Evde Kazaları Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Evde Kazaları Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Evde Kazaları Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Evde Olabilecek Kazalar için alınması gereken önlemlerden bahsedeceğiz. BEBEKLERİN, küçük çocukların ve çocukların bir konuda uzman oldukları söylenecek olsaydı, anne ve babaları diken üstünde tutmak birincilik kazanırdı. Çocuk, dün yapamadığı şeyi bugün yapabileceğini önceden belli etmez. Hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmamanın tek çaresi en az bir adım önden gitmektir. Gebelik sırasında evinizi çocuk için güvenli yapmaya çalışın. Bu sayede birçok adım önde olabilirsiniz. Bir olaydan sonra akıllanmak kolaydır. Baştan hesaplanırsa olaydan önce de akıllıca davranmak kolay olur.

İşe, evi iyice inceleyerek başlayın. Çocukların genellikle şeker veya sevdikleri içecekler sandıkları ilaçları, şurupları erişemeyecekleri yerdeki kilitli ecza dolaplarına kaldırın. Ev temizleyicileri de çok iştah açıcı görünür. Lavabonun altında, çocuğun girebileceği yerlerde bulundurmayın. Erişemeyeceği yerlere koyun. Merdivenler, küçük komandolar için mükemmel bir uygulama alanıdır. Üst ve alt başlarına emniyet parmaklıkları koyun. Halının iyice yerleştirilmiş olduğundan emin olun, aksi halde müthiş bir kaydırak olabilir. Ağır mobilyaların sallanan kısımları bir parça karton yardımı ile duruyorsa bu durumu ‘bilen’ büyükler için emniyetli olabilir, ama çocukların yaramazlıklarına dayanamaz. Banyo ve tuvalette mahremiyet zorunlu olabilir ama çocuğun kendi kendini kilitledikten sonra çıkmak için çığlıklar atmaması veya tehlikeli bir sessizliğe gömülmemesi için anahtarlar kaldırılmalıdır. Çocukların kaygan yüzeylerden de korunmaları gerekir.

Kazaları önlemek için yapılması gerekenler

Bebeğinizi ön koltukta kendinizle beraber asla oturtmayın. Bunun yerine arkada bebek koltuğunda oturtmak kazaları önlemeye yardımcı olur.
Bebeğinizi asla yalnız bırakmayın ve bebeğin üstüne boncuk, emzik vb. şeyler takmayın.
İlaçları ve zehirlenmeye neden olabilecek temizlik maddelerini çocuğun ulaşamayacağı yüksek bir yerde saklayın.
Dış kapı ve bahçe kapısını mümkün olduğunca kilitli tutmaya dikkat edin.
Elektrik prizlerine kapak takın ve açıkta olan elektrik kablosu varsa kapatın.
Yanıcı maddeleri(kibrit, çakmak vb.) ortada bırakmayın ve saklamaya özen gösterin.
Merdiven ve çocuğun yatağının kenarlarına koruyuculuk takılması gerekir.
Çocuğun oynadığı oyuncaklar sürekli kontrol edilmeli ve eksik parça olup olmadığına bakılmalıdır.
Halı ve paspasların kaymaması için bunların altına koruyucu maddeler konmalıdır.

Çocuk kazalarını önlemenin en önemli yolu dikkattir. Bunun yanında alınan en basit önlemler çocuğunuzun hayatını kurtarır. Evde alınması gereken önlemlerin devamı 2. sayfada

Bir önceki yazımız olan Çocuk Kazaları: En Çok Görülen Çocuk Kazaları başlıklı makalemizde bebeği kazalardan korumak, bebek kazaları ve Çocuk Kazaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü