Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Bebeğe Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin Bebeğe Faydaları

Meme emzirmek bebeklerin duygusal ihtiyaçlarını karşılar. Bebekler dokunulmaktan ve kucağa alınmaktan hoşlandıkları için onlarla temas kurmak dokunmak mutlu edecektir. Biberonla beslense dahi mutlaka anne bebeğini kucağına almalıdır.

· Her canlının sütü kendi türüne özgü bileşimlerden oluştuğu için bebek için en ideali anne sütüdür.

· Anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileriki dönemlerde meme kanserine yakalanma riski çok düşüktür. Diğerlerine oranla %25 daha düşüktür.

· Anne sütü alan bebeklerin I.Q puanları da daha yüksektir. Yeni Zelanda da 1000 üzerinde bireyde yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan bu çalışmada anne sütü alan bebeklerin hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarılar daha yüksek olmuştur.

· Anne sütü mekonyum denen yani bebeğin ilk dışkısının daha kolay çıkarılmasında etkilidir. Kıvamlı ve yapışkan olan ilk dışkı, annenin ilk sütü olan kolostrumun bebeğin sindirim sistemi üzerindeki etkisiyle hiç zorlanmadan çıkmaktadır.

· Anne sütünde bulunan bileşimler bebeği enfeksiyonlara karşı korur ve bebeğin kendi bağışıklık sisteminin gelişimine hız katar. Mamalarda ise bağışıklık sistemine ait bir madde bulunmamaktadır.

· Çok ciddi bir bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığına karşı anne sütü bebeği korumaktadır.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yetersizliği, Anne Sütünün Yetmemesi başlıklı makalemizde anne sütü, anne sütü neden yetmez ve anne sütü yetersizliği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü