Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

İnsanoğlunun varoluşu kadar eski olan bazı durumlar biridir üreme içgüdüsü, aslında tam anlamı ile insanoğlunun varlığı ile bütünleşmiş bir olaydır. Daha önceki dönemlerde insanların üremesi ya da istedikleri kadar çocuk yapması bu kadar farklı etkiler ortaya çıkarmadığından gebeliği önleyici yöntem veya metotlara ihtiyaç duyulmamıştır ancak değişen zamanlar ve geçim zorluğu gibi sosyal ve psikolojik etkiler ile artık aileler bakabileceklerinden fazla çocuk yapmamak istemektedir. Buda bir sektör halini alan doğum kontrol yöntemleri konusunu ortaya çıkarmıştır, adından da anlaşılacağı üzere uygulanan bütün metotlar tek bir amaç için hizmet etmektedir oda gebeliğin önlenmesidir. Elbette farklı yöntemler mevcuttur ancak birbirleri ile kıyas etkileri azalabilir ya da artabilir, bazıları ilaç içerikli kabul edilebilecekleri için yan etkilere sahiptir veya bazılarında kişisel olarak bünyenin müsaade etmesi mümkün olmayabilmektedir. Zaten bu tür özel durumların ya da zevklerin çeşitliliği düşünülerek korunma yöntemleri de bu kadar fazla çeşide sahip olabilmektedir. Gerek ülkemizde gerekse de bütün dünya ülkelerinde çiftlerin ihtiyaç veya zevklerine bağlı olarak geliştirilip değiştirilebilen ve herkes tarafından bilinen yöntemler mevcuttur.

Doğum kontrol yöntemleri nelerdir konusuna gelecek olursak daha doğrusu çeşitlendirme listelerine geçecek olursak da yöntemleri ve kullanım şekillerinin bazılarına değinebiliriz. Peki, nedir bu yöntemler;

– Prezervatif; tüm dünya ülkelerinde yaygın ve ilk akla gelen korunma yöntemlerinden biridir. Bu yöntem partnerlerden erkekler için uygun olan bir korunma yöntemidir genel olarak lateks malzemeden yapılan ve spermlerin vajinaya geçişini engelleyen bir yöntemdir.

– Kadın Prezervatifi; bu tür prezervatif erkekler için özel olarak üretilen malzeme ile benzerlik gösterir ancak kadınlar için üretile bu malzeme vajina kanalına yerleştirerek kullanılır ve yine sperm hücrelerinin yumurta hücreleri ile bulaşmasını engellemektedir.

– Diyafram; bu yöntemde gebeliği önleme oranı yüzde 80 gibi oranlara ulaşabilmektedir ayrıca aynı malzemenin 1 yıl boyunca kullanılabilmesi de tercih edilmesinde etkilidir. Kullanımına gelirsek de rahim ağzına yerleştirilerek kullanıcısını rahatsız etmeden korunma sağlar.

– Vajinal Halka; genel olarak yurt dışında bilinse de etkili korunma yöntemleri arasında yer alır. Vajina içerisine yerleştirilmesi ve burada 21 gün boyunca kalabilmesi ile bilinir ayrıca halka içerisinde doğum kontrol hapında olduğu gibi gebelik önleyici hormonlar yer almaktadır ve yerleştirilmesi de aynı olacak şekilde konumlandırılır.

– Geri Çekilme Yöntemi; bu yöntem aslında bir araç kullanılmadan ilişki sırasında biraz daha özen gösterilerek erkeğin vajina dışına boşalması yolu ile kullanılır. Bu da araç kullanmaktan hoşlanmayan kişiler için en ideal ve etkili korunma yöntemidir.

– Vasektomi; bu işlem erkeğin sperm kanallarının cerrahi müdahale ile kapatılması daha doğrusu erkeğin kısırlaştırılması demektir. Bu uygulama aslında pek çok erkeğin hoşuna gitmemekle birlikte en etkili olarak kabul görebilecek bir yöntemdir, ayrıca hiç çocuk sahibi olmamış erkekler içinde uygun değildir.

– Tüplerin Bağlanması; bu uygulamada vasektomi de olduğu gibi kadınların yumurta kanallarının cerrahi yöntemler ile kapatılmasıdır yine aynı şekilde hiç çocuk sahibi olmamış ve özellikle yaşı genç bayanlar için tavsiye edilmemektedir.

– Doğum Kontrol Hapı; aslında doğum kontrol yöntemleri nelerdir sorulduğunda akla ilk gelen cevaplardan biridir. Belirli bir döngü ile bayanların kullandığı ve hormon içerikli bir nevi ilaç olarak bilinir. Bu haplar aynı zamanda bayanların adet düzensizliklerinin yaşandığı durumlarda da uzman hekimler tarafından önerilebilmektedir.

– Koruyucu İğneler; bu iğnelerde doğum kontrol hapları gibi hormon içerirler ve bazıları aylık olarak uygulanırken bazıları da 3 ayda bir uygulanır. Bayanlar için uygulandığını ve korunma oranının %99 gibi rakamlara ulaştığını ancak aynı zamanda da hormon içerikli korunma yöntemleri gibi emziren bayanların kullanımın uygun olmadığını da bildirelim.

– Hamilelikten Koruyan Deri Altı İmplantlar; basit bir cerrahi müdahale ile uzman kişiler tarafından koldaki derinin altına yerleştirilen bu araç 3 yıl süreli olarak kullanılabilir ve miladı dolduğunda da yine uzman kişiler tarafından çıkarabilen bir korunma yöntemidir.

– Spiral; bu korunma yöntemi de ülkemizde yaygın olarak bilinen ve bayanlar için uygun olan bir yöntemdir. Yaklaşık olarak 2 veya 3 cm boyutunda olan t şekline sahip gebelik önleyici bir aracın kadının rahmi içerisine yerleştirilmesi yolu ile uygulanır. Ancak bazı özel durumların mevcut olması sonucunda gebe kalınması ihtimalinin çok düşükte olsa olduğunun bilinmesi gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan İleri Yaşlarda Hamilelik Riskleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü