Ergen Çocuğun Psikanalitik Psikoterapiye İhtiyacı Olduğunu Gösteren İşaretler

 

Yetişkin hastalar için psikanalizin konuşma tedavisi olduğuna ilişkin yanıltıcı bir şöhreti vardır. Aslında bu doğru değildir. Psikanalitik çalışma ile erken müdahale ve tedbirler alınması, uzun vadede daha ciddi sorunların önüne geçilmesi adına çocuklara ve ergenlere yardımcı olabilir.

Farklı yaşlardaki çocuklarla (ve onların ebeveynleriyle) çocuk psikanalistleri ve psikanalitik yönelimli çocuk terapistleri çalışırlar. Hastanın yaşına ve gelişimsel ihtiyaçlarına göre psikanalitik teknik, değişir.

Psikanalitik psikoterapiden ergen oğlunuzun ya da kızınızın faydalanabileceğini gösteren işaretlere bir göz atalım. Daha çabuk bir şekilde bu işaretlerin bazılarını fark edebilirsiniz. Ne kadar profesyonel yardımı erken alırsanız o kadar iyi olur.

 Rehber öğretmenlerin, öğretmenlerin ve sosyal çalışmacıların endişelerini dile getirmesi- Çocukta genellikle ters giden bir şeyi ilk olarak ebeveyne haber veren, okul çalışanlarıdır. Okuldaki rehberlik öğretmeni ya da sosyal çalışmacı eğer ergeninizin duygusal durumu ya da davranışı ile ilgili kaygılandırıcı bir durum olduğunu belirtiyorsa sizi onlardan psikanalitik yönelimli bir terapiste yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

 Sıra dışı bir değişim ya da düşüşü akademik performansında- akademik başarıyı ve öğrenme sürecini duygusal sorunlar en çok baltalayan unsurdur. Ergeniniz eğer okulda zorlamaya başlamışsa ve endişelerini öğretmenler dile getiriyorsa, terapi müdahalesi gerektiren bir duygusal sıkıntı yaşıyor olabilir.

Okulu ya da dersleri asmak- Ergeninizin bu tür davranışlar da sosyal ya da akademik işlevsellik göstermesine engel olan bir şeyler olduğunu düşündürür. İç dünyalarında ergenler olup bitenleri ebeveynleri ile paylaşmaya çoğu zaman çekindiklerinden, genellikle derslere girmemesi bir sıkıntısı olduğuna işaret eder.

Sık sık evde tartışma çıkması- Bağımsızlığını ya da bir tür özerkliği her ergen, kabul ettirmek adına ebeveynleri ile tartışır. Bu tartışmalar ne var ki devamlı ve kaygı verici bir hal aldıysa, bir profesyonele danışmak iyi olabilir.

(alkol, esrar vs.) Maddenin kötüye kullanımı- Muhtemelen maddenin kötüye kullanımı, gerek yetişkinlerin gerekse ergenlerin yaşadıkları duygusal zorluklarla baş etmek için en yaygın olarak kullandıkları yöntemdir. Kaygıyı azaltmak, geçici süreliğine depresif ruh halini toparlamak ya da basitçe şeylerden kaçınmak amacı ile kullanılır.

Yakın zamanda ailede meydana gelen değişiklikler (ayrılık, boşanma vs.)- Her zaman çocukları ebeveynler arasındaki çatışma zorlar. boşanma kararını ebeveynler aldığında, çocuklar oldukça farklı duygular yaşar; öfke, umut, suçluluk, üzüntü ve inkar bunların bazılarıdır. Bu dönemin, psikanalitik psikoterapi tüm aile üzerindeki, özellikle de çocuk ya da ergen üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olur.

Ailede kayıp, ölüm- Her ailede beklenmedik yaşam olayları baskı yaratır. Anlamlandırılamayanın anlamlandırılmasına ve sağlıklı yollardan kayıpla baş edilmesine imkan tanıyan terapi, bir alan yaratır. Çocuğunuz/ergeniniz eğer ailede bir kayıp yaşadıysa, ona biriyle konuşmak iyi gelebilir.

Travmatik deneyimler- Cinsel, fiziksel ya da duygusal istismar, profesyonel danışmanlığı insanların almak üzere en sık başvurduğu alanlardandır. Ayrıca travma, gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde ağır kaygı yaratan bir numaralı sorundur. Ergeniniz eğer travmatik bir deneyim yaşadıysa, bunu ele almak için en uygun terapi yaklaşımlarından biri psikanalitik yönelimli terapidir.

Öfke patlamaları ve kavgaya karışma- Genellikle sözcüklerle ifade edilemeyenler (suça meyilli davranışlar, alkol tüketimi, kavga vs.) anlatılır. Kınanmak ya da cezalandırılma, genelde çocuğa pek etki etmez ve hatta iç dünyasındaki yaşadığı zorluğu harlar. Ergeniniz eğer öfkeli ve saldırgansa, bu psikoterapiden yarar görebileceğinin açık bir göstergesidir.

Kendine zarar verme gibi riskli davranışlar- Genellikle bunlar ergeninizin elinden geldiğince duygusal sorunlarla baş etmeye çalıştığını düşündürür. Ebeveynlerini, çocuğunun ızdırabını bedeninde görmek çok korkutabilir. Yardım istemekten bu nedenle çekinmeyin.

Uygunsuz cinsel davranış- Çoğu zaman şu ya da bu şekilde ergenler cinsel keşiflerde bulunur. Diğer yandan yaşıyla bağdaşmayan cinsel davranışlar ve yorumlar, daha derindeki bocalamanın işaretçisi olabilir.

İçe kapanma, soyutlanma- Diğer işaretlere göre çarpıcı olmadığından kolaylıkla göz ardı edilebilir. Ergeninizin ne var ki depresif olması ile ilişkili olabilir. Çocuğunuzun bu nedenle güvenliği için profesyonel bir yardım almanız şarttır.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuzu Ergenlikte Anlamak İçin İpuçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü