Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?

Emziren Anneler Oruç Tutabilir Mi?

Bebek emzirme dönemleri içerisinde bulunan anneler tarafından merak edilen konulardan biri de, bu dönemlerde bulunulması durumunda Ramazan orucu tutulabilir mi konusudur. Gerek uzmanlar tarafından ve gerekse de islam alimleri tarafından belirtildiği üzere, bebek emzirme dönemi içerisinde yer alan annelerin, Ramazan orucu tutmamasında herhangi bir sakınca bulunmadığı yönündedir. Bebek emzirme dönemlerinde, bebeklerin günlük olarak mutlaka alması gereken proteinleri, kalsiyumları ve vitaminler sebebiyle annelerin Ramazan ayı orucu tutmaması ayrıca uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Emziren Annelerin Oruç Tutmaması Durumunda Yapması Gerekenler Nelerdir?

Gerek uzmanlar tarafından ve gerekse de islam alimleri tarafından belirtildiği üzere bebek emzirme dönemi içerisinde yer alan annelerin Ramazan ayında tutamadığı oruç günü sayısınca bebek emzirme dönemlerinin sona ermesinden sonra, kaza etmesi gerekmektedir. Dinimizim her alanda olduğu gibi, bebek emzirme dönemlerinde de gerek annelerin ve gerekse de bebeklerin genel sağlığının riske atılmaması açısından annelerin Ramazan orucunu tutmamasında herhangi bir sakınca görmemektedir.

Emziren Anneler Ramazan Orucu Tutmasının Sakıncalı Olmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Gerek uzmanlar tarafından ve gerekse islam alimleri tarafından belirtildiği üzere bebek emzirme dönemleri içerisinde yer alan annelerin Ramazan ayı orucunu tutmasının gerek bebek açısından ve gerekse de anneler açısından bazı sakıncaları bulunduğu belirtilmektedir. Bu sakıncalar ise şu şekildedir;

Bebekte Genel Gelişim Sürecinin Yavaşlaması

Bebek emzirme dönemleri içerisinde oruç tutulması durumunda bebeğin günlük mutlaka alması gereken tüm proteinlerin, vitaminlerin ve kalsiyumların doğrudan azalması söz konusu olduğundan bebekte ruhsal gelişim, fiziksel gelişim ve zihinsel gelişim gibi önemli faktörlerde olumsuzluk oluşması söz konusudur.

Annelerin Güçsüz Kalması

Bebek emzirme dönemleri içerisinde oruç tutulması durumunda annelerin daha dirençsiz kalması söz konusu olmaktadır. Bu bakımdan annelerin bağışıklık sistemi gücünü koruyabilmesi, kaliteli süt verimi sağlayabilmesi açısından Ramazan orucu tutmamasında herhangi bir sakınca görülmemektedir.

Annelerin Ruhsal Olarak Olumsuz Yönde Etkilenmesi

Bebek emziren annelerin Ramazan orucu tutması, beraberinde annelerde aşırı sinirliliğe, halsizliğe, yorgunluğa ve daha da önemli bebekleri ile yeteri düzeyde ilgilenmemesine neden olabilmektedir. Gerek anneler açısından ve gerekse de bebekler açısından olumsuzluk teşkil eden bu durumun oluşmaması açısından gerek uzmanlar tarafından ve gerekse de din alimleri tarafından çocuk emzirme döneminde bulunan annelerin Ramazan orucu tutmamasında bir sakınca bulunduğunu belirtmektedirler.

Çocuk Emziren Annelerin Oruç Kazası Yapması Gerekli Midir?

Annelerin çocuk emzirme döneminde bulunması sebebiyle orucunu tutmaması söz konusudur. Ancak, çocuk emzirme döneminde bulunan annelerin Ramazan ayında tutamadığı oruç günü miktarınca bebek emzirme dönemlerinden çıkılması ile birlikte kaza etmesi gerekmektedir. Bu durum dinimizin emri gereğince, çocuk emziren anneler açısından da geçerlilik göstermektedir. Örneğin, Ramazan orucu annelerin bebek emzirme dönemlerine denk gelmesi durumunda, anneler 30 günlük Ramazan orucunun tamamını tutmayarak, çocuk emzirme dönemlerinin bitmesinden bir müddet sonrasında, yani annelerin kendilerini oruç kazası tutmaya hazır olarak hissetmeleri durumunda tutmadığı 30 günlük orucu kaza etmelidirler. Bu sayede üzerine farz bir ibadet olan 30 günlük Ramazan orucu borcunu ödemiş olmaktadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Obezite Cerrahisi Ve Gebelik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi