Gebelik Nasıl Oluşur?

Gebelik Nasıl Oluşur?

Gebeliğin oluşması için öncelikle kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin birleşmesi gerekmektedir. Kadınlarda yumurtanın döllenmesini sağlayan spermin yumurtayı döllemesi ve daha sonra hücre bölünmesi ile beraber gebeliğin gerçekleşmesi gerekmektedir. Cinsel yaşamın aktif olması ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan çiftlerin çocuk sahibi olması için cinsel birleşmenin gerçekleşmesi sonucunda herhangi bir engel söz konusu değil ise gebelik oluşabilmektedir.

Gebeliğin oluşması için erkek üreme hücresi olan sperm kadının yumurtasını döllemesi gerekmektedir. Birleşme sırasında erkek üreme hücresi spermlerin yumurtayı döllemek için hızlı hareket etmektedir. Spermlerin yumurtaya ulaştıktan sonra yumurtanın içerisinde bölünme başlamaktadır. Bu bölünme gebeliğin gerçekleştiğini göstermektedir. Daha sonra döllenen yumurta rahime yerleşmek için alanında ayrılır. Rahime yerleşen yumurta burada da bölünmeye devam etmektedir.

Her geçen gün bölünme hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ana rahmine yerleşen fetüsün gün geçtikçe belirginleşen bir yapısı bulunur. Gebelik bu aşamadan sonra kesin olarak gerçekleşmiş olur. Gebeliğin oluşmasında etki gösteren faktörler arasında öncelikle kadın ve erkeğin birleşme esnasında kadının doğurganlık dönemleri çok önemlidir. Çünkü kadınlarda her birleşmede gebeliğin kesin gerçekleşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Özellikle adet döneminden bir hafta sonra olan zaman dilimi kadınlarda gebeliğin gerçekleşmesi için en yüksek dönemlerden biridir.

Kadınların doğurganlık döneminde spermin yumurtayı döllemesi sonucu gebelik yüksek oranda gerçekleşir. Bunun yanı sıra diğer dönemlerde de nadirde olsa gebelik gerçekleşebilir. Fetüsün oluşması ile kadındaki gebelik dönemi başlamış olur. Bu süreç içerisinde bebeğin düşme oranı oldukça fazladır. Fetüsün ana rahmine tutunması için de en az 16 haftanın geçmesi gerekir.

Gebeliği Etkileyen Faktörler 

Gebelik her kadında sağlıklı bir şekilde meydana gelmeyebilir. Bu süreçte anne olmaya hazır olmayan kişilerinde gebe kalması psikolojik olarak kişiyi yıpratmaktadır. Fakat anneliğe hazır bir kadının bebek sahibi olmak için gebe kalabilmesini sağlayan koşulları hazırlaması bebeğin sağlıklı gelişimi için de oldukça önemlidir.

Gebeliğin oluşmasına engel olan faktörler uzun süre gebeliğin gerçekleşmesini etkileyebilir. Stres özellikle kadın ve erkeklerde gebe kalmayı etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Stresli bir ortamda bulunan bireylerde özellikle erkeklerde sperm kalitesinin düşmesi söz konusu olmaktadır. Sperm kalitesinin düşmesi ve buna bağlı olarak spermlerin yumurtayı döllemede başarısız olması gebeliğin gerçekleşmesini etkilemektedir.

Kadınlarda gebeliği etkileyen en önemli faktörler yaş ve yaşam koşullarıdır. Çok geç yaşta hamile kalmaya çalışan kadınlarda bu süreç oldukça zordur. Yumurtaların döllenme sorunu meydana geldiğinden ve yumurtaların çok yorgun olmasından dolayı gebelik söz konusu olmayabilir. En fazla 35 yaşına kadar doğum gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bu yaş sonrasındaki doğumlar genellikle annenin sağlığını tehdit edebilmektedir. Bunun yanı sıra bebeğinde genel sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Gebeliği etkileyen faktörlerden biride yaşam koşullarıdır. Kişinin sağlıksız beslenmesi ve sigara kullanımı gebeliği etkileyen en önemli faktörler arasında yer alır. Doğurganlığın düşmesine sebep olan faktörler kadının genel sağlığını da etkiler. Sigara ve sağlıksız yaşam doğurganlığının erken yaşta son bulmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı kadın ve erkeğin bebek sahibi olmak için çeşitli yöntemlere başvurması doğal yollardan kadının gebe kalmasını sağlayabilir. Bu aşamada beslenme de her iki taraf için etki eden durumdur. Sperm ve yumurta kalitesini arttırıcı gıdaların tüketilmesi her zaman daha etkili olacaktır. Gebelik gerçekleşmesi için düzenli bir seks hayatının da olması gerekir.

Kadın ve erkeklerde doğurganlığın en yüksek olduğu dönemler kadınlarda 25- 35 yaş arasıdır. Erkeklerde ise bu daha geç dönemlere kadar devam edebilmektedir. Aktif bir cinsel yaşam gebelikte büyük rol oynadığından özellikle iki günde bir girilen cinsel ilişkide sperm kalitesi artmaktadır. Her gün girilen cinsel ilişkide sperm kalitesinde düşüş söz konusu olmaktadır.

Gebeliği etkileyen faktörlerden biride kadınlarda bulunan kistlerdir. Özellikle geç yaşlarda kist oluşumu kadınların gebe kalmasını engellemektedir. Buna bağlı olarak gerekli tedaviler yapıldığı takdirde gebe kalınması için herhangi bir durum söz konusu olmamaktadır. Kadın ve erkeğin bebek sahibi olmak için koşullarının uygun olması ve sağlıklı bireyler olmaları kadının gebe kalmasını engelleyen hiçbir faktör bulunmamaktadır. Ayrıca kadınlarda doğurganlık döneminin gebe kalmada etkin rol oynadığı da unutulmamalıdır.

Etiketler

Anne Günlüğü