Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Doğumda alınan kiloları vermek her kadın için zor ve can sıkıcı bir durumdur. Aslında alınana kiloları sağlıklı ve kolay bir şekilde vermek o kadarda zor değildir. Doğumdan sonra anne beslenmesine çok dikkat etmelidir. Çünkü hem kendisi hem de bebeğin sağlıklı gelişmesi annenin beslenmesine bağlıdır.

Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Doğumdan sonraki günlerde diyet yapmak sakıncalı olabilir. Bunun yerine az ve sık yemek yiyerek, sağlıklı ve dengeli beslenerek ve düzenli yürüyüş yaparak kilolardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Annenin hamilelik boyunca aldığı kilo da önemlidir çünkü kolaylıkla kilo verip vermeyeceği aldığı kilolara bağlıdır. Örneğin hamilelikte 10 kilo alan bir kadın doğumdan sonra kolaylıkla forma girebiliyor. Fakat hamilelikte 20 kilo alan bir kadın aldığı kiloları geri vermekte oldukça zorlanıyor. Emzirme dönemi anneler için kilo vermede en uygun zamandır. Ancak ilk 6 ay bebek sadece anne sütü ile beslendiğinden dolayı anne beslenmesine dikkat etmelidir. Hem sütün kalitesini arttırmak hem de sütünün artması için iyi beslenilmelidir.

Doğumdan Sonra Diyet

Ancak hamilelikte fazla kilo alınılmış ise doğumdan 4 ay sonra özel diyetlere başlanabilir. Ancak bu diyeti bir diyetisyen kontrolünde yapmalıdır. Hem hamilelik döneminde hem de doğumdan sonra annenin bir diyetisyene gitmesinde fayda vardır. Çünkü anne artık hem kendi hem de bebeği için doğru beslenmek zorundadır. Uzmanlar öğün atlatmadan, az sık şekilde yemek yiyerek ve özellikle akşam yemeklerini erken ve hafif yiyerek hamilelikte dengeli kilo alınabileceğini söylüyor. Aynı zamanda hamilelikte az kilo alan kadınlarda çatlaklar ve diğer sorunlar daha az gözlenmektedir.

Bol Sıvı Tüketin

Emziren anneler bol sıvı almalıdır. Çünkü hem metabolizmanın hızlanması hem de süt miktarının azalmaması için sıvı tüketimi önemlidir. Sıvı tüketiminde çay kahve gibi içecekler azaltılmalı, bunu yerine süt, hoşaf, ayran, limonata, şerbet, su, meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Emziren anne düzenli olarak süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum bakımından zengin olan besinleri tüketmelidir. Her gün vitamin açısından zengin olan sebze ve meyveleri tüketmelidir. Kuru baklagil yemeklerinden bir porsiyon düzenli şekilde yenmelidir. Hem sağlıklı olmak hem de sağlıklı kilo vermek için beslenmeye dikkat edilmelidir. Katkı maddesi içeren besinleri tüketmekten kaçının. Beslenme kadar spor ve egzersizlere de zaman ayırmalısınız. Normal olarak düzenli spor ile ilk 6 ay içinde fazla kilolardan kurtulabilirsiniz. İlk aylar kilo vermek için en uygun zamanlardır.

Bir önceki yazımız olan Anne Karnında Bebeğin Cinsiyetinin Belli Olması: Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? başlıklı makalemizde 4 aylik hamileyim bebegimin cinsiyetini nasil anlarim, anne karnında 2 aylık bebek cinsiyeti ve anne karnında 3 aylık bebek cinsiyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü