GEBE KALMA GÜNLERİ: Gebe Kalma Günü Hesaplama

GEBE KALMA GÜNLERİ: Gebe Kalma Günü Hesaplama

Gebe kalma günleri yani bir kadının hamileliğe en elverişli olduğu zaman yumurtlamanın olduğu gün ve ondan önceki üç gündür. Hamile kalabilmesi için kadının öncelikle yumurtalıklarında düzgün bir yumurta oluşması, bunu ovulasyon yapması( yani yumurtlaması) ve bu yumurtanın tüpler tarafından yakalanarak burada sperm ile döllenmesi gerekir. Gebe kalma günü de hesaplarken spermlerin 24 saat canlı kalabildiğini ve aynı şekilde yumurtanın da 24 saat canlılığını koruduğunu unutmamak gerekir.

GEBE KALMA GÜNLERİ

Kadınlarda adet döngüsü 28 gündür. Yani âdetin ilk günü ile sonraki âdetin ilk günü arasındaki süreçtir. Verimliliğin en yüksek olduğu dönem de yumurtlama gününe en yakın olan 3 – 4 günlük dönemdir. 28 günde bir adet gören bir bayanda âdetin 14. gününe denk gelir. Bu süreye yakın olan 10 ile 14. günler arasında gebelik şansının en yüksek olduğu ve yumurtlamanın olacağı iyi bir süreçtir.Yani 10 ve 14. günler arası gebe kalma günleridir.

Ancak bazı kadınlarda bu tarihler değişebilir. Adet döngüsü her kadında aynı olmayabilir. Örneğin bazı kadınlarda adet döngüsü 30 gündür. Bu durumda yumurtlama günü 16. güne kayar. Aynı şekilde bazense adet döngüsü 26 gündür. O zamanda dönem 12. güne doğru kayar. Bu nedenle kadınlar adet periyotlarını düzenli şekilde kaydetmelidir. Bu sayede emin devrede gebe kalabilirsiniz.

Gebe Kalma Günleri ve Bazal Isı

Bir diğer emin devre tespiti de bazal ısı denilen vücut sıcaklığının ölçülmesidir. Bunun uygulanış şekli ise, her sabah yataktan kalkmadan önce ağızdan derece ile vücut sıcaklığı ölçülür. Yumurtlama günlerinde ısı bir süre düşer, bir süre artar. Yumurtlama gününe kadar ısı, 36 derecenin altındadır. Yumurtlamanın olduğu günün ertesi sabahı ısı 36 derecenin üzerine çıkar. Bunu kesin anlamak için her sabah yataktan kalkmadan belli bir süre önce vücut ısısı ölçülür. Eğer ısı 36 derece üstünde ise döllenme gerçekleşmiştir.

Kadın adet döngüsünün her hangi bir gününde gebe kalabilir. Ancak gebelik kesin olmasa da bu yöntem ile yüksek olasılık taşır. Kadınlarda yumurtlama beş günlük bir süre içinde olur. Bu da bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasındaki zaman aralığıdır.

Ancak bazı kadınlarda yumurtlama sırasında vücut ısısı 36 derece üstünde olmayabilir. Çünkü her kadının vücut yapısı ve özellikleri farklıdır. Doğum yapan kadınlarda yumurtlama 3 ay süreyle olmaz. Ama bazı kadınlarda ikinci aydan sonra yumurtlama başlayabilir. Emzirme döneminde de yumurtlama olmaz. Ama bu kesin değildir. Bu yüzden emziren anneler daha dikkatli olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Korkusu ile Baş Etme: Doğum Korkusu Nasıl Yenilir? başlıklı makalemizde ameliyat korkusu nasıl yenilir, doğum heyecanı nasıl yenilir ve doğum korkusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

4 YORUM

  1. Benim adetime 17 gün var ben anlayamıyorum lütfen yardimci olurmusunuz hangi günler yumurtlama günü tesekkur ederim

  2. Benim adetime 17 gün var ben anlayamıyorum lütfen yardimci olurmusunuz hangi günler yumurtlama günü tesekkur ederim