Ergenlik Döneminde Görülen Yeme Bozuklukları

Ergenlik Döneminde Görülen Yeme Bozuklukları

Ergenlik dönemi yeme bozukluklarının sıklıkla görüldüğü bir dönemdir. Ergenlik dönemi fiziksel büyümenin hızlandığı cinsel gelişimin ve pisiko-sosyal olgunlaşmanın da gerçekleştiği çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir.Bu dönemde gençlerin dikkati kendi bedeni üzerindeki değişiklik ve değişme üzerine yoğunlaşmaktadır. Hem kendi hem çevresi tarafından beğenilecek hatta kıskanılacak bir vücut yapısına sahip olmak için hem kızlar hem erkekler büyük çaba göstermektedirler. Erkekler yakışıklı uzun boylu atletik kızlar ince uzun boylu düzgün bir vücuda sahip olmak için çalışırlar. Ancak bu çalışmalar kontrolden çıktığı için bir takım yeme bozukluklarıyla sonlanmaktadır. Zayıflamak güzel olmak hem çevrenin beğenisini kazanmak hem de modaya uygun bir vücut yapısına sahip olmak için kızlarda gelişen en önemli bozukluk artık doruk noktasına ulaştığında biz buna anoreksiya nevroza diyoruz. Anoreksiya nervozada genç ergen kilo almaktan korkmakta şişmanlamaktan korkmakta bu nedenle çok sıkı bir diyet yapmakta fiziksel aktivitesini çok arttırmakta bu arada hızla kilo kaybetmekte ancak buna rağmen kendisini hala şişman olduğuna çok çirkin olduğuna inanmaktadır.Bu nedenle bu birazda psikiyatrinin ve diyetisyenlerin alanına girmektedir. Hatta psikiyatrinin yardımına oldukça ihtiyaç vardır. Hastalığın gelişmesi genellikle pubertede yani ergenlikle başlaması 20-25 yaş arası daha nadir görülmekte ama yinede mümkün olmaktadır.

Öncelikle kişi biraz zayıflamak için kendini daha iyi denetlemek için diyet yapmaya başlar. Diyet yaparken ideal kilosuna ulaşmak için çok sıkı diyet yapar deminde dediğimiz gibi bazen 5-10 km yürümeler evden verilen yiyecekleri saklamalar ve bunları atmalar bunlar hep görülen şeylerdir. Daha sonra kendi vücut zayıflığının farkına vararak bunu kompanse etmek için daha çok çalışmakta derslerini daha fazla asılmakta daha az uyumakta ve giderek artık kendi çöküşünü kontrol edemez hale getirmektedir. Bunun sonucu olarak da uykusuzluk kabızlık kas krampları saç ve deri bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda tabiî ki ailenin çok dikkatli olması gerekir. Günümüzde genellikle hepimiz çalışıyoruz çocuklarımıza vakit ayırmaya çalışıyoruz ama özellikle ergenlik döneminde bu cins yeme bozuklukları hakkında annelerin ve babaların dikkatli olması gerektiğine inanıyoruz. Bunun tam tersine olan durumda obezitedir. Obezitede vücudun aşırı yağ depolaması ve bunun sonucu olarak da fiziksel ve ruhsal olarak da sorunların ortaya çıkmasıdır. Burada bahsettiğimiz obezite tamamen eksojen yani dışarıdan enerji alımına bağlı obezitedir. Bunu tetikleyen başlıca etkenler günümüzdeki hazır gıdalar fastfood yiyecekler aşırı hareketsizlilik masa başında fazla vakit geçirme televizyon karşısında aşırı yeme gibi sorunlardır tabi biz yine annelerin babaların iki taraflı çalışması çok önemlidir çocuklarımızın ne yediğine ne içtiğine mutlaka dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler - Kış Mevsiminde Hamilelik başlıklı makalemizde gebelikte dikkat edilmesi gerekenler, gebelikte doğru beslenme ve gebelikte greyfurt hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü