Gebelik Kan Testi Sonuçları Nasıl Anlaşılır?

Gebelik Kan Testi Sonuçları Nasıl Anlaşılır?

Kadınların gebe kaldığının kesinleşmesi için kan testi yapılmaktadır. Kan testi sonucunda HCG hormonunun yüksek çıkması gebeliğin kesin olduğunu gösterir. Gebe kalınmasından itibaren HCG hormonu yükselişe geçmektedir. Kadınlarda gebelikte ve tümörde bu hormon yükselişe geçmektedir.

Dış gebelik ve boş gebelikte de bu HCG hormonunun değerinin yükseldiği görülmektedir. Hormon değerinin yükselmesi çoğu zaman sağlıklı bir gebelik olduğunu da kanıtlamamaktadır. Bunun için mutlaka ultrasona bakılması gerekmektedir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır? 

Gebeliğin kesin olduğunun görülmesi için kan testinin son adetin 2 gün gecikmesi gerekmektedir. Yumurtanın döllenerek rahime yerleşmesi kandaki HCG hormonunun yükselmesine neden olmaktadır. Bazı durumlarda kadınlar cinsel birleşmeden 2 gün sonra kan testi yaptırmak istiyorlar. Fakat yumurta rahime yerleşmeden kandaki HCG hormonu yükselişe geçmez.

Kesin gebeliğin kan testinde çıkıyor olması için son adet tarihinden sonraki adetin en az 2 gün geçmesi gerekir. Böylece ilerleyen günlerde de gecikme olduğunda kandaki HCG hormonu yüksekliği ölçülerek gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği tespit edilebilir.

Her HCG hormon yüksekliği sağlıklı bir gebelik olduğunu göstermediği için mutlaka detaylı doktor kontrolü yapılmalıdır. Bunun yanı sıra kadınlarda tümör olduğu zamanda da HCG hormonu yüksek çıktığından detaylı kontrolü mutlaka gereklidir.

Tüp Bebekte Gebelik Testi? 

Normal şartlar ile gebeliği gerçekleşmiş olan kadınların adetin gecikmesinden 2 gün sonra kan testi yaptırarak gebeliğin olduğunu kanıtlaması daha kolay olabilmektedir. Fakat transfer yolu ile tüp bebek sahibi olacak olan kadınlarda transfer yapıldıktan sonra 12 gün beklenmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda 12 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yapılsa da birkaç gün sonra bu kan testi tekrarlanabilmektedir. Bu işlem doktor tarafından belirlenmektedir.

Tüp bebekte transfer işlemi tamamlandıktan 2 gün sonra kan testi yaptırmak isteyen kadınlar olmaktadır. Fakat unutulmaması gereken en önemli konu ise transfer ile tüp bebek yapılmış olsa bile embriyonun rahime yerleşip HCG hormonunun yükselmesi zaman almaktadır.

Kanda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebe olduğundan şüphelenen kadınlar genellikle eczaneden idrar testi alarak gebeliğinin olup olmadığını anlamaya çalışmaktadır. Fakat gebeliğin erken teşhisinin idrar testi ile anlaşılması mümkün değildir. Bu nedenle kan testi yapılarak gebeliğin olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Kan testi günün her saati yapılabilen bir testtir. Kol içinden alınan bir tüp kan laboratuvara gönderilerek HCG hormonu değeri ölçülür. Kan testi sonuçları genel olarak aynı gün çıkabilmekte ya da yoğunluğa ertesi gün sonuçlar alınabilmektedir.

Gebelik için kan testi yapılacak ise adetin 2 gün gecikmesi yeterli olacaktır. Fakat bazı durumlarda kan testinin tekrarlanarak yapılması gerekmektedir.

Kandaki HCG Değeri Gebelikte Kaç Olmalıdır? 

Hamilelik gerçekleşmiş ise kandaki değerlerde yükseliş söz konusu olmaktadır. Gebelik içinse HCG hormonu değerleri yükse olmalıdır. Bir gebelikte kesin konuşabilmek için HCG değerinin 20 değerinden yüksek olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra 1 ila 20 arasında olan değerlerde de şüpheli bir durum olabilmektedir.

HCG değerinin yüksek çıkması ile beraber gebelik gerçekleştiği anlaşılır. Bazı durumlarda HCG değerinin yüksek olması kesin gebelik olmadığını da gösterebilmektedir. Bu nedenle yapılan gebelik testinden 2 gün sonra testin yenilenmesi gerekmektedir.

Kan testi yapılmadan önce adetin birkaç gün gecikmesi normal bir durumdur. Fakat genellikle kan testi yaptıranlar adet tarihinden emin olmayabilmektedir. Bu nedenle ilerleyen günlerden testin tekrarlaması gerekir.

Gebelikte HCG Değeri Ne Zaman Artar?

Gebeliğin gerçekleşmesi için cinsel ilişki sonrasında bir süre beklenmesi gerekmektedir. Döllenen yumurtanın rahime yerleşmesi zaman alan bir olgudur. Bu nedenle gebeliğin olup olmadığının anlaşılması için adetin gecikmesi gerekir. Daha sonra kan testi yapılarak kandaki HCG değerine bakılır.

HCG değeri yükselişe geçmiş ise gebelik söz konusu olabilir. Fakat bazı durumlarda HCG değerinin yüksek olması bile kadınlarda bazı tümör türlerinin olduğunu işaret edebilmektedir.

Normal durumlarda gebelik ya da tümör söz konusu değilken kandaki HCG değeri sıfır veya sıfıra yakın değerde olmaktadır. Gebelik gerçekleştikten sonra bu değer yükselmeye başlayarak gebeliğin kesin teşhisi konulabilir. Fakat unutulmamalıdır ki tümör gibi hastalıklarda da HCG değerinin yüksek çıkması durumu bulunmaktadır. Gerekli teşhisin yapılabilmesi için mutlaka doktorun detaylı muayenesi gerekmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü