Dördüncü Hafta Gebelik – Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Dördüncü Hafta Gebelik – Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Adet gecikmesi henüz olmamıştır. Bu günlerde anne adet kanamasının gelmesini bekler. Ancak eğer anne adet göremezse ilk gebelik belirtilerinden olan adet gecikmesi gerçekleşecektir. Bazen ekilen hücreler rahim içindeki küçük damarları yırtarak hafif damlama şeklinde bir kanamaya neden olabilir. Bu olaya halk arasında üstüne görme denir. Eğer kanama normal adet kanamasından az olmuş ise ya da adet gecikmiş ise, eczaneden bir gebelik testi alınıp evde yapılabilir. Hamileliğin ilk belirtisi geciken adet kanamasıdır. Bu nedenle kesin sonuç almak için bir kan testi gebeliğin olup olmadığı gösterir. Gebelik olmaması ihtimali de vardır. Adet gecikmesi sadece hamilelik döneminde yaşanmaz diğer çeşitli nedenlerden de adet gecikebilir. İlk denemede gebe kalma oranı sadece %25 civarındadır. Bu yüzden üzülmeyin.

Gebelik 4. Hafta

Hafta hafta gebelik sürecinin 4. haftasında annede bazı ruhsal ve bedensel değişiklikler olabilir. Hamileliğin ilk belirtisi geciken adet kanamasıdır. Bunun yanında sabah halsizliği, bulantı hissi ve kusma diğer erken belirtileridir. Mide bulantılarının azalması için sık ve az öğünlerle beslenin, asitli gıdalardan ve kokulu her türlü maddeden de uzak durulması gerekir. Yorgunluk bu dönemde en çok gözlenen olaydır. Bunun için en iyi yöntem dinlenmektir.

Dışarıdan bakıldığında gebe olduğunuza dair bir belirti yoktur. Sadece 1–2 kilo alabilir ya da bulantılardan dolayı verebilirsiniz. Bu iki durumda normaldir. İçeride bebek gelişimine devam etmektedir. Döllenmeden yaklaşık 1 hafta sonra impalantasyon gerçekleşmiştir ve trofoblast adı verilen hücreler endometrium hücrelerini hasarlayarak minik kan göllenmelerine neden olmaktadırlar. Bu göllenmeler yeni damar oluşumunu tetikler ve oluşacak olan plasentanın dolaşımı başlar. Embryoblast adı verilen hücre grubu ise hızla çoğalarak 2 tabakalı bir disk oluşturur. Bu tabakalardan üstte olanı amniyon zarı ve embryo olarak gelişimine devam ederken alt tabaka ise yolk sac adı verilen oluşumu meydana getirir.

4. Haftanın sonunda kor iyonik villus adı verilen doku rahmin içine doğru ilerler ve embriyoda kan damarları teşekkül etmeye başlar. Yolk sac ise kan sistemini meydana getiren hücreleri üretmeye başlamıştır. Bu haftanın sonunda embriyo ile plasenta arasında connecting stalk adı verilen bir oluşum bulunur ve bu daha sonra göbek kordonunu meydana getirir.

Yine embriyonik disk üzerinde ince bir hücre tabakasının ortaya çıkması gastrulasyon adı verilen devreye gelindiğini belirler. Bu işlemin sonunda embriyonun 3 katmanı; ektoderm, endoderm ve mezoderm oluşur. 4. haftada cenin gelişimi hâlâ başlangıç aşamasındadır. Boyu, 0.1 mm, kilosu ise 2 gramdır. Yani bir fasulye kadardır.

« GEBELİK 3. Hafta –  Hafta Hafta Gebelik –   GEBELİK 5. Hafta »

Bir önceki yazımız olan 0-12 Ay Bebek Beslenmesi: İlk 2 Ay Bebek Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde 0-12 Ay Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Gelişimi ve 1 aylık bebeğin günlük süt ihtiyacı hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

2 YORUM

  1. nihal birinci

    yumurtanın döllendigını nasıl anlasılır yanı belırtılerı varmı anne adayında ne gbi degisikler olur?

  2. Adetim gecikti 1hahta