Ek Gıdalara Geçiş: Bebeğin Ek Gıdalarına Başlanırken Bilinmesi Gerekenler

Ek Gıdalara Geçiş: Bebeğin Ek Gıdalarına Başlanırken Bilinmesi Gerekenler

Bebeğin beslenmesinde ek gıdalara başlandığı zaman, unutulmaması gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere, bebeğin beslenmesinde, ek gıdalara başlandıktan sonra bilinmesi gerekenler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız…
Bebeğin beslenmesinde, ek gıdalara başlanmasının sonrasında da, bebek iki yaşına gelinceye kadar anne sütü verilmeye devam edilmelidir.

Bebek Beslenmesi ve Ek Gıdalar
Bebeğin beslenmesinde ek gıdalar, bebeğe kaşık ile verilirken, bu besinlerin bebeğin boğazına kaçmaması için, bebeğin başının altına yastık konulması gerekmektedir. Bununla birlikte, bebeğin pozisyonunun, yan oturur şekilde olması sağlanmalıdır.
Bebeğin beslenmesinde ek gıdaların bebeğe verilmesi için, az önce de belirttiğimiz gibi biberon değil tatlı kaşığı klullanmalısınız. Fincan da, bebeğe ek gıdaları vermenizde size yardımcı olabilir.

Bebeğin beslenmesinde, ek gıdalardan bir tanesine başlandığında, en az üç gün; tercihen ise yedi gün, başka bir ek gıdaya başlanmaması önerilmektedir. Bu zaman zarfında, hem bebek yeni ek gıdaya alışacak; hem de, bebek, verilen bir ek gıdaya alerji ile tepki verirse, siz, bu alerjinin, hangi gıdadan kaynaklandığını kolay bir şekilde anlayabileceksiniz.
Bebeğin beslenmesinde, bebeğe verilen bir ek gıdanın, bebekte alerji yaptığını fark ederseniz, alerji yaptığı bilinen ek gıdayı kesmelisiniz; ve bununla birlikte, doktora danışmanız da gerekmektedir.

Bebeğin beslenmesine yeni bir ek gıda ekleyecekseniz, ilk seferde bebeğin aç olmasına önem vermelisiniz. Fakat bebek yine de bir ek gıdayı almayı reddediyorsa, bebeği zorlamamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Aradan bir süre zaman geçtikten sonra yeniden aynı ek gıdayı bebeğe yedirmeyi deneyebilirsiniz, fakat yine istemiyorsa, bu durumda, bebeğin sevdiği bir besinin içerisine karıştırarak bebeğe, istemediği ek gıdayı da vermeyi deneyebilirsiniz.

Bebeğin beslenmesinde, bebeğe verilecek olan ek gıdaların taze olmasına özellikle dikkat etmenizin gerekliliği ile birlikte, bu gıdaların mutlaka hijyenik koşullarda hazırlanmasını da sağlamanız gerekmektedir.

Bebeğinizin beslenmesinde yer vermemeniz gereken bir takım besinler de bulunmaktadır; bunlar: kızartmalar, konserveler, dondurulmuş gıdalar; ve katkı maddesi içeren besinlerdir.

Bebeğinizin beslenmesi için hazırladığınız besinlerin içerisine, şeker ve tuz eklememeniz; baharat ya da acı koymamanız gerekmektedir.
Bebeğin beslenmesinde, başlanacak lan her ek gıdanın, tek tek, ve az az başlanması gerektiğini belirtmiştik, eğer bebeğiniz, bir ek gıdayı, katı olması sebebiyle almakta zorlanıyorsa, su ile kıvamını yumuşatabileceğinizi bilmelisiniz.
Bebeğin beslenmesinde, bebeğe verilmesi gereken ilk ek gıdalar, elma ve şeftali, yoğurt, sebze çorbası, pirinç ile hazırlanmış sebze çorbası gibi besinlerden oluşmalıdır…

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Yetersizliği, Anne Sütünün Yetmemesi başlıklı makalemizde anne sütü, anne sütü neden yetmez ve anne sütü yetersizliği nasıl anlaşılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

1 YORUM

  1. Cox gozel meslehetler verirsiz..