Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Doğum fotoğafçısı olmak için her işte olduğu gibi işini sevmek ve en iyi şekilde yapmak için uğraşmak gerektiriyor. Doğumdan etkilenmeden doğum esnasını en iyi şekilde fotoğraflamak gerekiyor. Bu iş yapılırken kesinlikle flashı olan fotoğraf makineleri tercih edilmemeli. Çünkü yeni doğan bebeklerin refleksi tam gelişmediğinden gözlerini olumsuz etkileyebilir.

Doğum fotoğrafçısı ekipman seçerken hastanenin doğumhane özelliklerine göre belirlemelidir. Işığı, açıyı, duracağı yeri çok iyi hesaplamalıdır. Sabırlı ve sakin olmalı, aile ve doktorlar arasında sorun çıkmamasına dikkat etmelidir. Doğum anında strese girmemeli, fotoğraf çekerken doğal pozlar yakalamaya özen göstermelidir. Bu nedenle kendini sadece doğum fotoğrafçısı olarak değil, doğum esnasında kendini o ailenin bireyi gibi görmeli, hissetmeli ve o duyguyu yaşamalıdır.

Doğum fotoğrafçısına doğumun ne zaman olabileceği belli olmadığından 7 gün 24 saat ulaşılabilinmelidir. Tatil planı yaparken bile doğum olup olmayacağını hesap etmeli, ona göre plan yapmalıdır. Kaç aile ile anlaştıysa o tarihlere dikkat etmeli kendini ona göre ayarlamalıdır.

Doğum fotoğrafçısı sabırla vaktinin büyük kısmını bu işe ayırmalıdır. Özellikle bebek 1 yaşına gelene kadar sürekli yanında olmalı ve her anını çekmelidir. Çünkü bebekler ilk 1 yılda çok değişim gösterirler. İlk ay anneye benzeyen bebek, ikinci ay babaya benzeyebilir, bu durum doğum fotoğrafçısının çektiklerinden anlaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan Annelik Duygusu Nasıl Bir Şey? başlıklı makalemizde annelik duygusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü