Gebelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Belirtileri

Gebe Olduğunuz Nasıl Anlaşılır? Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Tıbbi uygulamada en sık yapılan yanlış teşhislerden biri gebeliktir. Gebe olduğunu sanan kadınlardan bir kısmı gebe değildir. Bazıları ise gebeliğin yarısına (bazen daha da ileri) gelmiş oldukları halde durumlarının farkına varmazlar. Doktorlar da gebelik olmadığı halde gebe tanısı koyabilecekleri gibi hastanın bulguları başka şeyleri de düşündürdüğü için gebeliği atlayabilirler. Yanlışlık olasılığı çok fazladır. Yine de kadınların büyük çoğunluğuna çok doğru olarak tanı konur.

Gebelik işaret ve belirtileri, Hamilelik Belirtileri

Normal aylık adetlerin kesilmesi: Normal, düzenli adet gören kadında bir adetin görülmemesi gebeliğin en önemli ve kesin belirtisidir. Adetler genellikle düzensiz ise gecikmenin farkına varılması için bir süre geçmesi gerekebilir. Bu süre içinde diğer belirtiler gebelik durumuna dikkati çeker. Gebe kadında normal adetlerin olup olamayacağı sorusunun cevabı kesinlikle “Hayır”dır. Normal ve düzenli adet gören kadın gebe değildir. Gebeliğin ilk üç ayında aralıklarla hafif kanamalar olabilir, fakat bu adet görmekle aynı şey değildir ve düşük tehdidi olarak kabul edilerek tedavi edilmelidir. Gebe olduğu sırada normal adet gördüğünü iddia eden kadın, tekrarlanan düşük tehdidi altındadır. Bu durumun tedavi edilmesi ve gebeliğin normal şekilde devamının sağlanması gerekir.

Gebelik Belirtisi Büyümüş ve ağrılı memeler:

Memeler adetlerden önce genellikle ağrılıdır ve biraz büyür. Bu değişiklikler gebelik ortaya çıkar çıkmaz, adetlerin kesilmesinden hemen sonra daha belirgin hale gelir. Gebelik iyice yerleştikten sonra meme başlarından kolostrum denilen sarı bir sıvı çıkarmak mümkündür.

Gebelik rahatsızlığı-aşerme: Gebe kadınların hepsinde değilse de çoğunda gebeliğin başlangıcında, kusmaya neden olan bulantılar vardır. Sabahın erken saatlerinde rahatsızlık hissedilmesi geleneksel bir gebelik belirtisi ise de bulantı ve kusma günün herhangi bir saatinde de olabilir.

Yorgunluk: Gebeliğin ilk zamanlarında sık sık yorgunluk hissi, alışılandan daha fazla uyuma arzusu görülür. Bu durumda vücuda gereksinmesi olan dinlenmeyi vermek gerekir.

Sık sık idrar yapmak: Gebeliğin başlangıcında büyüyen uterus, mesaneye baskı yaparak sık sık tuvalete gidilmesine neden olur. Çoğu zaman da, artan susamayı gidermek için gebe kadın her zamankinden fazla su içeceğinden idrar miktarı da artacaktır.

Vajinal akıntı: Yerel ağrı ve tahrişe neden olmayan hafif, beyaz akıntı vajinadaki herhangi bir enfeksiyon yüzünden olmuş değildir, normal vajinal salgının artması sonucudur.

Pigmentasyon: Birinci gebelik sırasında pigment miktarındaki artış nedeniyle meme başlarındaki deri kahverengiye dönüşür. Doğumdan sonra bu koyu renk solar ama hiçbir zaman tamamen kaybolmaz. Ayrıca meme başı etrafındaki küçük, kayganlaştırıcı bezler büyüyerek derinin yüzünde küçük çıkıntılar halinde görülebilir. Bunlara, ilk tarifeden doktorun adına izafeten Montgomery tüberkülleri denmektedir.

Pubis kemiğinden göğüs kemiğine (ster-num) uzanan çizgi üzerinde de pigmentasyon oluşur. Bu koyu renkli çizgi (linea nigra) pubis ile göbek arasında daha belirgindir.

Kadınların çoğunda yüzde, gözlerin çevresinde, yanaklarda ve alında bir dereceye kadar pigmentasyon bulunsa da çok göze çarpıcı değildir. Bazen çok belirgin olur ve anne adayı bir maske, gebelik maskesi taşıyormuş gibi görünür. Gebelik sona erince karındaki ve yüzdeki pigmentasyon solar.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Benim iki gun once beyaz sivi geldi adetimde uc gun surdu acaba bu hamilelik belirtisimi