Doğum Sonrası DEPRESYON belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası DEPRESYON belirtileri ve Tedavisi

Doğum kadın yaşamında en önemli olaylardan biridir. Sadece kadın için değil aile içinde önemlidir. Çünkü aileye yeni bir birey katılmış ve aile içinde yeni bir düzen kurulmuştur. Bu olaylar sırasında atlatılan bir şey vardır. Anne doğumdan sonra bir yıl içinde doğum depresyonuna girebilir. Doğumdan sonra oluşan bu depresyon çoğu zaman dikkat çekmez ve önemsiz gibi gözükebilir. Ama zamanla durum depresyona girmeye kadar uzanabilir.

Doğum Sonrası DEPRESYON

Doğum yapan kadınlar doğumdan sonra bir yıl içinde psikiyatrik sorunlar yaşayabilir ve bu dönemde bu sorunlar daha sık gözlenir. Her doğum yapan kadında doğum sonrası depresyon görülmez. Genellikle doğumdan sonra başlar ve en az 3 hafta en çok bir yıl sürer. Tedavi olunduğu takdirde daha kısa sürede depresyon biter. Fakat tedavi olunmadığında bir yıl içinde kendiliğinden düzelebilir. Ancak bu durum kişiden kişiye değişir. Kimi kadın bu durumu daha hafif ve kısa sürede atlatırken, kimi kadınlarsa daha ağır ve uzun sürede atlatır.

Doğumdan Sonra Depresyona Girmek

Depresyona giren anneler sürekli kendilerini eleştirir ve kötü anne olduklarını düşünürler. Ümitsizlik, bitkinlik, yalnızlık, gerginlik, yorgunluk gibi durumlar ilk sırada yer alır ve gözlenir. Doğum sonrası depresyon kendiliğinden geçebilen ve genellikle kısa süren depresyondur. Doğum yapan her on kadından birinde gözlenir. Doğum sonrası depresyona giren annelerin ruh halleri birbirinden farklıdır. Kimi anneler panik atak olabilir, kimi anneler umutsuzluk ve korku içinde olabilir, kimi anne ise alıngan ve gergin olabilir. Bu depresyonun şiddetine bağlıdır. Bazense çok ağır durumlarda bebeğine ya da kendine zarar verme düşüncelerine sahip olabilirler. Anne öfkesini kontrol edemez ve şiddet göstermeye başlayabilir.

Doğum sonrası depresyon belirtileri

* Günlük işlere karşı ilgisizlik ve günlük işleri yapamama,

* Yaptıklarından zevk alamama ve mutsuz bir ruh hali,

* Kendine güvensizlik, özgüvende azalma

* Aşırı iştahlı olma ya da iştah kaybı,

* Her şeyden kendini suçlama, suçluluk duygusu hissetme,

* Sürekli olumsuz düşünme,

* Uykusuzluk, uyumakta güçlük çekme

* Dikkatsizlik, unutkanlık

* Aşırı gergin ve sinirli olma,

* Kendini değersiz hissetme, kendini beğenmeme

* Huzursuz olmak şeklinde sıralanabilir.

Doğum Sonrası Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Bu dönemde aile desteği çok önemlidir. Çevresinden ve özellikle eşinden göreceği destek ile tedavi olunabilir. Bu sayede anne depresyonu daha kolay atlatabilir. Anne için eşinin yardımı, desteği ve anlayışı depresyonun ilacı olabilir. Duygu ve düşüncelerini rahatça eşiyle paylaşması bu durumu daha hafif atlatmasına yardımcı olur. Hamilelikte depresyona giren annelerin doğum sonrası depresyona girme ihtimali yüksektir. Aynı zamanda istenmeyen gebelikte de depresyona girme riski yüksektir. Bu nedenle bir uzmana danışarak yardım almakta fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Doğan Banyosu: Yeni Doğan Bebeğin Yıkanması başlıklı makalemizde bebeğin ilk banyo suyu nereye dökülür, bebeğin ilk banyosu ve bebeğin ilk yıkanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü