Doğumdan Önce Bebek İçin Alınması Gerekenler Listesi

Doğumdan Önce Bebek İçin Alınması Gerekenler Listesi

Doğumdan Önce Bebeğe Alınması Gerekenler

Öncelikle anne için önden düğmeli iki gecelik, çorap, terlik, emzirmeye yardımcı südyen ve göğüs pedi, diş fırçası ve macunu, deodorant, şampuan ve kendisini iyi hissetmesini sağlayacak şeyler alınmalıdır. Annemizin yanında bulundurması gerekenler ise saat, telefon defteri, fotoğraf makinesi veya video kamera vs.

Bebeğimiz içinse hastane çıkış seti, yeni doğanlar için en az 3 tane bez, ıslak mendil, başlık, mevsimine göre battaniye, pijama takımı hastane aşamasında yeterli olabilecek ihtiyaçlardır.

Hastaneden ayrılmadan önce de aklınızda olan bütün soruları sorun. Bebeğinizin nasıl temizleneceğini, uyku ve beslenmesiyle ilgili bilgi alın. Hangi durumlarda doktorunuzu aramanız gerektiğini öğrenin ve 24 saatlik bir doktor bulmaya çalışın. Aşılarıyla ilgili bilgiyi de aldıktan sonra artık evinize rahatlıkla dönebilirsiniz.

Bebeğinizle eve döndükten sonraki bakım için gerekli ihtiyaçları ise: tırnak makası, yıkanması için küveti ve filesi, banyo süngeri, bornozu, şampuanı, termometresi, ıslak mendili, temizleme havluları, ilaç kaşığı, tarak, bakım çantası (anne ve bebek için ), bez değiştirme örtüsü ilk etapta yardımcı olabilecek malzemelerdir.

Ama en önemlisi ilk günlerden itibaren bebeğinizle aranızdaki sevgi bağını güçlendirmektir. Yukarıda yazdığımız tüm ihtiyaçlar onun araç gereçleridir. Esas olansa anne baba sevgisinin verilmesidir.

Bir önceki yazımız olan 30. Hafta Gebelik- 30. Hafta Hamilelik başlıklı makalemizde 30 hafta, 30 hafta bebek hareketleri ve 30 hafta hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü