Erken Okula Başlayan Çocuklarda ADHS Teşhisi

 

Okula yaş itibari ile Ludwing Maximilian Üniversitesi erken başlayan çocuklarda ADHS, yani ‘Dikkat Eksikliği ve Aşırı Hareketlilik’ ismi verilen hastalığın daha sık görüldüğünü ortaya çıkarttı.

Beş yaşında ya da altı yaşın ilk aylarında okula gönderilen çocukların, Ludwing Maximilian Üniversitesi ile Hastalık Sigortaları Merkezi Enstitüsü’nün beraber yaptıkları araştırmaya göre %5,3’ünde ‘aşırı hareketlilik ve dikkat eksikliği’ sendromları teşhis edildi. Okula erken ve olgun olmayan yaşta başlayanlarla ileriki yaşlarda akranlarının kıyaslandığı bu araştırmalar diğer ülkelerdeki araştırmalarla da örtüşüyor.

Çocuk gelişimi ile ilgili her şey;

Kaleme araştırmayı alanlardan biri olan Jörg-Feigenbaum sınıflardaki öğrenci sayısı ve yabancı kökenli öğrencilerin sayısı da arttıkça bu aşırı hareketli, fevri davranan öğrencilerin daha çok dikkat çektiklerini vurguluyor.

4 ile 14 yaş grubu 7 milyon çocukla Almanya çapında 2008-2011 yılları arasında yapılan araştırma, erken yaşta çocukların okula başlatılmasının, onlarda psikolojik hastalıkların ortaya çıkmasında önemli bir etken olduğunu ortaya çıkarıyor.

‘Hiperaktivite ve dikkat eksikliği tedavisinde ilaç da kullanıldı’

ADHS 1990’lı yıllardan bu yana belirtilerine karşı doktorların yazdığı ilaç sayısında da artma olduğu saptanıyor. Çocuk yaşta ADHS hastalığının terapisinin yaygınlaşması ve teşhis olanaklarının kolaylaşması ile ‘Ritalin’ isimli ilacın bir dönem doktorlar tarafından çok sık yazıldığına da dikkat çekiliyor.

Ancak bu trendin daha sonraları 2013 yılından bu yana mesela Almanya’da doktorlar tarafından ‘Ritalin’in yazılmasında ve kullanılmasında düşüş kaydediliyor.

Bir önceki yazımız olan Okul Başarısında Ailenin Rolü Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü