Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Doğum çantasında neler olmalı, hangi malzemelere öncelik verilmeli vb. sorular özellikle ilk kez çocuk sahibi olacak ailelerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. 9 ay boyunca yaşanan tatlı telaşın son aşaması doğum çantasının hazırlanmasıdır. 32.haftadan sonra yavaş yavaş doğum çantasının hazırlanması tavsiye edilmektedir. Olası erken doğumlara karşı da hazırlıklı olmak oldukça önemlidir. Doğum çantası hazırlamadan önce bir liste oluşturmak hazırlık aşamasının en önemli kısmıdır. İlk önce liste hazırlayarak işe koyulabilirsiniz.

Doğum Çantası Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Doğum çantası hazırlamaya ne kadar erken başlarsanız o kadar rahat edersiniz. Önceden hazırlayacağınız listeye göre çantayı doldurduktan sonra zaman içinde ihtiyaç duyacağınız malzemeleri de doğuma kadar ekleyebilirsiniz. Çanta hazırlarken mevsim özelliklerini de asla ihmal etmeyin. Örneğin; yaz bebekleri için doğum çantası farklıyken kış bebekleri için daha farklı olabilmektedir. Temel malzemeler aynı olsa da bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanmalıdır?

Doğum çantası olabildiğince erken hazırlanmaya başlanmalıdır. Genellikle 32. haftadan itibaren bu hazırlığa başlanılması tavsiye edilmektedir. Ancak erken doğum ihtimalini de hesaba katarak uygun bir zaman içinde çanta hazırlıkları başlamalıdır. Hastane çantasında olması gerekenler ameliyat sonrası ve doğum öncesi tüm ihtiyaçları karşılamalıdır. Bu nedenle oldukça erken bir dönemde doğum çantası listesini hazırlayarak, doğum çantası hazırlıklarına başlayabilirsiniz. 

Bebek İçin Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Doğum çantasında hem anne hem de bebek için ayrı ayrı temel ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlerin bulunması gerekmektedir. Bebeğin ihtiyaçlarının yanı sıra annenin ihtiyaç duyabileceği tüm malzemeler çantada yerini almalıdır. Bebekler için doğum çantasında;

·         Yeni doğan bebek bezi (1 paket)

·         Islak bebek mendili (alkol, paraben vb. maddelerden arındırılmış)

·         Şapka, çorap, eldiven, patik (hepsinden en az 2 ya da 3 çift)

·         Zıbın, tulum ve pijama (3 er adet)

·         Mevsime göre (yelek, battaniye vb.)

·         3- 4 adet bebeklere uygun havlu

·         Önlük

·         Bebek taşıma araçları

Tüm bu ürünler önceden yıkanmış ve ütülenmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çantaya ekleyeceğiniz ürünlerin hepsi yeni doğana uygun özellikte ürünler olmasına dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

 Anne İçin Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

Hastane valizinde olması gerekenler bebeğin ihtiyaçlarına cevap verdiği gibi annenin ihtiyaçlarını da karşılamalıdır. Anne için;

·         Rahat, terletmeyen ve bol kıyafetler (2 – 3 adet olması tavsiye edilir)

·         Emzirmeye uygun destekli sutyen (2 – 3 adet)

·         Güçlü emici ped ve göğüs pedi/ göğüs kalkanı (en az 20 – 25 adet)

·         Diş fırçası, tarak, sabun vb. kişisel bakım ürünleri

·         Pamuklu ve geniş külot (7 – 8 adet)

·         Yumuşak havlu

·         Emzirme kolaylığı için bol gecelik ya da elbiseler

·         Pijama, terlik ve sabahlık

·         Hasta çıkışı için rahat dış kıyafetler

Mutlaka doğum çantasında bulundurulması gereken temel malzemelerdir. Bu malzemelerin dışında ihtiyaçlarınız doğrultusunda eklemeler de yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Aşı Ne Zaman Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü