Doğum Sancısı Nasıldır, Belirtileri Nelerdir?

Doğum Sancısı Nasıldır, Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı olarak ya da riskli şekilde tamamladığınız gebelik döneminizin sonunda sizleri evladınıza kavuşturabilecek mucizevi bir olay olan doğum beklemektedir. Anneler doğumu hem korku hem de heyecanla beklerken bir yandan da doğum belirtileri nelerdir, doğumun yaklaştığını nasıl anlarım gibi sorular ile karşı karşıya kalırlar. Elbette doğum mucizesi sanılan kadar zor ya da basit değildir, bebeğinizin geliş pozisyonuna veya sizin sağlıksal durumunuza göre farklı şekillerde gerçekleşebilir. Hem kadınların hem de kadın doğum uzmanlarının ortak görüşü normal doğum içlerinde en kolay ve sağlıklı olanıdır ancak yine de bazı durumlarda cerrahi müdahale olan sezaryen veya vakumla doğum gibi durumlarda gerçekleşebilir. Tüm bu aşamalara geçmeden önce bebeğiniz ve vücudunuz doğuma hazırlanmak için uzunca bir süre uğraş verir ve size haberci olarak ağrılar ve kasılmalar gönderir. Gebeliğin daha erken dönemlerinde karşılaşılan bu ağrılar yalancı doğum sancısı olarak adlandırılır ve genel olarak düzensiz ve aralarındaki zaman farkı yüksektir. Anne adaylarının en çok korktukları durum özellikle ilk gebeliklerde doğum nasıl başlayacağını veya ne zaman başladığını bilememe durumudur. Ancak sizler ne kadar bilmeseniz de beklenen an geldiğinde büyük belirtiler olarak adlandırabileceğimiz doğum sancıları ya da amniyon sıvısının boşalması gibi durumlar yaşanabilir. Bir anne adayının normal doğum için her şeyi hazır olsa da son andaki gelişmeler onu sezeryanla doğuma sevk edebilir buda demek olmuyor ki sezeryanla doğumlarda doğum sancısı çekilmez.

Peki, doğum sancısı nasıldır? Gerçek anlamdaki görebileceğiniz doğum sancısında kasılmalar oldukça düzenli olarak seyreder ve yaklaşık olarak 1 dakika kadar sürer, ayrıca bu kasılmalar dinlenmenize ya da yatar haldeyken pozisyon değiştirmenize rağmen kesilmezler. Bunun dışında hissettiğiniz sancılar belirli aralıklar ile yineliyorsa hemen saatinize bakmalı ve ağrılar arasındaki zaman farkını takip etmelisiniz zira doğum sancıları doğum yaklaştıkça sıklaşır. Bu saydıklarımız en belirgin belirtiler arasında yer alsa da doğumdan birkaç gün öncesinde olabilecek belirtilerde vardır. Özellikle bebeğin aşağı bölgelere inmesi doğumun yaklaştığının en büyük habercisidir ancak gerçekleşme süresi tam olarak kestirilememektedir, bunun dışından doğumdan birkaç gün önce gelebileceği gibi genel olarak doğumun ilk evresini oluşturan nişan inmesi de yaşanır. Bu rahim ağzını tıkayan mukoza görünümlü tıkacın rahimin ağzı genişlemesi ile aşağı iner genel olarak açık pembe renkli ya da hafif kanlı görünümü vardır. Sancıların sıklığını saatiniz yardımı ile takip edebilirsiniz ve sıklıklar 5 dakikalık aralar haline dönüştüğünde hastaneye gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz, bu sürede vücudunuzdaki tek değişimler sancılar değildir elbette rahim ağzındaki açılma kasılma ve sancılar ile birlikte genişlemeye devam eder ve doğum başladığı sırada mutlaka rahmin 10 cm kadar açılmış olması gerekir.

Doğumun gerçekleşmesinde sancılar ve rahimin açılması doğru orantılı olacak şekilde ilerler, doğum belirtileri nelerdir iyi şekilde öğrenilmelidir ki eksik kalınması durumunda uzman görüşüne ya da tecrübeli birine kararsız kaldığınız konuları danışabilirsiniz. Doğum başladığı sırada her şeyden önce sakin olmaya çalışmalısınız, elbette canınız yanıyor ve aylardır bu anı bekliyorsunuz ama sakin kalabilmeniz her şeyden önemlidir aksi takdir de hem kendi hayatınızı hem de bebeğinizin hayatını riske atabilecek şekilde davranabilirsiniz. Doğumun yaklaştığını anlayabilme konusu her ne kadar genellense de aslında kişisel özelliklere veya hamilelik durumuna bağlı olarak değişir. Bu da doğumun tam olarak ne zaman gerçekleşeceğinin bilinmemesi durumundan kaynaklıdır, kısaca bebeğiniz ve vücudunuz zamanı geldiğinde size basit ya da şiddetli uyarılar gönderse de doğum olayı bir şekilde mutlaka gerçekleşir. Hamilelik süreciniz boyunca doktorunuzla bağlantılı olarak gebelik evrelerini ve doğum sürecini izleyebilir ve öğrenebilirsiniz, bilinçli bir şekilde doğuma girmeniz size güven verirken neler yapmanız ya da yapmamanız gerektiğinin farkında olarak sakin bir şekilde bebeğinize kavuşabilirsiniz. Çoğu kişi özellikle doğum yapmış bayanlar doğum sancısını genelde dayanılmaz bir acı olarak tarif eder ki fiziki açıdan gerçekten öyledir ancak anne adayları bu acıları yaşarken bebeğinize kavuşmanın heyecan ve merakı ile acıları bastırabilirsiniz. Gerek hamilelik döneminde gerekse de doğum sürecinde sakinliğinizi korumanız başınıza gelebilecek olumsuzluklara engel olabileceği gibi daha rahat bir süreç atlatmanıza da yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken doktorunuzun tavsiyelerini dinlemek ve gerektiği şekilde beslenmektir.

Bir önceki yazımız olan Normal Doğum Hakkında Genel Bilgiler başlıklı makalemizde normal doğum nasıl başlar ve normal doğum nasıl gerçekleşir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü