Doğum Öncesi Bakım Nedir Nasıl Yapılır?

Doğum Öncesi Bakım Nedir Nasıl Yapılır?

Gebeliğin ilk günlerinden itibaren anne adayının sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmek için genel sağlığı hakkında çok fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Gebelik boyunca annenin sağlığı bebeğin de sağlığını etkileyeceğinden dolayı gebelik süresinde anne adayı kendi sağlığını ön planda tutmalıdır. Bunun yanı sıra anne adayının sağlığı bebeğin sağlığı ve mutluluğu için de geçerlidir.

Hamilelik boyunca hem annenin hem de bebeğin sağlığı en iyi şekilde korunmalıdır. Doğum öncesi bakım hem anne adayı hem de bebek için son derece önemlidir. Anne adayının gebelik boyunca sağlıklı ve mutlu olması bebeğin de doğumdan sonraki dönemde sağlıklı ve mutlu olmasını sağlar. Gebelik süresince anne adayının bir doğum uzmanı tarafından belirli aralıklar ile sağlık kontrollerinin yapılması gerekir.

Gebeliği ilk haftalarından 32 haftasına kadar ayda bir kez, 32- 36 haftalar arasında iki hafta da bir, 36. Hafta sonrasında haftada bir kez olmak üzere annenin doktor kontrolleri yapılmalıdır. Doğum zamanı yaklaştıkça annenin stresli halinde daha da artış görülmektedir. Bebeğin vaktinden evvel gelmesi gelişiminde bazı sorunların oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelik boyunca annenin vücudundaki tüm değişimler takip edilmektedir. Kilosu, yedikleri, genel sağlık ve yaşam koşulları her zaman ön planda tutulur.

Doğum Öncesi Bakımı Nasıl Olur?

Gebelik kesinleştikten sonra bir kadın için o saatten itibaren kendi sağlığı ve bebeğinin sağlığı ön planda olmaktadır. Beslenmesi, spor ve yaşam koşullarının bir çoğunda değişiklik yapmaya karar veren bir kadının bebeğinin mutluluğu ve sağlığı için önemlidir.

Doğum öncesi bakım döneminde doktor kontrollerinin düzenli bir şekilde yapılması ve olası bir olumsuz durumda acil müdahalenin yapılabilmesi için anne adayının sağlığına dikkat edilmelidir. Bu süreç içerisinde anne adayı doğuma hazırlanmaktadır. Stresten uzak ve huzurlu bir gebelik dönemi geçiren kadınlarda doğum anı ve doğum sonrasında da mutluluk devam edebilmektedir.

Hamilelik boyunca yapılacak olan sağlık kontrolleri bebeğin sağlığı hakkında annenin bilgi sahibi olmasını sağlar. Ayrıca doğumun olacağı zaman diliminde anne adayının bu sürece hazırlanması da bu dönemde gerçekleşmektedir.

Gebelik boyunca anneye uygulanan testler doğum öncesi bakım olarak adlandırıl. Annenin doğuma hazırlanması ve bu süreç içerisinde anne ve bebeğin genel sağlığı en iyi şekilde korunmalıdır.

Anne ve bebeğin gebelik boyunca kontrol altında olması ve bu sürecin en iyi şekilde geçirilmesi için uzman desteğinin oldukça büyük önemi vardır.

Anne Adayının Doğuma Hazırlanması 

İster ilk gebelik olsun ister birden fazla gebelik olsun her gebelik farklı bir yapıya sahiptir. Her kadında ve bebekte farklı etkenlerin söz konusu olarak anne ve bebek sağlığının belirlenmesi gebeliklerin her birinde farklılık gösterecektir.

Genel anne adayının sağlığı bebeğin gelişimi sağlığı üzerinde çok etkili olduğundan doğum öncesi annenin rahat etmesi ve mutlu olması bebeğin dünyaya geldikten sonra genel sağlık durumunu etkilemektedir.

Bazı anne adaylarında genetik olarak rahatsızlıklar söz konusu olabilmektedir. Bu durumda hamile olan anne adayından bebeğe geçme oranı da oldukça yüksektir. Bu süreçte doğumdan önce bakımın yapılması ve anne bebeğin sağlığı ön planda tutularak korunması her zaman ilk sırada yer almalıdır.

Sağlıklı ve sorunsuz gebelik dönemi geçiren anne adaylarının doğum sonrasında da rahat ve huzurlu bir döneme geçtikleri görülmektedir. Bebeğin genel sağlığının gebelik boyunca kontrol altında olarak sağlığında herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil ise doğumdan sonrada bu süreç devam edebilmektedir.

Gebelik boyunca annenin yaşadığı tüm sıkıntılar bebeğe de geçmektedir. Özellikle sağlık sorunları bir bebeğin gelişebilmesi için risk oluşturmaktadır. Çoğu gebeliğin sonlanması ya da düşük riski ile karşı karşıya kalınmasının sebebi genel anne sağlığının tam olarak korunamamasından kaynaklanmaktadır. Gebelik boyunca annenin genel sağlık durumunun iyi olması bebeğin sağlığını da etkilemektedir. Her kadının gebelik süreci farklıdır. Her gebelikte farklı durumların söz konusu olması ve buna göre tedavi şekillerinin uygulanması anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Doğum öncesi bakım süreci anne adayının sağlıklı bir gebelik geçirmesi için planlanan ve uzman tarafından takip edilmesi gereken bir süreçtir. Annenin bu dönemdeki rahatlığı ve konforu doğum sonrasında da bir süre takip edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Saç Boyatma Bebeğe Zarar Verir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü