Doğum Kiloları Nasıl Verilir?

Doğum Kiloları Nasıl Verilir?

Anne adayları hamilelik döneminde aldıkları kiloları düzenli şekilde ve bebeğin sağlığını düşünerek vermeye çalışmalıdır. Hamilelik döneminde ayda bir ile bir buçuk arasında kilo alımı hedeflenmelidir. Bu şekilde doğum sonrasında da kilo kaybı daha kolay şekilde gerçekleşecektir. Doğumdan sonra ki ilk hedef ise bebeği ilk 6 ay anne sütü ile beslemek olmalıdır. Sezeryan doğum kiloları nasıl verilir diyenler için diyetisyen kontrolünde spor yapılması da önerilir. Hızlı şekilde kilo vermek yerine bebeğin de sağlığını tehlikeye atmadan kilo verimi olmalıdır. Anne sütünün yeterli olması hem annenin beslenmesinin sıklığı hem de annenin stres ve sıkıntılardan uzak durması ile yakından ilişkili durumdadır. Bu sebeple özellikle ilk altı ayda kilo kaybına yönelik sıkı diyetler yapmamak gerekmemektedir.

 

Bilinçli Kilo Verilmesi

 

Doğum anında yaklaşık 6-7 kilo bebek ile birlikte gitmektedir. Hedeflenen kilo kaybı ise ilk 6 ay sonrasına bırakılmalıdır. Kontrolsüz ve sıkı diyetler anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktan başka işe yaramamaktadır. Doğumdan sonra nasıl kilo verdiniz sorusuyla sık karşılaşan bayanlar genellikle spor ve doğru yiyecek seçimi üzerinde durmaktadır. Şekerli tatlılar süt kalitesini artırdığı ve miktarını çoğalttığı düşüncesi ile çok miktarda tüketiliyor. Enerji elde etmek için ise karbonhidrat tüketilmesine özen gösterilmelidir. Tam buğday ekmeği, patates, pilav, makarna gibi kompleks karbonhidratlar tercih edilmesi gerekmektedir. Taze sıkılmış meyve suyu, komposto suyu tüketilmesi gerekmektedir.

 

Bebeğe Zarar Vermeden Kilo Vermek İçin

 

Aşırı yağlı gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Az miktarda ve sık sık beslenmeye dayalı bir yemek düzeni oluşturulmalıdır. Günde 2,5 ile 3 kilo arasında sıvı olarak sadece su tüketmek gerekmektedir. Emziriyorum nasıl kilo verebilirim diyenlere 6 ay sonrasında diyete başlamalarını öneriyoruz. Canınız çok tatlı istediğinde ise meyve ya da sütlü tatlılar tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Bebek tam ek gıdaya başlayacağı vakit yani 6 ay sonrasındaysa ayda 1 ile 2 kilo gibi yavaş kilo kaybı olacak şekilde beslenme programı diyetisyen kontrolünde düzenlenmeli ve uygulanmalıdır.

 

Beslenme Programı Nasıl Olmalı?

 

Besin seçimi gebelik ardından da oldukça önem taşımaktadır. Süt kalitesi açısından önem taşımaktadır. Doğum anında kaç kilo verilir diyenler için aynı anda en az 6 kilo verildiğini söylememiz doğru olacaktır. Yeni anne olarak daha çok enerjiye ihtiyaç olmaktadır. Emziren anneler için hamilelik öncesi ağırlığı korumak için alınması gereken kalori miktarının günde 400-500 arasında olması gerekmektedir. Beslenme sistemimizin yapı taşı olan proteinlerin tüketiminde de dikkat etmek gerekmektedir. Dengeli ve yeterli beslenmek uygulamak için proteinlere ihtiyaç bulunmaktadır. Enerjinin % 15’lik kısmı ise proteinlerden gelmektedir. Tavuk, balık, et, yumurta, kuru baklagiller de proteinler bakımından zengin besinler arasında yer almaktadır. Sezeryanla doğum sonrası kilo verme de bilinçli olduğunda kolay olmaktadır. Çinko, demir, B grubu vitaminleri açısından da oldukça zengindir.

 

Sebze ve Meyvelere Mutfağınızda Yer Açın

 

Doğal vitamin ve mineral kaynakları açısından zengin olan meyve ve sebzeler de hayati derece de önem taşımaktadır. Her öğünde mutlaka meyve ve sebze tüketilmesi gerekmektedir. Demir eksikliği gidermek için yumurta sarısı tüketmek de son derece öneme sahiptir. Gaz yapıcı özelliği bulunmayan laktozsuz süt tercih edilmelidir. Doğum kilolarımı nasıl verebilirim diyenlere sağlıklı şekilde kilo vermek için diyetisyen kontrolünde hareket etmelerini öneririz. Haftada 1-2 defa olacak şekilde sütlü tatlı olarak da tüketilmelidir. Salatanın limonunun da tüketilmeden hemen önce sıkılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Boş Gebelik Nedir Nasıl Anlaşılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü