Disleksi Öğrenme Bozukluğu Nedir?

 

Dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütmeyle matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında kendini önemli güçlüklerle gösteren öğrenme zorluğu disleksidir.

Henüz ilkokula başlayan disleksili çocuklarsa eğitim alabilecek zihinsel gelişim tamamlanmadığı için okuyamaz, yazamaz ve matematiksel işlemlerin kavranmasında zorluk yaşarlar. Ancak onların zeka düzeylerinde bu bir sorun olduğunu göstermez.

Hatta görüldüğü çocuklarda da zeka düzeyi çok yüksektir. Ancak hastalık bazen fark edilmeyebilir. Zeka düzeyleri disleksililer de düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Dikkat bozukluğu da disleksili çocuklarda görülür. Bu çocuklara bu nedenle bir uzman tarafından sistemli bir dikkat eğitimi verilmelidir. Sözel, görsel, işitsel eğitim metodları tercih edilmelidir. Çabucak sınav sorularını okuyamazlar ve yanıtları yazamazlar. Bu çocuklara bu nedenle sözlü sınav yapılması daha etkin olur. Başarılı çoktan seçmeli sınavlarda (test) daha yüksektir.

Doğuştan gelen gelişimsel ve travmaya bağlı disleksi olarak disleksi ikiye ayrılır. Doğuştan gelen disleksi, doğum öncesi ve sırasında ve sonrası komplikasyonlarına bağlı olarak üçe ayrılır.

Yetersiz ve dengesiz beslenme, gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar ve bilinçsizce ilaç kullanımı, doğum öncesi disleksiye etken olabilir. Doğum sırasında oluşan disleksiye uzun ve zor doğum plasenta anomalileri, bebeğin nefes almasındaki gecikme ve geçirdiği ateşli hastalıklar da doğum sonrası oluşan disleksi nedenlerindendir.

Yazılı kelimeleri öğrenme ve hatırlamada zorluk çekerler;

Ters olarak; b ve d, p ve q, 6 ve 9 gibi sayıları algılama, karışık olarak kelimelerdeki harfleri ve sayıları algılama, ne’yi en, 3’ü E, 12’yi 21 olarak algılamak gibi.

Okurken kelimeleri atlarlar;

Sessiz harflerin yerini değiştirmek ya da hecelerin seslerini karıştırmak, sürekli olarak da yazım hatası yapmak.

Yazı yazmada zorluk.

Yetersiz ya da gecikmiş konuşma.

Zaman ve yön kavramları konusunda sıkıntılar.

Elleri kullanmada beceriksizlik ve hantallık.

Bu çocukların erken tanı gelecekte alacakları eğitim tespiti açısından çok önemlidir. Çocuğa bu konuda yardımcı ve destek olunmalıdır. Veli-öğretmen-psikolog işbirliği ile bu da gerçekleşmelidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklara Temel Alışkanlıkları Kazandırmanın Yolları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü