Dört Yaş Çocuğu Gelişim Özellikleri: 4 Yaş Çocuğu Neler Yapar?

4 yaş çocuğu birçok özelliğini kazanmaya başlamıştır. Artık çok farklı bir kişi olacaktır. Yavaş yavaş büyümekte ve ilkokul çağına da yavaş yavaş yaklaşmaya başlamıştır. Çocuk bu dönemde kendine bir kişi yani örnek alacağı bir model arar. Bazı temel alışkanlıklarını kazanmaya bu yaşlarda başlar. Bu dönemin belirli özellikleri vardır. En önemli özellik; çocuk artık aile dışında ki kişilerle iletişim kuracak ve yeni bir dünyayla tanışacaktır. Bu sayede yeni şeyler öğrenecek ve çevreyle iletişimi sayesinde eğitilecektir.

Bu dönemin bir diğer özelliği de çocukta oluşan dengesizliktir. Üç yaşında çok iyi koşan bir çocuk dört yaşında bunu yapamayabilir. Aksine koşmak yerine sık sık düşer ve yüksekten korkma duygusu başlar. Bu dönemde korkularını çeşitli ifadelerle gösterir. Örneğin gözlerini kırpar, tırnaklarını yer veya parmak emme alışkanlığı oluşur. Ancak bunlar o döneme aittir ve geçicidir.

Çocuk bu dönemde her konuda kararsızlık yaşar. Nereye gideceğini, ne yapacağını, ne yemek istediğine karar veremez. Verdiği zamanda kesin kararını değiştirir. Annesi ne yemek istediğini sorduğunda çocuk istediği yemeği söyler. Ama yemek ortaya gelince vazgeçer ve başka bir yemek ister. Bu nedenle anne ve babalar sakin olmalı ve çocuğun her istediği şeyi dikkate almamak gerekir. Çocuk anlık değişimler yapabilir. Neşeli iken aniden üzüntülü bir havaya girebilir. Arkadaşlarıyla oynamak ister ama huysuzluk yapar. Çok sakin iken bir anda aşırı gürültü yapan ve evi savaş alanına çeviren bir kişi olabilir. Bu kadar çabuk kişilik değiştiren çocuğa karşı annenin ve babanın kararlı, kesin ve net tavırlı bir tutum içinde olmalıdır. Bunun yanında çocuğu çok utandırmayacak cezalar vermek gerekir. Aksi durumda çocuk ile baş edemezsiniz. Bu yaşta çocuk oyuncakları ile oynamayı sever. Birilerini taklit eden veya çevresini anlatan oyunlar oynar.

4 Yaş Çocuğunun Konuşması Nasıldır?

4 yaşındaki çocuk konuşma açısından iyidir. Düzenli cümleler kurar ve sürekli konuşur. Hep konuşmak ister, birinin onu dinlemesini bekler. Eğer çevresinde kimse yoksa kendi kendine konuşur. Kendi kelimeler uydurur, konuşmalarında bu kelimeleri sık olarak söyler. Sürekli bir hareket halindedir. Çok enerjiktir ve hiç yorulmaz. Mülkiyet duygusu bu yaştaki çocuklarda yoktur. Halen her şeyin kendilerine ait olduğunu sanırlar. Çocuk başka yerde oynadığı oyuncağı evine getirebilir. Çünkü onunla oynamıştır ve artık o oyuncak onun olmuştur. Böyle durumlarda çocuğa baskı yapmak yanlıştır. Çocuğa “hırsızlık yaptın” veya “niye çaldın” onu gibi ithamlarda bulunmak yanlıştır. Unutmayın ki o çocuktur ve birçok duygusu gelişmemiştir. Bu yaştaki çocuklardan mükemmel olmaları beklenemez. Yaşının büyüyor olması, çocuğun duygularının hepsinin geliştiği anlamına gelmez. Çocuk her şeyi zamanla öğrenecektir.

4 Yaş Çocuğunun Hayal Gücü

Çocukta bu yaşlarda hayal gücü çok yüksektir. Mükemmel şekilde senaryolar yazar ve size gerçekmiş gibi anlatırlar. Aslında bu yaşta gerçek ile düşü birbirinden ayıramaz. Bunun için çocuğu yalancılıkla suçlamayın. Çocuğun hayal kurması zekâ gelişiminin iyi olduğunu gösterir. Bazen kurduğu hayaller de kendiside vardır ve kendisi hep hükmeden, emir veren kişidir. Bu nedenle gerçek hayatta da çevresindeki kişilere emir verebilir.

4 yaş çocukta boy ve kilo nasıl olmalıdır?

4 yaş kız çocuklarında boy; 92–112 cm arası, kilo; 11,5- 20,5 kg. arası normaldir.

4 yaş erkek çocuklarında boy; 92–114 cm arası, kilo; 12- 21 kg. arası normal değerlerdir.

0-18 yaş tüm boy-kilo gelişimi cetveli için tıklayın

4 Yaş Çocuğunda fiziksel değişiklikler;

Çocuk 4 yaşına girdiğinde ortalama 2 kg. alacak ve 5 cm. civarında uzayacaktır. Yüzü daha geniş ve yüz hatları daha belirginleşecektir. Takla atabilir ve sıçrayabilir. Elbiselerini yanlış da olsa giyebilir, ayakkabılarını yardım ile bağlayabilir. Yemek yerken çatal ve kaşık kullanabilir. Dişlerini fırçalar, ellerini kendi yıkayıp, havluya silebilir.

4 Yaşındaki Çocuğun Duygusal gelişmesi

Hayal gücü kuvvetlidir. Gerçek ile düşü pek ayırt edemez. Olmayan şeyleri olmuş gibi anlatır. Kendine olan özgüveni günden güne artar. Herkesin kendisini dinlemesini ve ilgilenmesini bekler. Kendine örnek aldığı kişi gibi davranır ve konuşur. Bu dönemde küfür etme gibi davranışlarda bulunur. Sinirlendiğinde tepkisini küfür ederek gösterir. Aynı şekilde model aldığı kişi küfür ediyorsa, söylenenleri ezberler ve kullanır. Cinsiyet kavramını fark etmeye başlar ve erkek kız farklılığı hakkında sorular sorar.

4 Yaş Çocuğun Sosyal gelişimiutku2

Arkadaşları ile ilişki kurar. Kendi yaşıtlarıyla oyun oynamayı sever. Oyun oynamak için ilk tercih kendi cinsiyetinden olan çocuktur. Bazı kuralları anlar ve oyun içinde bunlara uyar. Her zaman önder olmak ister. Çevresindekilere emir vermek, görev dağılımı yapmak hoşuna gider. İnatçıdır ve her zaman kendisi istediği gibi hareket eder. Oyun içinde aniden kavga eder ve huysuzluk çıkarır. Çabuk kişilik değiştirir. Mutluyken aniden mutsuz olabilir. Paylaşmayı kavrar.

4 Yaş Çocuğu Dil gelişimi

Düzgün cümleler kurabilir, bildiği kelime sayısı 2000 civarındadır. Beş kelimelik cümleler kurabilir. Sürekli konuşur ve birilerinin onu dinlemesini ister. Bazense kendi kendine konuşarak hayal ettiği şeyleri anlatır. Konuşmaları anlaşılırdır. Sürekli soru sorar, “ne, niçin, nasıl” gibi soru kelimelerini sık sık kullanır. Çocukla konuşulurken kelimeler düzgün söylenmelidir. Bu dönemde çocuğun sorduğu sorulara anlayabileceği şekilde cevap vermek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yedi Yaş Çocuğunun Özellikleri: 7 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri başlıklı makalemizde 6-7 yaş çocuğunun özellikleri, 7 yaş ve 7 yaş çocuğu hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

104 YORUM

 1. 4 yaşında bir kızım var,evdeyken benimle çok iyi kısmende olsa,sürekli oyun oynamak istiyor,arkadaşlarıyla uyum sıkıntısı çekiyoruz,parkda herkesle oynamıyor oyuncakları sahiplenmek istiyor,birinin bindiği oyuncağa hemen ben bincem diye koşuyor çok sıkıntı çekiyorum bazı durumlarda çıkmak istemiyorum ama kızıma haksızlık yapmak da istemiyorum,bu konuda ebeveynlerin tepkisi daha yanlış iyimser bir tavır sergilemiyorlar,bu durumda dışarıya çıkmak içimden gelmiyor nasıl davrancam bilmiyorum,çok akıllı herşeyi idrak ediyor tamam annecim söz dinlicem diyor,gelgelelim parkda tamamen kendi davranışlarını kaybediyor lafımı dinletmekte zorlanıyorum.yardımcı olursanız sevinirim saygılar,şimdiden teşekkür ederim

 2. bence boyle yaparak arkadaş edınebılır ….. dogaldır fazla kafanıza takmayın..zamanla bu huyundan elbet vazgececektir…. sosyalleşmek arkadaş edınmek guzel ama paylasmak ta ıcınde yse bunu zamanla sızın destegınızle ogrencek rahat davranıs ıcınde cocugunuza destekleyıp beraber parkta oyun oynayın yıne bız annelerın sabır ve sükünetine bakıyor …….. arkadasım….

 3. benim kızım kışın özelikle çok hayel kuruyor heb benteenle konuşuyor telefonda bunu abartmiştı bende kızdım birdaha yapmadı ve üç yabançı arkadaşı var kendi kendine kurdugu ismileri fıriş kiriş lokos diye konuşuyor ve kızım dörtbuçuk yaşında herşeyi anlıyor hayelerini çok kuruyor bazen kardeşine vuruyor çok kıskanıyor geceleri altına ıslatıyor 2yaşıdaki ıslatmıyor büyük olan ıslatıyor şimididen yardıların için teşekürler

 4. 4 YASINDA KIZIM VAR..VE KÜFÜR EDIYOR…EV ICINDE ESIMDE BENDE AGZIMIZDAN KUFUR DEGIL KÖTÜ SÖZ BİLE CIKMIYOR…DUYMUYORMUS GIBI YAPIYORUZ OLMUYOR,KONUSUYORUZ OLMUYOR NE YAPACAGIMI SASIRDIM…TOPLUM ICINDE BU SEKILDE DAVRANINCA INSAN SIKILIYOR…VE COK AGRESIF..SUREKLI KENDI ISTEKLERININ OLMASINI ISTIYOR…YAPMAZSAK BIRSEYLERI KIRIP DOKUYOR,AGLIYOR…HER ISTEDIGINI YAPMAK ZORUNDAMIYIZ…AY NAPICAM COCUK BUYUTMEK BU KADAR ZOR MU YAAA

 5. merve zümra aydın

  benım 4 yasında bır kızım var

 6. merve zümra aydın

  KIZIM 4 YASINDA VE COK ZEKI OLDUGUNU DÜSÜNÜYORUM
  KIZIMI COK SEVIYORUM
  BURDAN TÜM ANNELERE SESLENIYORUM COCUKLARINIZLA
  COK ILGILENIN.

 7. 4 yaşında bir oğlum var.ödül-cezayı yavaş yavaş uygulamaya başladım. çok faydasını gördüm.önce baya diretiyorlar ama siz net olunca yola geliyorlar.cezaların seviyesi çok önemli.çok küçük cezalar ama etkili oluyor.iyi davranışlarda da küçük ödüller tabi..çalışan anne olmak çok zor.sürekli ilgi bekliyorlar annelere yardımcı şart yoksa işimiz çok zor.

 8. geçenlerde kreşten gelince evde küfretti.çok kızdım bu sefer daha sık tekrarladı.kocaman bir kamyon almıştım kilere kitleyip bir hafta oynamayacaksın dedim.özrünü kabul edip onla oynasamda cezayı asla kaldırmadım.şimdi tık yok.

 9. benimde 4 yaşında bir oğlum var.oğlumu çok seviyorum.benim için herşeyden önemli.ona harcadığım emeği ikinci bi çocuğum olsa gösterebilirmiyim bilmiyorum..bazan gerçekten insan çileden çıkıyor,çıldıracağını düşünüyor.özellikle çalışan anneler eve yorgun gitmişlerse.benim kulağımda sesler büyürdü,her anne sesi 10 defa şiddetli…tamamen geçmedi tabiki ama en azından azaldı…gerçekten anne olmak zor,doğurmakla iş bitmiyor yani..hakkaten çocuk yetiştirmek başlı başına bir sanat.rabbim herkeze kolaylık versin..

 10. benimde 4 yaşında çok enerji dolu bir oglum var çok hareketli sözümü dinletemiyorum daha çok kendine zarar veriyor.herkesle diyolog kurmayı seviyor sosyal bir çocuk tanımadıgı insanlarla gitmeye kalkıyor korkutmak zorunda kalıyorum nasıl davranacagımı bilmiyorum.gerçekten çocuk yetiştirmek çok zormuş.

