Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama | Anne Günlüğü

Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama

Gebelik (Hamilelik) Haftası Hesaplama

Kaç haftalık hamileyim? Kaç aylık hamileyim?

Anne adayları için sık sık sorulan sorular arasında bulunan bu soruya aşağıda ki hesap makinesi ile cevap vereceğiz. En son adet geçirdiğiniz gün bilgilerini girerek, kaç aylık hamileyim sorusunun cevabını alabilirsiniz ve daha fazlası da bebeğim ne zaman doğacak farklı bir soru cevabı olan bebeğimin doğumuna kaç gün kaldı sorularına olan cevabı öğrenebilirsiniz

Burada hata yapmamak için en son adet geçirdiğiniz tarihi tam olarak hatırlamanız gerekmektedir. Bu tarihi tam olarak hatırlamanız durumunda bebeğiniz ne zaman doğacak, kaç haftalık hamilesiniz bu soruların cevabını rahatlıkla alabilirsiniz.

Kaç Aylık Hamileyim?

Hamile kaldıktan sonra kadınların sık sık merak ettiği konulardan biridir. Ne kadar doktora gitsek de yine de içimizde bir soru işareti kalmaktadır. Bu sebeple bebeğimizin kaç aylık olduğunu çok merak ederiz. Hemen hemen her gün gün sayar kaç aylık gebeyim? Doğuma kaç hafta kaldı gibi soruları sık sık sorarız. Aslını sorgulamak gerekirse bu karışıklıkların en büyük sebebi ise bir ayın dört hafta olmayışıdır. Çünkü bir ay 4 hafta iki veya üç gün sürebilmektedir. Burada şu sorun çıkıyor, bir bebek ortalama 40 hafta da doğuyor ise ay olarak dokuz aya tekabül ediyor mu etmiyor mu sorusu akılları karıştırmakta. Aşağıda sizlere detaylı açıklamaya çalıştık.

Gebelik Hafta Ay Dönüşüm Tablosu

4 hafta 2 günlük hamileyim. Kaç aylık hamileyim? = 1 Aylık hamilesiniz.
8 hafta 4 günlük hamileyim. Kaç aylık hamileyim? = 2 Aylık hamilesiniz.
12 hafta 6 günlük hamileyim. Kaç aylık hamileyim? = 3 Aylık hamilesiniz.
17 hafta 1 günlük hamileyim. Kaç aylık hamileyim? = 4 Aylık hamilesiniz.
21 hafta 3 günlük hamileyim. Kaç aylık hamileyim? = 5 Aylık hamilesiniz.
25 hafta 5 günlük hamileyim. Kaç aylık hamileyim? = 6 Aylık hamilesiniz.
30 haftalık hamileyim. Kaç aylık hamilesin? = 7 Aylık hamilesiniz.
34 hafta 2 günlük hamileyim. Kaç aylık gebeyim? = 8 Aylık hamilesiniz.
38 hafta 4 günlük hamileyim. Kaç aylık hamilesiniz? = 9 Aylık hamilesiniz.
40 haftalık hamileyim. Kaç aylık hamileyim? = 9 Ay 10 günlük hamilesiniz. (İyi ki doğdun 🙂 )

Yumurtlama Günü Hesaplama

Kadınlarda yumurtlama günü, regl tarihinden itibaren 15.gün olarak hesaplanır. Kesin bir süre belirtmek mümkün olmamak ile birlikte her kadın için bu gün sayısında farklılık gösterebilir.

Yumurtlama günü hesaplama yöntemleri;

 • Ateş ölçme yöntemi,
 • Yumurtlama hesaplayıcı test yöntemi,
 • Akıntı izlenmesi yöntemleri ile yumurtlama günü hesaplanabilir.

Yumurtlama hesaplarken bu yöntemlerden birini kullanmak gerekir. Bu belirtilen üç yöntem ile hamilelik hesaplanabilir. Bu hesaplanan yollar ile hamile kalınabilir, ilişki sonrasından toplamda 10 geçtikten sonra, kanda yapılacak olan hamilelik testi ile gebelik kontrolü yapılabilir.

Gebelik Kaç Hafta Sürer?

Gebelik hesaplandıktan sonra merak edilen sorulardan biri ise gebelik kaç hafta sürer sorusudur. Gebelik hesaplama yapıldıktan sonra kaç aylık hamile kalındığı öğrenilir. Bu öğrenme sonrasında gebelik sürecinin devamında hamilelik sonu hesaplanmaya başlar.

Buna göre gebelik 9 ay yani 36 hafta sürecektir. Gelişen ani doğumlara göre 33 hafta ile 36 hafta arası doğumlar normal doğum olarak görülmektedir. Buna göre bir sorun oluşturmamaktır.

İlgili Konular

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?
Bebeğin Kalp Atışları Kaçıncı Haftada Duyulur?

Sosyal Medyada Paylaşın:

17 yorum

 1. Takvimizin kullanımı aslında basittir. Mavili tablolardan ay ve günü bulun. Altındaki pembeli kutudaki değer muhtemel hamilelik tarihini gösterecektir.

  1 ocak için mesela gebelik tarihi 8 ekim olarak bulunur.

  24 aralık için gebelik tarihi: Mavi kutulardaki Aralık ayına gelelim. 24 rakamının altındaki değer 30. Hangi ay olduğunu da pembeli yerden bakıyoruz. Sağda elyül, solda ekim yazıyor. 30 olduğu için 30 eylül olarak bulunur.

 2. ilk bakışta o kadar karışık duruyor ki ben takvımle kaç haftalık hamıle olduğumu öğreneceğimi umuyordum oysa mavı renkle s.a.t.bulunca hemen altındakı ayın gunu ıle tahmını doğum tarıhı bulunuyor.

 3. merhabalar siz anneleri dinledikten sonra kızım hakkındaki düşüncelerim deyişti çünkü benim kızımda dört yaşında kızlarımız hemen hemen aynı oldukları için sabredip beklemek gerek diye düşünüyorum dört yaş cocukları neler yapıyorlarsa kızlarımız veya oğullarımız yaratılıştan özelliklere sahipler fazla düşünmeye gerek yok

 4. o kadarda karışık değil aslında, doktorumun dedigi tarihin aynısı cıktı güzel bişey bence…..

 5. Ne karisigi be gerizekalimisiniz son adet tarihini bul hemen altindaki muhtemel dogum tarihin anlamak istemezseniz anlamazsiniz tabi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM