Ebeveynler Öfkelerini Kontrol Etmeli!

 

Öfke derecesi ve öfkelendiği anlar her kişinin farklıdır. Anne baba öncelikli olarak ne zaman ve hangi durumlarda kendisinin öfkelendiğini tespit etmelidir. Anne baba öfkesini fark edebilirse öfke kontrolünde önemli bir adımı atmış olur. Anne babanın öfkesini kontrol etmesinde faydalı olabilecek maddeleri sizlerle paylaşacağız.

Mutlaka anne babanızı öfkelendirecek bir davranışınız olmuştur. Çocukluğunuzu bir hatırlayın. Eğer öfkelendikleriniz hatırlıyorsanız sizin anne-babanızın öfkeli durumları hoşunuza gidiyor muydu? Sizin yetenek ve becerilerinizin gelişmesine katkısı oluyor muydu? Yoksa zararı var mıydı? Kendinize bunları sorun. İşbirliği yapın. Öfkemizi yalnız ve desteksiz kalmak arttırabilir. Eşiniz ya da aile büyüklerinizden destek almaya çekinmeyin.

Çocuğunuz zaten bilseydi yapmazdı. Adı üstünde çocuk, çocuk öğrenmeye açıktır. Ancak kendinize ve sevdiğiniz etkinliklere –duruma uygun olarak- plana uygun bir şekilde zaman ayırın. Öfkenizin artmasına kendinizi ihmal etmeniz neden olabilir. Kendinizi, kendiniz ve sevdiğiniz etkinliklere vakit ayırdığınız için iyi hissedersiniz. Öfkeniz de azabilir.

Muhtemelen çocuktan önceki yaşamınızda yaptığınız birçok etkinliği çocuktan sonra yaşayamayacaksınız. Sizi bu durum öfkelendirmesin. Aksine çok güzel bir uğraşınız ve yaşam amacınız olduğunu görmeye çalışın. Belli bir zaman sonra önceki etkinliklerinizi tekrar yapacağınızı düşünerek erteleyin.

Öfkenizin farkına vardığınızda bunun sonucunu bir düşünün. Öfkenin çocuğun eğitiminde fayda-zarar hesabını düşünün. Kendinize ‘zarar verecek bir tavra gerek var mı?’ diye sorun.

Öfkeyi, çaresiz ve kendini yetersiz görmek tetikleyebiliyor. Çocuğun açtığı sorunlara karşı çözümsüz kaldığınızda kendinizi yetersiz ve çaresiz görmeyin.

Problemleri öfkeyle çözmeyi alışkanlık haline getirmemeye çalışın. Elbette ki çocuk öfkeli anne baba karşısında susacak ya da olumsuz davranışından vazgeçecektir. Ancak problemin bu çözüldüğü anlamına gelmez. Her çocuğun davranışını sorun olarak görmeyin. Eğer çevresine ve kendisine davranışı fiziksel olarak zarar vermiyorsa bir süre gözlemlemek gerekir. bazı davranışlarını duruma göre de hoş görmeyi öğrenmek gerekir. Birçok durumda bazı anne babalar öfkelenebiliyor. Mesela çocuğa tabağı düşürdü diye kızabiliyor. Çocuk kalbinin ve onurunun kırılmasından bir tabak değerli olamaz diye düşünmek gerekir.

Yani olaylara yaklaşım biçimimiz ve düşünme tarzımız öfkemizi çocuğa karşı kontrol etmemizde bize yardımcı olur.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Okul Çağı Çocukların Sorunlu Davranışları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü