Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Nedenleri

Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Nedenleri

Normal olarak bebeğin 9 ay 10 gününü tamamlayarak doğması en sağlıklısıdır. Ancak farklı nedenlerden dolayı erken doğum olabiliyor. Gebeliğin başlamasından itibaren 40 hafta sürmesi gereken gebeliğin 37. haftasında doğum eyleminin gerçekleşmesi sonucu erken doğum oluşabiliyor. Erken doğum sadece 37. haftada gerçekleşmiyor. Yaşanabilirlik çağı adı verilen 20. ile 37. haftalar arasında olan doğumlara erken doğum adı verilir. Tüm gebeliklerin yaklaşık %8i erken doğum ile sonuçlanır.

Erken Doğum ve Anne

Erken doğum anne için kötü bir sürprizdir. Çünkü bebek tam anlamıyla gelişimini tamamlamamıştır. Son zamanlarda tıbbi gelişmelerin devam etmesine rağmen erken doğum oranı artmaktadır. 37. hafta doğan bebeklerin yaşama şansı yüksekken, 20. haftadan sonra doğan bebeklerin yaşama şansı oldukça düşüktür. Çünkü bu haftalarda doğan bebekler, ciddi bir risk altındadır.

Erken Doğum Nedenleri

Erken doğuma etken olan nedenler oldukça fazladır. Yani erken doğuma birçok etken neden olmaktadır. Bunların bir kısmı bebekten, bir kısmı anneden, bir kısmı ise zarların erken yırtılmasından dolayı kaynaklanır. 37. haftaya kadar olan doğumlar erken doğumdur. Bu durum ikiz bebeklerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca annenin yaşı da erken doğuma neden olabilir. 17 yaş altı ve 35 yaş üstü kadınlar erken doğum riski ile karşı karşıyadır.

Erken doğum nedenleri ve risk altında olan anne adayları;

* Sigara ve alkol kullanmak erken doğum nedenleridir.

* Hormonsal dengesizlik ve ilaç kullanımı,

* Ağır ve yorucu işlerde çalışmak,

* 17 yaş altı ve 35 yaş üstünde olan kadınlar da erken doğum riski vardır.

* Çoğul gebeliklerde,

* Daha önce erken doğum ya da düşük olan kadınlarda,

* Kilo yetersizliği olan anne adaylarında,

* Bebeğe zarar verecek enfeksiyon hastalığı erken doğuma nende olur.

* Stres ve uzun süreli yoğun çalışma,

* Annede var olan kronik bir hastalık,

* Genetik faktörler,

* Bebekte anormallik olması,

* Yetersiz beslenme,

* Doktor kontrolünde olmayan gebelikler,

* Rahimde her hangi bir sorunun olması erken doğum nedenleridir.

Erken Doğum ve Prematüre Bebekler

Erken doğumlarda prematüre doğan bebekler de birçok sorun olabilir. Bu sorunların başında; solunum yetmezliği, kalp ve damar problemleri, sarılık, görmede sorun, kansızlık, enfeksiyonlar, beyin içi kanamalar şeklinde sorunlar görülebilir. Bu nedenle anna adayı gebelik öncesinde ve gebelik sırasında doktor kontrolünden geçmelidir. Gebelik öncesinde doktor kontrolünden geçmesinin nedeni; gebeliğe engel olacak bir sorunun olup olmadığıdır. Bu sayede anne adayı erken doğumla karşı karşıya olup olmadığını da öğrenebilir. Gebeliğin başlaması ile anne adayı folik asit tüketimine özen göstermeli ve gebeliğin 3. ayına kadar folik asit kullanmalıdır. Yeterli beslenmeli ve gebelik boyunca 10 kilo almalısınız.

Bir önceki yazımız olan Sezaryen Ameliyatı: Sezaryen Doğum Nedir? başlıklı makalemizde Sezaryen Ameliyatı, sezaryen doğum ne zaman yapılır ve Sezaryen Doğum Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

3 YORUM

  1. Elnare Azerbaycan

    menim de 2 hamileliliyim olub, 1-ci 33-34 heftelik doguldu oglan indi 4 yawi olacaq, 2-ci 23-24 heftelik doguldu qizdi yawamadi ve indi 28 heftelik hamileyem yenede o cetinlikleri yawayacam deye chox qorxuam.

  2. ben 34 haftalık hamileyim agrılarım çok fazla

  3. menim ekizlerim 30heftesi tamam olmamis doguldular 2 gun kuveysde yasadilar amma olmadi cox cetin kecdi 7 ay menim ucun sukur allaha 6 yasinda bir oglumda var o mene tesellidir allah onlarinda evezini versin oglum cox isteyir bacisi ya qardasi olsun