Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır?

Anne ve baba adaylarının merakla beklediği doğum için ilk önce doğum başlaması gerekir. Anne doğum için sancı çekmelidir, bebeğin dünyaya geleceğinin habercisi olan sancılar doğumun habercisi olmaktadır. Buna göre doğum habercisi olan sancılar, kanama(lekelenme) ve su gelmesi olarak bilinmektedir.  Doğum yaklaşmasına doğru özellikle son aylarda anne adayı karnında sertleşme meydana geldiğini hisseder. Bu sertleşme sürekli olmayıp ara sıra olmakla birlikte ağrı da hissedilir. Bu ağrı ve sancılara ise yalancı doğum sancıları denilmektedir. Tıp dilinde ise Braxton Hicks kontraksiyonları olarak adlandırılmaktadır. Bu yalancı sancılar ile doğumun başladığı anlamına gelmemektedir. Bunun için gerçek doğum sancılarının nasıl olduğunu bilmek gerekir. Hamilelik döneminde geçirilen sancılar haricinde doğum sancıları daha sık ve çok şiddetli bir şekilde gerçekleşir. Bu sancılar ortalama 5 ile 15 dakika aralıklar ile gerçekleşiyor ise doğum başladığı anlamına gelir. Unutmamak gerekir ki, doğum başladığı zaman da anne karnına dokunulduğu zaman tabiri caiz ise tahta kadar sertlik hissedilmektedir. Doğum sancıları ise genellikle sırt ve bel ağrıları ile devam eder ve doğuma bu ağrılar eşlik edecektir.

Doğum başladığı zaman sancılanma ya kanama da eşlik edebilir ama kanama aşırı fazla olmaz, hafif hafif kanama olacaktır. Bu kanama da rahim ağzının açılmaya başladığı ve bebeğinizin Dünya ya gelmek için çabaladığı anlamına gelir. Buna ise nişan gelmesi denir, nişan gelmesi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz. Kanama aşırı veya az olması önemli değildir, önemli olan nişan gelmesidir. Su gelmesi ise kısaca doğumun başladığı anlamına gelir.

Bazen doğuma çok olsa da su gelmesi olabilir, bu durumlarda da mutlaka doktora başvurulmalıdır. Su geldiğini fark ettiğiniz anda bilin ki doğum başlama zamanıdır, bu belirtiyi hissettiğiniz anda hemen doktora gitmenizi tavsiye ederim. Dikkat edilmesi gereken bir konu var ki, bazı hamile kadınlar akıntıyı su gelmesi ile karıştırmaktalar, doğum anında gelen su akıntıya oranla daha çoktur, bacaktan aşağıya kadar akacak oranda çoktur fakat bazen de az gözükebilir. Karıştırmama için bir diğer ayırt etme türü ise de akıntı koyu renkli, yapışkan ve az miktarda gelen bir sıvıdır. Bu gelen sıvı ile doğum zamanında gelen sıvıyı bu şekilde ayırt edebilirsiniz.

Yukarı da ki gibi tarif ettiğimiz bulgular sizde de gözükmekte ise kesinlikle vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir. Normal sancı ile doğum anında gerçekleşen sancı arasında fark vardır, bu farkı rahatlıkla hissedebilirsiniz. Eğer normal şartların dışında gerçekleşir ise de gelen su ile bunu rahatlıkla ayırt edebilirsiniz.

Yazar Cansu YILMAZ

Bir önceki yazımız olan Kegel egzersizi nasıl yapılır? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde anne sağlığı, egzersiz ve faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü