Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Gebelik Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Gebelik; heyecanlı, ümitli, yer yer stresli, ancak çok çok güzel bir dönemdir. Her anne adayı gebeliğin başından itibaren bebeğini bir an önce kucağına almanın hayalini kurar. 9 aylık uzun bir süreç olan gebelik, anne adayı için pek çok güzelliğin yanında, bir o kadar da endişe içerir. Bununla birlikte gebeliğin seyrinin nasıl olduğu, her şeyin yolunda olup olmadığı sorularının yanıtları da ekstra önem taşır. Anne adayı gebelik sürecini hafta hafta takip eder, beklenen tüm gelişmeleri bizzat kendisinde gözlemleyebilmek ister. Bu arada kaç haftalık hamile olduğu, bunun kaçıncı aya denk geldiği ve o haftalar içinde muhtemelen neler yaşaması gerektiği sorularının yanıtları da önemlidir. Öncelikle gebeliğin nasıl hesaplanması gerektiğine bakmakta fayda var.

Kaç haftalık hamileyim?

Planlanan bir gebelik varsa anne adayları neredeyse haftada bir eczanelerden test alıp idrarda gebelik testi yaparlar. Beklenmeyen bir gebelik, çok da planlı olmayan bir korumasız cinsel ilişki olduysa da genellikle gebelik testi için adet kanamasının gecikmesi beklenir. Kadının beklenen tarihlerde adet kanaması olmaması durumunda gebelikten şüphe edilir ve gebelik testi yapılır. Testin pozitif çıkması durumunda ise kaç haftalık bir gebelik olduğu sorusu akılları kurcalar.

Kadının gebe kalabilmesi için yumurtlama döneminde korumasız cinsel ilişki yaşanmış olması ve spermlerin yumurtayı döllemiş olması gerekir. Kadınlarda yumurtlama dönemi, en son adet kanamasının başladığı tarihten yaklaşık 14 – 15 gün sonrasıdır. Başka bir deyişle düzenli olarak adet gören kadınlar adet kanamasının başladığı günü bir yere not ederlerse, ondan yaklaşık 15 gün sonrasında yumurtlayacaklarını ve bu dönemde korumasız cinsel ilişki olursa gebeliğin mümkün olduğunu bilirler.

Gebelik testi pozitif çıkan kadın bir sonraki adet kanamasına 14 gün kala gebe kaldığını düşünerek kaç haftalık gebe olduğunu hesaplayabilir. Örneğin 30 gün aralıklarla adet kanaması göre kadın 30 – 14 = 16 hesabından, bir sonraki adetine 16 gün kala, 27 gün aralıklarla adet gören kadınsa 27 – 14 = 13 hesabından bir sonraki adetine 13 gün kala yumurtlayacaktır. Ancak bu hesaplamaya bakarak hamilelik haftası bulunacağı zaman bu yumurtlama tarihi değil, en son adet tarihi dikkate alınarak hesaplama yapılır. Zira kadının gebeliğinin başlangıcı korumasız cinsel ilişkinin olduğu günden itibaren değil, son adet gününün başladığı ilk günden itibaren başlar.

Gebelik cinsel ilişkinin olduğu gün mü başlar?

Gebelik için yumurtlama döneminde korumasız cinsel ilişkiye girmiş olmak gerekir. Ancak gebeliğin oluşum, gelişim süreci son adet kanamasının ilk gününden itibaren başlamaktadır. Kadının adet kanamasının başladığı ilk gün ile birlikte kadının bedeninde bebeğin oluşumu için yeni bir yapı meydana gelmeye başlar. Her ay kadının vücudu olası bir gebeliğe hazırlanır, rahim duvarı olası bir döllenmiş yumurtayı barındırabilmek için kalınlaşır ve diğer tüm faktörler gebelik için kendisini hazırlar. Evet, kadının yumurtlama döneminde yumurtanın sperm tarafından döllenmesiyle gebelik başlar. Fakat bebeğin oluşumu aslında adet kanaması sürecinin başında başlamıştır. Yani daha cinsel ilişki olmadan vücut gebelik için tüm çalışmalarını yapmıştır. Bu bakımdan yumurtlama dönemi, döllenme günü değil, kadının son adet kanamasının başladığı gün gebeliğin başladığını bilmesi çok önemlidir. Zira ortalama 40 hafta sürecek olan gebelik takipleri, kontrolleri anne adayının son adet kanaması dikkate alınarak yapılır. Bebeğin anne karnındaki gelişiminin normal olup olmadığına dair kanılar da son adet tarihinin ilk günü baz alınarak yapılır.

Kaynaklar:

http://www.yourduedate.com/

http://jinekoloji.com/hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir

Etiketler

Anne Günlüğü