 11. 4 YAŞINDA YİĞENİM VAR 85 SANTİM ERKEK NE OLUR YARDIM EDİN YAZAN HALASI SİBEL
  ARTIK ONUNDA YAŞITLARI GİBİ OLMASINI İSTİYORUZ

 12. 4 yaşında bir kızım var herşeyi ağlayarak yaptırmaya çalışıyor yapmadığımız zaman ağlayarak kendine vuruyor çalışıyoum çalışmamı istemiyor kendimi suçlu hissediyorum sebeb bumu diye nasıl davranacağımı bilemiyorum lütfen yardım edin her yaşı çok önmemli
  nasıl davranmalıyım

 13. 4 yaşında bir kızım var.dediğiniz gibi yürüyüşü eskisi gibi düzgün değil.konuşurken çok kekeliyor.bunlarda beni çok tedirgin ediyor.geçicimi yoksa bir nöroloji veya psikiyatrisemi gitmeliyim bilmiyorum.onun sağlıklı ve mutlu olmasını istiyorum

 14. benimde 4yaşına girmeye 1ay kalan bir oğlum var.bende oğlumu çok seviyorum.benim oğlumda çok soru soruyor,çok konuşuyor eşimle bile beni konuşturmuyor araya giriyor ne yapacağımı bilmiyorum.birde dediğinin yapılması için çok diretiyor gerçekten annelik çok zor allah bütün annelere ve bana sabır versin.

 15. merhaba ,benim 4.5 yaşında bir kızım var,babası da bende o nu çok seviyoruz ama ona nasıl davranmamız gerektiğini anlayamıyoruz.bazen melek gibi söz dinleyen akıllı bir çocukken 10 dakika içinde inatçı,huysuz bir çocuk haline geliyor.çocuklarla iletişim kuramıyor,hep kendi istediği olsun istiyor,isteklerini ağlayarak anlatıyor.lütfen nasıl davranmam gerektiği hakkında yardımcı olun,artık çok yoruldum…..

 16. 4 yaşındaki çock neler yer

 17. Mehaba;benim kızım 4 yaşında.Bu yaşa kadar onunla pek birlikte olamadık.1.5 yaşına kadar bakıcıdaydı akşamdan akşama görüyorduk.1.5yaşından sonra anneanneye verdik sadece hafta sonları bazen de 2 hafta da bir biraraya gelebildik.Şimdi artık yaklaşık 3 aydır bizimle birlikte.Kreşe gidiyor.Aslında kreşe alışmaya çalıştığı süreçte bize de alışmaya çalışıyordu.Çok akıllı bir çocuk fakat,bize her istediğini yaptırtabiliyor.Mümkün olduğu kadar onu mutlu etmek için isteklerine cevap vermeye çalışıyoruz.Onun istediği olmadımı kıyametler kopuyor evde.Bu aralar, sinirlendiğinde el kaldırıyor ve Allah seni hakretsin diyor.O ne isterse ve yapılırsa sorun yok.Sizce biz mi bir yerlerde yanlış yapıyoruz????

 18. barış adıyaman rekabet

  merhaba çocuk pisikoljisini araştırıken bunu okudum çok güzel olumuşş beğendim.

 19. benimde 4 yaşında kızım var çok zeki bir çocuk ingilizce 10 kadar sayıyor150 kadarda normal sayabiliyor ama bir sorunumuz var yemek yemegi hiç sevmiyoruz oyuncaklarla oynamayı sevmiyor devamlı bilgisayarda kayu izliyor sizce napmamız gerekiyor

 20. benımde 4 yasına gıren bı dunya tatlısı kızım var yorumlarınızı okudum ve bende yazmak ıstedım ewet gercekten benım kızımdada bu sorunları sık sık yasıyoruzz bazen cok anlayıslı sessız sakın bazende tam tersı neyıcazz nası davrancaz artık yorulduk ama tabıkı yıne gorev bız aılelere dusuyorr sabırlaa anlayısla bu donemı atlatmalarına yardımcı olcaz ,oylekı ne olursa olsun on lar bızım bebeklerımızz ve allahımızın bızlere hedıyesı onları hep sevıp anlamaya calısırsak mutlakakı duzelecek ve kendı benlıklerıne donceklerr burcum ıyıkı varsın senı herseyden cok sevıyorum

1 2 3 6