha rahat bir süre geçirmesini sağlamaktadır. Gebelik boyunca yapılan takipler ile beraber annenin sağlıklı bir şekilde doğum yapması sağlanır.

Doğum sonrası takipte ise hem anne hem de bebek düzenli olarak doktor tarafından kontrol edilir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişiminin olması ve herhangi bir sağlık sorunu yaşamaması için doktora gerekli bilgilerin verilmesi gerekir.

Doktor bu süreçte anne ve bebeğin beslenmesi, kilo artışları ve düzenli uyku düzeni için anneye yardımcı olmaktadır. Doktor anne ve bebeğin sağlığını en iyi şekilde korumaya yönelik beslenme önerilerinde bulunmaktadır. Doğum sonrasında doğum öncesinde gidilen doktorun aynı olması bebek ve anne sağlığı için daha doğru bilgilerin alınması sağlanır.

Vajinal Bakım

Doğum öncesinde olduğu gibi doğum sonrasında da gebelik takibi süreci boyunca annenin vajinal bakımı da gebelik takibi içerisindedir. Doğumdan sonra annenin vajina toparlanması ilk bir ay içerisinde olmaktadır. Normal yaşama tekrar kavuşabilmek için annenin doğumdan bir sonraki ayı baz alınmaktadır.

Kadınlarda doğum sonrası akıntının fazla olması ve bununla beraber kanamanın olması normaldir. Vücudun toparlanması ve kendine gelmesi için bebeğin doktor kontrollerinde annenin vajina kontrolleri de yapılmaktadır.

Doğum sonrasında en 2 yıl tekrar gebe kalınmaması anne adaylarına tavsiye edilmektedir. Vücutta değişen hormonlar ve yapısal değişiklikte bir sonraki gebeliğin sağlıklı olabilmesi için bu sürece ihtiyaç duyulmaktadır.

Vajina bakımında annenin en sık karşılaştığı durumlar kan pıhtılarının zaman içerisinde gelmesi, kasılmaların olması ve akıntının artması doğum sonrasında görülebilmektedir. Bu nedenle anneye bu konu hakkında doktorun bilgi vermesi gerekmektedir.

Kadınlarda normal adet sürecine dönmek için bir sürenin geçmesi ve bu süreçte doktor kontrollerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Henüz doğum yeni yapıldığından vajinanın temiz olması gerekmektedir. Bakterilere karşı önlem almak için sık sık iç çamaşırının değiştirilmesi ve annenin alerjisi olduğu gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Annede vajina sağlığındaki herhangi bir durum ve özellikle enfeksiyonlu bir durum bebeğin süt emmesinden dolayı bebeğe de geçebilmektedir. Düzenli kontrollerin yapılması hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için son derece önemlidir ve gereklidir.

Etiketler

Anne Günlüğü