Erken Yaşta Hamilelik

Erken Yaşta Hamilelik

Erken yaşta gebelik diğer bir adı ile adolesan olarak bilinmektedir. Henüz ergenlik dönemini tamamlamamış ve çok küçük yaşta gebe kalmış olan kadınların psikolojik ve fizyolojik olarak sıkıntı yaşamalarına neden olmaktadır. Çok küçük yaşlarda gebeliğin sorumluluğunu taşıyamayacak olan anne adaylarına bu dönemde çok fazla destek verilmesi gerekmektedir.

Çocukluk ve ergenlik dönemi arasında olan dönemin adolesan dönem olarak adlandırılması ve buna bağlı olarak bu dönemde gebeliğin gerçekleşmesi hem anne adayı için hem de bebek için hayati bir risk taşımaktadır.

Erken Hamilelik Riskleri 

Gebelik normal süreçlerde 19 yaşını aştıktan sonra gerçekleşmesi gereken bir olgudur. Bir kadının vücudunun doğum hazır olması ve bu süreci bilinçli bir şekilde geçirebilmesi için 20- 29 yaş aralığı gebelik için en ideal yaş aralığıdır. Fakat adolesan dönem içerisinde gebe kalan kişilerin ileriki yaşlardaki gebeliklerinde hayatını kaybetme riski daha fazladır.

Erken yaşta meydana gelen gebelikte annenin fizyolojik gelişimi de tamamlanmadığından dolayı fiziksel birçok sorun ile de karşılaşma riski daha yüksektir. Bunun yanı sıra psikolojik sorunların daha sık yaşanması mümkün olmaktadır.

Erken yaştaki gebeliklerde annenin kemik yapısı henüz oturmadığı için doğum esnasında çok fazla zorlanma meydana gelebilmektedir. Buna bağlı olarak dışkıda zorlanma, kanama, idrar kaçırma ve fistül sorunları çok fazla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

Henüz vücudunu tanıyamadan ve vücudun gelişimi mümkün değilken vücutta gebeliğin gerçekleşmesi hem anne adayı hem de bebek için zor bir sürecin başlamasına neden olur. Küçük yaşta gebelikten dolayı yetersiz beslenme, bebeğe ve kendine bakamama durumundan dolayı farklı hastalıkların meydana geldiği görülmektedir. Bu dönemde anne çok erken yaşta bebeğini dünyaya getirmiş ise mutlaka etrafında anneye ve bebeğe bakacak birilerinin olması gerekir.

Erken gebeliklerde doğum esnasında kanamanın durdurulamamasından dolayı annenin hayatını kaybetme riski oldukça fazladır. Bunun yanı sıra bebeğinde anne karnında çok fazla gelişememesinden dolayı hayatını kaybetme olasılığı çok yüksektir.

Anne erken yaşta gebelikten dolayı kadın hastalıklarına karşı daha açık bir hale gelmektedir. Anne ilk gebeliğinde bebeği dünyaya getirdikten sonra en az 2 yıl tekrar gebelik yaşamaması gerekmektedir.

Erken yaşta gebeliklerde bebeğin de sağlık durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Bebek annenin zaten küçük yaşından dolayı yeteri beslenme sağlayamaz. Henüz gelişmekte olan vücut yapısından dolayı bebeğinde anne karnında gelişmesi mümkün olmayabilir. Bunun yanı sıra erken doğum olasılığı çok yüksektir. Bebek gelişimini tamamen sağlamadığından otizm durumu söz konusu olabilmektedir. Zeka geriliği en çok rastlanan durumlardan biridir.

Erken Yaşta Evlilik 

Ülkemizde 18 yaş altı evlilikler resmi olarak herhangi bir geçerliliği olmayan evliliklerdir. Henüz yasal yaşına ulaşmamış olan kız çocuklarıyla yasal olmayan evliliklerde evliliği yapan kişiye ceza uygulaması yapılmaktadır. Bu nedenle evliliklerin 18 yaşını doldurmuş kişiler ile yapılması gerekmektedir.

Toplumumuzda bazı bölgelerde çeşitli töre uygulamaları ya da isteksiz yapılan geçersiz evlilikler bulunmaktadır. Bu evliliklerin yasal olmadığı ve ahlak yapısına uygun olmadığından dolayı herkes tarafından red edilmektedir.

Erken yaşta evlilik yapmak ve bu süreçte gebeliğinde gerçekleşmiş olması anne ve bebek sağlığı için oldukça risklidir. Yasal süreçlerden ve toplumsal yapıdan dolayı erken yaşta evlilik yapmak hoş karşılanmamaktadır. Erken yaşta olan kadının evlenmesi ailesi tarafından da desteklenmemesi gerekmektedir.

Evliliklerde henüz doğum yapmak için vücut yapısı mümkün olmayan kişilerin evlenme yaşı tutuyor olsa bile mutlaka doğum kontrol yöntemlerini kullanması gerekmektedir. Spiral, doğum kontrol hapı, doğum kontrol aşısı ya da diğer doğum kontrol yöntemleri tercih edilmelidir.

Erken yaşta yapılan evliliklerden dolayı erken yaş gebelikleri meydana geldiğinde toplumun ahlak değerleri de zarar görmeye başlayacaktır. Annenin gelişimi tamamladıktan sonra uygun yaşta gebe kalarak çocuk sahibi olması hem anne hem de bebek sağlığı için son derece önemlidir.

Erken yaşta gebeliklerin riskli olduğu düzenli olarak eğitim öğretim döneminde hatırlatılarak halkın bilinçlenmesi sağlanmalıdır. Erken yaş gebelikleri bazı durumlarda tecavüz vakalarından dolayı meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda genel olarak aileden izin alınıp gebelik sonlandırılabilmektedir. Fakat bu durumunda yasal süreci olduğundan bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için önlem alınması gerekmektedir. Erken yaş gebeliklerine izin verilmemesi gerekir.

Etiketler

Anne Günlüğü