Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman, Nasıl Kullanılır?

Günümüz toplumunda gebelik önceki yüzyıllara göre daha farklı bir durum halini almıştır ancak yine de gerek evli gerekse de bekâr olduğu halde çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak bunların yanı sıra yeteri kadar çocuğa sahip olmak isteyen ya da hiçbir çocuğa sahip olmak istemeyen ebeveynlerde yok değildir, bu nedenle toplum ve bilim olarak çeşitli korunma yöntemleri geliştirilmiştir ki bunların en barizleri doğum kontrol haplarıdır. Peki, doğum kontrol hapı ne zaman kullanılır? Etkileri nelerdir veya gerçek anlamda işe yarar mı, bu yazımızda biraz bu konulara değineceğiz. Öncelikli olarak gebelik düşünmeyen çiftlerin kadın doğum uzmanları ile görüşerek hapın kendilerine reçete edilmesini talep etmeleri gerekir, bu şekilde de uzman görüşü ile hapa başlangıç yapabilir ve gerekli doz ayarlamalı yapılabilir. Bu hapın bilinen özelliği elbette gebelik önceliğidir ayrıca bayanların adet kanamasının ilk günü başlaması gerektiği de hemen hemen bütün bayanlar tarafından bilinmektedir. Ancak hapın etkisini kaybetmemesi açısından her gün aynı saatte tüketilmesi gerektiğini pek az kişi bilmektedir, farklı saatlerde kullanılan haplar tam olarak korunma amacında daha az etki edebilmektedir.

Gelelim doğum kontrol hapı nasıl kullanılır konusuna, çoğu bayan adet günlerinin farklı olması açısından kullanım aşamasında tereddütler yaşamaktadır. Bunun önüne geçebilmek adına size hapın kullanım şeklini daha net olabilecek şekilde belirtelim, adet kanamanızın başladığı ilk gün kullanıma başlanmalıdır hapın kutusunun içerisinde toplamda zaten 21 tablet bulunmaktadır. Aslında bu haplar tam olarak bir bayanın adet dönemlerinin döngülerine göre hesap edilip ayarlanmıştır, başlangıç zamanından itibaren her gün aynı saatte olmak kaydı ile günde bir adet olarak tüketilmelidir. 21. Günün sonunda bir hafta olacak şekilde ara verilmelidir zaten bu bir hafta içerisinde de kişinin adet kanaması gelmektedir, şimdi kafa karışıklığı yapan duruma gelmekteyiz. Adet kanaması gelindikten sonra yine ilk gün mü içmeye başlamalıyız yoksa tam olarak bir haftayı doldurarak mı başlamalıyız konusu, elbette ki tam olarak bir haftalık süre doldurulmalı ve geri hapın kullanımına başlanmalıdır. Yani 21 tam gün kullanım 7 gün tam gün ara olarak tam bir adet döngü süresi tamamlanacak şekilde kullanılmaya devam edilmelidir.

Doğum kontrol haplarındaki merak edilen başka bir konuda kullanımına başlanılan ay içerisinde etki edip etmediğidir yani kadını korumasıdır. Bu durumda aslında oldukça net denilebilecek şekilde açıklanabilir, eğer hapı kullanmaya âdetinizin ilk günü başladıysanız bütün ay boyunca korunmuş olacaksınız ancak adet dönemi harici başlangıçlarda gebelik riski yüksek seviyede gözlemlenebilmektedir. Buda aslında bizlere doğum kontrol hapı ne zaman kullanılır sorusuna oldukça açık bir şekilde cevap olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürekli olarak bahsettiğimiz günlük ve düzenli kullanımı bu hapların etkisi üzerinde baskın bir rol oynar, örneğin bir gün hapımı içmeyi unuttum ya da 2 gün üst üste hapımı içmeyi unuttum gibi durumlar mazeretiniz olamaz tabi gebelik isteniyorsa. Çünkü bu haplar çok etkili bir korunma içerir ki 2 gün üst üste kullanılmayan haplar tamamı ile etkisini kaybeder ve buda yüksek oranda hamilelik olasılığına sahipsiniz demek anlamına gelir. İşte tam olarak da bu nedenle de mutlaka düzenli kullanımının yapılması ve dikkat edilmesi önemlidir, aksi takdirde istenilmeyen ve sağlıksız bir gebeliğe sahip olabilme durumunuz söz konusu olabilir.

Peki, doğum kontrol haplarını kullanımının unutulması durumunda neler yapılmalıdır birazda bu konuya değinelim. Örneğin bir gün almayı unuttuysanız aklınıza ilk gelen süre zarfında çokta geç kalmadan hemen hapınızı kullanmalısınız ve takip eden günlerde devam etmelisiniz, ancak iki gün art arda unutulduysa etkisini kaybettiğini bilmeli ve ekstra korunma yöntemleri ile bir hafta boyunca korunmalısınız bu süre zarfında elbette yine doğum kontol haplarını kullanmaya tekrar başlamalı ve devam etmelisiniz. Yani kısaca haplarınızı iki gün üst üste almayı unutmanız durumunda acil olarak tekrar başlamalı ve bir haftalık süreç içerisinde ekstra korunma yöntemlerinden prezervatif kullanmalısınız. Doğum kontrol haplarının içeriği çoğu kişi tarafından merak edilir aslında temel yapısı olarak incelendiğinde bu haplar yüksek seviyede hormon içerir ve diğer kullanılan ilaçlar gibi uzun süreli kullanımlarda ya da farklı kişilerde farklı yan etkiler gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Çift Yumurta İkizleri Nasıl Oluşur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü