Doğum Korkusu ile Baş Etme: Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Doğum Korkusu ile Baş Etme: Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Hamilelik boyunca anne adayları birçok duyguyu yaşar. Korku, sevinç, endişe, heyecan gibi karmaşık duygular içindedir. Ama her hamile kadının doğum yaklaştıkça artan tek duygusu doğum korkusudur. Bu durum doğum yaklaştıkça artar ve anne adayını huzursuz eder. Bu nedenle alacağınız basit önlemlerle doğum korkusunu yenebilirsiniz.

Doğum Korkusu

İnsan bilmediğinden korkar derler. Doğum korkusunda da bilgisizliğin büyük yeri vardır. Abartılmış hikayeler, yanlış bilgiler sizi boş yere kaygılandırır. En güzeli doğum hakkında gerçek uzmanlardan bilgi almaktır.

Doğum Öncesi En Çok Yaşanan Korku ve Endişeler

Vajinal doğum:  Doğumda duyulacak acı ve bu acıya dayananama korkusu, yalnız ve çaresiz kalma korkusu, bebeğin başına gelebilecek bir şeylerden ötürü endişelenme, hastaneye sağ salim ulaşamama kaygısı, doğum sonrası eşiyle arasındaki cinsel hayatın olumsuz etkilenme ihtimali…

Sezaryen doğum:  anestezi korkusu (anesteziden uyananama korkusu), doğum sırasında bilinçsizlik, ameliyat ve sonrasındaki ağrılar, doğumdan  sonra iyileşme döneminin uzun olması…

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir? Doğum Korkusunu Nasıl Yenebilirim?


* Doğum korkusunun oluşmasında ki temel neden, daha önceden doğum yapmış bayanların bu durumu abartılı bir biçimde anlatmasından kaynaklanıyor. Anne adayının çevresinden duyduğu bu abartılı anlatışlar anne adayında korkunun oluşmasına neden olmaktadır.

* İlk olarak doğum konusunda sağlıklı bilgiler edinmeniz gerekir. Çevrenizden duyduğunuz söylentiler sizi sadece psikolojik olarak rahatsız eder.

* Eşiniz ile beraber doğum kitapları okuyun. Eğer korkunuz çok fazla ise doğum öncesinde psikolog yardımı almalısınız.

* Endişe ve kaygılardan uzak durmaya çalışın. Aslında neden korktuğunuzu anlamaya ve bunun için çözüm üretmeye başlayın. Doğumu ya da acı çekeceğinizi düşünmeyin. Bunun yerine bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü hayal edin. Yani olumlu düşüncelere kafanızda yer verin.

* Doğumun normal bir şey olduğunu ve yaşanması geren bir evre olduğunu unutmayın. Dünyada sizinle beraber aynı anda birçok kadının doğum yaptığını unutmayın.

* Doğum ile beraber hayatınız büyük ölçüde değişecektir. Anneliğe alışma, aile içinde yeni bir birey hayatınızı değiştireceği için ileriye dönük planlar yapmalısınız. Böyle konuları düşünürseniz doğum korkusunu unutabilirsiniz.

* Her zaman yardım almaya açık olun. Korkunuzu saklamak yerine açıklayarak rahatlayın. Çok fazla yaşanan korkularda psikolojik yardım almayı ihmal etmeyin.

* Evde oturup düşünmek yerine, kendinizle ilgilenin. Güzel ve bakımlı görünmek her kadının ruhsal halini olumlu etkiler.

* Doğumda çok sancı çekeceğim gibi düşünceleri kafanızdan atın. Unutmayın ki bu durum geçicidir ve ağrılarınız sonsuza kadar sürmeyecektir. Ağrısız ve kolay bir doğum yapmayı hedefleyin.

* Çevrenizde anlatılan olumsuz ve abartılı doğum hikâyelerini dinemeyin. Çünkü her kadın aynı değildir ve her kadın aynı acıyı çekecek diye bir kesinlik yoktur.

* Yetersiz ya da yanlış bilgiler almayın. Kafanıza takılan soruları doktorunuza sorarak rahatlayın.

Bir önceki yazımız olan Anne ve Beslenme: Emziren Anne Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemizde anne beslenmesi, anne sütünün önemi ve doğumdan sonra anne nasıl beslenmeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

8 YORUM

  1. Bende çok korkuyordum ama bunları okuyunca biraz rahatladım çook tşk

  2. çok korkuyorum ve bu yazılar beni rhatlatmıyor sanırım psikolojik tedavi görmem lazım gerçekten çok korkuyorum ve bu korku benim dünyaya gelecek çocuğumun sevincini bile gölgeliyo

  3. kizlar inanin normal dogumdan baska güzel birsey yok ben 2 ay önce normal dogumla 4.150 bebek dogurdum ama hicte insanlarin dedigi gibi zor degil hatta iki gün sanci cektim cok güzel

  4. benimde iki haftam kaldı normal dogum olucak bende korkuyorum

  5. Yarin sezaryan ve cok korkuyorum

  6. Benim haziran 18 doğuma az kaldı ve çok korkuyormmm