Diyabetli Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Diyabetli Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Gebelik diyabeti nedir?

Gebelik diyabeti, yalnızca hamile kadınlarda görülen diyabettir. Bu, hamile olmadığınız sürece gestasyonel diyabet alamayacağınız anlamına gelir. Hamilelik sırasında ilk kez gestasyonel diyabet gelişebilir veya hamileyken daha da kötüleşen tanı konulmamış hafif bir diyabet vakası yaşayabilirsiniz.

Hamilelik sırasında, vücudunuz insülin kullanmanın biçimini değiştirir. İnsülin, gıdaya veya şekere yediğiniz gıdaları kıran bir hormondur. Daha sonra bu glikozu enerji için kullanırsınız.

Bebeğinize daha fazla glikoz vermeye yardımcı olmak için hamile kaldığınızda doğal olarak insüline karşı daha dirençli hale gelirsiniz. Bazı kadınlarda süreç yanlış gidiyor ve vücudunuz insüline cevap vermiyor ya da ihtiyacınız olan glikozu vermek için yeterli insülin vermiyor. Bu olduğunda, kanında fazla şeker olacak. Bu gestasyonel diyabete neden olur.

 Hangi Gıdalar Yenmelidir?

Gestasyonel şeker hastalığınız varsa, sağlıklı, dengeli bir diyet sürdürmek, semptomlarınızı ilaca ihtiyaç duymadan yönetmenize yardımcı olabilir. Genel olarak, diyetiniz protein artı karbonhidratların ve yağların doğru karışımı içermelidir.

Gestasyonel diyabet tanısı konduktan sonra doktorunuza kayıtlı bir diyetisyen veya beslenme uzmanıyla çalışmanız konusunda bilgi verin. Yemek planlamanıza yardımcı olabilirler ve sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutacak bir yemek planı hazırlarlar.

Yemeklerinizi protein çevresinde toplamayı hedefleyin. Bir sürü taze yiyecek ekleyin ve karbonhidratların ve işlenmiş gıdaların alımını sınırlayın.

Amerikan Diyabet Derneği, her yemek için sağlıklı bir tabak hazırlamanıza yardımcı olmak için MyPlate adlı yararlı bir kılavuza sahiptir. Örneğin; her bir öğün yüzde 25 protein, yüzde 25 nişasta ve yüzde 50 salata ve benzeri olmalıdır.

* Taze veya dondurulmuş sebzeler

* Yumurta veya yumurta akıları

* Taze meyve

* Tavukgöğsü

* Pişmiş balık

* Buharla pişirilmiş sebzeler

* Patlamış mısır

* Şekersiz yoğurt

  Hangi Gıdalar Tercih Edilmemelidir?

Beyaz ekmek gibi oldukça işlenmiş gıdalardan ve genelde şeker çok fazla olan şeylerden kaçınmak isteyeceksiniz.

* Fast food ürünleri

* Alkollü içecekler, hamile iseniz de kaçınmanız gereken alkollü içecekler

* Kekler, donuts veya kek gibi pişmiş ürünler

* Kızarmış yiyecekler

* Şekerli içecekler; örneğin soda, meyve suyu ve şekerli içecekler

* Şeker

* Beyaz patates ve beyaz pirinç gibi çok nişastalı gıdalar

 Hamilelikte Diyabet Tedavisi

Gestasyonel diyabet tedavisi, kan şekeri seviyelerine bağlıdır. Birçok durumda gestasyonel diyabet diyet ve egzersiz ile tedavi edilebilir. Bazı durumlarda, kan şekerinizi düşürmek için metformin veya insülin gibi ilaçları almanız gerekir.

   Sağlıklı Hamilelik İçin Yapmanız Gerekenler

    Düzenli egzersiz

Haftada beş gün en az 30 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin. Hamileyken geniş bir faaliyet yelpazesine girmekten korkmayın, yeni egzersizleri başlatmadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın. Düzenli egzersiz aynı zamanda kan şekeri seviyenizi sabit tutmanıza yardımcı olacaktır.

 Her iki saatte bir yemek yemek

Kan şekeri seviyenizi düzenlemek için yemek atlamayın ve iki saatte bir sağlıklı bir atıştırmalık veya yemek yemeyi hedeflemeyin. Yemekten vazgeçmek, kan şekeri seviyelerinin dalgalanmasına ve onları kontrol altına alınmasını zorlaştırabilir.

 Ne Yediğinize Dikkat Etmek

İyi yemek yemek, hamilelik sırasında tüm kadınların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ancak, gebelik diyabetiniz varsa, doğru yiyeceği seçmek daha da önemlidir. Bunun nedeni, gestasyonel diyabetli birçok kadın, sağlıklı bir beslenme planı izleyerek, kan şekeri takibinde ve düzenli egzersiz yaparak durumlarını yönetebilir.

Sağlıklı besinler yiyerek ve egzersiz yaparak kan şekerinizi dengede tutmak, durumunuzu kontrol altına almak için ilacın olması gerekliliğini azaltır. Durumunuzdan herhangi bir komplikasyonunuz olması da sizin ve bebeğinizin daha az olması.

Ne yediğinizi izlemek, hamilelik sırasında sağlıklı bir kilo almanıza yardımcı olur. Hamile kalmadan önce kilolu olsaydınız, sağlık uzmanınız kaloriyi sınırlamayı önererek bebeğinizin büyüdüğü kadar fazla kazanmazsınız.

 Hamilelikte Karbonhidrat Takibi

Yiyecekteki karbonhidratların miktarı ve türü ( doğal nişastalar ve şekerler ) kan şekeri seviyenizi etkiler. Bu dönemlerde karbonhidrat alımlarını takip etmelisiniz.

Her yemiş olduğunuz öğünde karbonhidrat miktarlarına sınır koymak kan şekerinizi idare etmenizin ilk adımıdır. Sağlayıcınız muhtemelen toplam karbonhidrat miktarını günlük kalorinin yaklaşık yüzde 40’ına düşürmeyi önerir. Lifli olan karbonhidratları yemeye çalışın. Lifli gıdalar sindirmek daha zordur.

Bütün tahıllar lif açısından yüksektir, bu nedenle rafine edilmiş versiyonlar yerine kahverengi pirinç ve tam tahıllı ekmek ( beyaz ekmek ve pirin ç) seçmek, sindirmek ve şekeri yavaş yavaş kan dolaşımınıza bırakmak anlamına gelir. Sebzeler, fasulye, mercimek ve nohut da lif bakımından yüksektir.

 

Etiketler

kalemsilgi