Doğum Tarihi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum Tarihi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bebek bekleyen çiftler bebeklerinin dünyaya gelme tarihini tahmini olarak hesaplamak istemektedir. Normal gebelik süresi ise son adet tarihinin başladığı tarihten itibaren 40 hafta sürmektedir. Son adet başlamasından sonraki 7 gün ileri üç ay geri gidilerek hesaplama tahmini olarak yapılmaktadır. Bu tahmini doğum tarihi denilen doğumun olabileceği son tarih olarak karşımıza çıkar. Doğumların pek çoğu bu tarihe kadar sürmemektedir. 38 ile 40 hafta arasında gerçekleşmektedir. Bazen gün geçen kişilerde bu tarih bir hafta geçebilmektedir. Doğum tahmini doğum tarihiyle hesaplanan sonuçtan 1 ile 2 hafta önce olmaktadır. Fakat bu yöntemin düzensiz adet gören kişilerde doğru çıkmadığını belirtmek gerekmektedir. Tahmini doğum tarihi hesaplama formülü her zaman doğru çıkmamaktadır. Bu durumda ultrason ölçümlerinden faydalanmak doğum tarihini tahmini olarak hesaplamaya yaramaktadır.

 

Doğumlar Hangi Haftalarda Olmaktadır?

 

Doğum tarihleri yaklaşık olarak gebeliğin 40 hafta olduğu zamana denk gelecek şekilde hesaplanmaktadır. Doğum tarihi hesaplama takvimi ciddi değerleri içermektedir. Doğumların pek çoğu 40 hafta önceden gerçekleşmektedir. Sık olarak karşılaşılan ise 37 ile 40 hafta arasında olandır. Gün aşımı gün geçmesi durumu da meydana gelebilmektedir. Doğumun gerçekleşmesi 41 ile 42 haftaları bulabilmektedir.

 

Hesaplanan Tarihte Doğum Olmazsa Ne Olur?

 

Son adet tarihine göre hesaplanan tarih nadiren de olsa yanıltabilir. Bu durumda ise doktorun ultrason ölçümlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Doktorun düzelttiği doğum tarihi dikkate alınmalıdır. Tahmini doğum tarihi ne kadar doğru diyenler için kesin bilgiler içermediğini söylemeliyiz. Özellikle hamileliğin ilk aylarında yapılan ultrason ölçüm raporları kullanılmaktadır. Bu sebeple ultrason sonuç kağıtları ve resimlerin saklanması gerekmektedir. Hem ultrason sonucuna hem de adet dönemine göre hesaplanan tarihe göre hamilelik 40 haftayı doldurmuş ise bu durumlarda gebelikle ilgili testler yapılmaktadır. Bunların sonucunda problemsiz ise 41 ile 42 haftalara kadar doğum yapılabilir.

 

Sezaryen Ameliyat İle Doğum Ne Zaman Olmaktadır?

 

Bebek bekleyen anne adayları sezaryen doğum yapacağı zaman ise isteğe göre eğer önceden planlamış ise genellikle 39. Haftada yani genel hesaplanan 40 haftadan bir hafta önce doğumu gerçekleştirmektedir. Doğum hesaplama takvimi gerçek ve kesin sonuçları kesin içerir demek mümkün değildir. Acil nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan sezaryen doğumda ise gebeliğin herhangi bir döneminde sezaryen ameliyatı yapılabilmektedir. Her hafta da ameliyat gerçekleşebilir.

 

Hesaplanan Doğum Tarihinde Bebek Dünyaya Geliyor Mu?

 

İstatistik hesaplamalar bebeklerin çoğunun doğum tarihinde dünyaya geldiğini göstermektedir. Ters açıdan bakıldığında ise çocukların % 94,46 oranında olan kısmı hesaplanan tarihte dünyaya gelmemektedir. Doğum hesaplama sezaryen olduğunda 39 olarak hesaplanmaktadır. Tahmini olarak hesaplanan doğumların tersine çocuklar iki hafta sonra, üç hafta öncesine kadar da dünyaya gelmektedir. Tahmini doğum tarihinden üç hafta önce doğan bebek ise erken doğum bebeği olarak kabul edilmektedir.

 

Aylara Göre Gebelik

 

Hamile bayanlarda doktorlardan gebelik haftasını öğrenmesine rağmen ay ay olarak da gebelik hesaplama sistemi tercih edilmektedir. Doğum hesaplama cetveli doğru şekilde çalışmakta ve kesin tarihleri içermektedir. Uzman hekimler ise gebeliği aylara belli olarak değil de önce hafta sonra üçe bölerek, trimester olarak ad verdikleri zaman dilimlerine göre yapmaktadır. Hamilelik durumunda trimester üç bölümdür. 1. trimester ilk 13 hafta, 2. trimester 14 ile 26 hafta arasını, 3. trimester ise 27. Haftadan itibaren doğuma kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Bu süreler uzman hekimler tarafından incelenerek bebeklerin doğum tarihleri kesin ve net olarak belirlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Kiloları Nasıl Verilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü