Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir Kullanımı Nasıldır?

Diyafram Doğum Kontrol Yöntemi Nedir Kullanımı Nasıldır?

Gebe kalmayı önleyen yöntemler arasında birçok çeşit bulunmaktadır. Doğum kontrol hapı, spiral, aşı ve diğer yöntemler dışında bir de diyafram doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Çok fazla bilinen bir yöntem olmamasına rağmen doğum kontrol yöntemlerinde en güvenilir bir yöntem olarak bilinmektedir.

Diyafram doğum kontrol yöntemi ince kauçuktan yapılmış aparatın diyaframa yerleştirilerek spermlerin yumurtaya ulaşmasına engel olan bir doğum kontrol yöntemidir. Sperm hücrelerinin yumurtaya ulaşmasına engel olarak yumurtanın döllenmesini engeller. Diyafram doğum kontrol yöntemi diğer doğum kontrol yöntemlerinden daha etkili yöntemlerden biridir. %84 daha fazla koruma sağlamaktadır.

Diyafram doğum kontrol yönteminde kullanılan malzemenin kullanımı öğrenildiğinde her kadın tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu sayede kendi kendine doğum kontrol yöntemi uygulama şansı edinilir.

Cinse yolla bulaşabilecek hastalıklarda da korunma sağlayan diyafram cinsel ilişkiden 6 saat önce bölgeye yerleştirilir. Bu sayede cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz.

Emziren kadınların da rahat bir şekilde kullanabileceği diyafram 2 yıl süresince kullanılabilmektedir. Aynı diyafram 2 yıl sonra değiştirilmelidir.

Her doğum kontrol yönteminde olduğu gibi diyafram doğum kontrol yönteminde de dezavantajlar olabilmektedir. Bu nedenle kullanılırken mutlaka detaylı bilgi alınması gerektiği unutulmamalıdır. Diyaframa çok iyi bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Diğer aşı ve spiral gibi yöntemlere kıyasla daha az koruma etkisi sağlasa da doğru yerleştirildiğinde daha fazla etki göstermektedir.

Mutlaka cinsel ilişki öncesinde takılması gerekmektedir. Çünkü cinsel ilişki sırasında takılır ise cinsel ilişkiyi kesintiye uğratabilmektedir.

Diyafram doğum kontrol yöntemini tekniği bilen kişiler tarafından kendi kendine uygulanabilmektedir. Ayrıca bu yöntem diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanamayan kişiler tarafından da tercih edilen bir yöntemdir.

Diyafram doğum kontrol yöntemini uygulaması tamamen mümkün olmayan kişiler ise diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmaya devam edebilirler. Mesane ve rahimi aşağıya sarkmış olan kadınlarda, vajina ve rahim ağzında şekil bozukluğu olanlarda, alerjisi olanlarda ve 6 hafta içerisinde doğum yapmış olan kadınlarda diyafram doğum kontrol yöntemi uygulanmaması gerekmektedir. Özellikle latex alerjisi olan kadınlar kullandığında şiddetli kaşıntı ve kızarıklık meydana gelerek kişiyi çok fazla rahatsız etmektedir. Bunun dışında diyafram doğum kontrol yönteminin kullanılması mutlaka uygulamayı doğru bir şekilde öğrenen kişilerin kullanması gerekmektedir. Diyaframın rahim ağzına yerleştirilmesi ve kişiye uygun olan diyaframın tercih edilmesi korunma için oldukça önemlidir. Aksi halde istenmeyen gebelik meydana gelebilmektedir.

Diyafram Doğum Kontrol Yönteminin Kullanımı 

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan ve henüz tam anlamıyla ülkemizde doğru bir şekilde kullanılamayan diyafram doğum kontrol yöntemi eğer doğru kullanılırsa ciddi bir şekilde diğer yöntemlerden daha sağlıklı bir yöntemdir.

Diyafram doğum kontrol yöntemini uygulamak için öncelikle bir danışmandan yardım alınması gerekir. Böylece tüm detayların doğru bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Aksi haldi hem gebelik söz konusu olabilir hem de kadının sağlığı tehdit altında olabilir.

Danışman yardımı ile alınan tüm bilgiler doğrultusunda rahim boyuna göre diyafram kişiye verilir. Cinsel ilişkiden en az 6 saat öncesinde diyafram yerleştirilmesi gerekir. Rahim ağzının kapanması için spermisit ile beraber uygulama yapılır. Rahim ağzı kapanmaz ise hem cinsel ilişki kesintiye uğrar hem de olası bir durumda spermler yumurtayı dölleyebilir.

İlişki bittikten sonra 6 saat boyunca diyafram tekrar rahim ağzında tutulur. Spermler henüz canlı olduklarından yumurtayı dölleme oranı da oldukça yüksektir. Diyafram çıkarıldıktan sonra yıkanıp, kurulanıp tekrar kutusuna kaldırılmalıdır. Bir sonraki cinsel ilişkide de aynı yöntem uygulanarak diyafram kullanılmaktadır.

Spermisit ile diyaframı kullanmak korunmayı daha da fazla arttırmaktadır. Diyafram rahim ağzına yerleştirilmeden önce mutlaka ellerin sabunlu su ile yıkanması gerekmektedir. Kadınlarda en hassas bölge rahim ve genital bölge olduğundan çeşitli hastalıklara sebep olabilmektedir. Kaşıntı, kızarıklık ya da kötü kokulu akıntı söz konusu olur ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Doğum kontrol yöntemleri arasında kadının hormonlarına zarar vermeyen yöntem olarak bilinen bu diyafram doğum kontrol yöntemi mutlaka konu ile ilgili detaylı bilgisi olan ve doğru bir eğitim verebilecek kişi tarafından yerleştirilmesi ve kullanımı hakkında bilgi alınmalıdır. Aksi halde uygulama yanlış yapıldığında kadın sağlığını son derece olumsuz yönde etkileyecektir. Bununla beraber gebelik riski taşınabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Adet Düzensizliği ve Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü