GEBELİĞİ ETKİLEYEN HASTALIKLAR

GEBELİĞİ ETKİLEYEN HASTALIKLAR

Hamilelik süresince bazı hastalıklar hem anne için hem de bebek için tehlikeli olabilir. Gebeliği etkileyen hastalıklar sırasıyla; anemi, kızamıkçık, tüberküloz, frengi, diabet, sarılık, kalp hastalıkları, hipertansiyon ve gebelik zehirlenmesidir.

GEBELİĞİ ETKİLEYEN HASTALIKLAR Nelerdir?

Anemi

En sık rastlanan gebelik sorunlarından birisidir. Beslenme yetersizliği sorunlarından biri olan kansızlık anne için sorunların başında yer alır. Hamilelik öncesinde ve hamilelik sırasında iyi beslenemeyen annede kansızlık görülür. Gebe kadınların birçoğunda kansızlık, demir yetersizliğine bağlıdır. Bunun yanında folik asit yetersizliği kansızlığı da birçok gebe kadında görülür. Hamilelik boyunca gebe kadın demir bakımından zengin olan besinlerden yemelidir. En iyi demir kaynakları ise, karaciğer, etler, dalak, yumurta, pekmez, fındık, susam ve fıstıktır.

Kızamıkçık

Hamile olan kadının bu hastalığa yakalanması oldukça tehlikelidir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında yani organ oluşum döneminde bu hastalığın görülmesi bebeğe zarar verir. Hastalık bebeğin sağır, kör, zekâ geriliği veya noksan şekilde doğmasına neden olur. Bu hastalığın başlama şekli annede halsizlik, nezle ve yüksek ateşle başlar. Bir gün içerisinde yüzde döküntüler başlar ve tüm vücudu kaplar. Bu döküntüler üç gün içinde pullanarak geçer. Annenin ve bebeğin zarar görmemesi için yukarıda yazan belirtiler görülmeye başladığı an hemen doktora gidilmeli ve tedaviye başlanmalıdır.

Gebelik Zehirlenmesi(Toksemi)

Gebelik zehirlenmesinin belirtileri yüksek kan basıncı, idrarda protein ve ödem görülmesidir. Gebeliğin son üç ayında bu belirtiler görülüyor ise anne gebelik zehirlenmesi yaşıyordur. Aynı zamanda yüz, göz, el, ayak, parmak ve karında şişme, küçük tansiyon 8,5,büyük tansiyon 16–18 olması ve vulvada şişme olan gebelerde toksemi başlamıştır. Anne vakit geçirmeden hemen hastaneye giderek gerekli tıbbi tedaviye başlamalıdır. Ayrıca doktor kontrolünde tansiyon düşürücü ilaçlar almalıdır. Bu hastalıktan korunmak için anne tuzsuz yemeli ve bol sıvı almalıdır. Ayrıca istirahat etmeleri de gerekir.

Tüberküloz (verem)

Verem bulaşıcı bir hastalıktır. Ayrıca kan yolu ile bebeğe geçerek hastalığın başlamasına neden olur ve bebek o şekilde doğar. Bu olaya doğmalık tüberküloz adı da verilir. Hamilelik sırasında hastalık bebek için tehlikeli değildir. Ama anne için tehlikelidir. Hamilelik hastalığın artmasında önemli rol oynar. Bu nedenle hastaneye giderek gereken tedaviyi olmak en doğrusudur.

Diabet

İnsülin tedavisi gören şeker hastası bir kadın hamile kalmak istiyorsa ve hamile kalmışsa şeker dengesinin ayarlanması için hastaneye giderek tedavi olmalıdır. Hem anne için hem de bebeğin sağlığı için en doğru yol budur. Doğumun güç olmasını engellemek amacıyla kan şekeri oranının aynı düzeyde olması gerekir. Farklı düzeyde olduğunda bebek aşırı kilo alır ve doğum zorlaşır. Bu olay hamileliğin son günlerinde değişir. Kan şekeri oranı aynı düzeyde olmaz. Bu yüzden doğum erken başlatılabilir.

Hipertansiyon

Hamilelik öncesinde ve sonrasında yüksek tansiyonu olan anne doktor kontrolü altında olmalıdır. Çünkü hem anne için hem de bebek için risk oluşturabilir.

Sarılık

Virüsle meydana gelen, karaciğerin iltihabı sonucu oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Hamilelik sırasında oluşan sarılık bebek ve anne için tehlikelidir. Virüs plasenta yolu ile bebeğe geçerek bebeğin organlarında hasara yol açabilir. İlk üç ayda anne sarılık geçirirse düşük tehlikesi olabilir. Eğer ileri aylarda bu hastalık görülürse bebek hastalıklı şekilde doğar.

Kalp hastalıkları

Hastalık doğuştan ya da sonradan oluşabilir. Genelde sonradan oluşan kalp hastalıkları romatizma sonucudur. Gebelikte kalp hastalıkları tehlikelidir. Kalp hastalıkları bebeğin gelişimini etkiler. Bu nedenle gebe kadının özel tıbbı bakıma ihtiyacı vardır.

Anne Günlüğü

4 YORUM

  1. harikaa bende tam bunuj arıyodum ya saolun be abi

  2. bu ödev çok işime yaradı 🙂 teşekkür ederim ….