Diş Buğdayı Nedir ve Ne Zaman Yapılır?

Diş Buğdayı Nedir ve Ne Zaman Yapılır?

Diş buğdayı nedir ve diş buğdayı ne zaman yapılır adlı konumuzda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. Diş buğdayı hakkında pek bilinmeyen bilgiler mevcut. Bugün bu konu da bilgilendirme yaparak diş buğdayının ne olduğu, diş buğdayı ne zaman yapılacağı hakkında faydalı bilgiler vererek sizi bilgilendireceğiz.

Anadolu da diş buğdayı ya da diş hediği ismini sıklıkla duyarız. Aslında diş buğdayı eski bir gelenektir ve halende devam eder. Anadolu da pek çok yörede diş buğdayı yapılmaktadır. Diş buğdayı adından da anlaşılacağı gibi bebeğin ilk dişi çıktığında yapılan bir organizasyondur. Yani bebeğin ilk dişi çıktığında aileler diş buğdayı yapar ve çevresinde ki kişileri diş buğdayı yemeye davet ederler. Gelen konuklar da bebeğe çeşitli hediyeler alır ve diş buğdayından yerler.

Diş buğdayı yapılma nedeni nedir?

Yapılma nedenleri aslında çoktur ve yöreden yöreye de farklılık gösterir. Bazı nedenler ise şöyledir; bebeğin dişleri sağlam olsun, buğday bereket ifade ettiği için bebeğin rızkı daima artsın, bebek bereketli olsun, bebek sağlıklı olsun, çabuk büyüsün, eş dost birbiri ile bu sayede daha fazla kaynaşsın vb. nedenlerden dolayı diş buğdayı yapılmaktadır.

Diş buğdayı genelde aile arasında yapılır ve yakın akrabalar, eş dost davet edilir. İlk olarak diş buğdayı hazırlanır ve yanında ailenin isteğine bağlı diğer pasta börek vb. şeyler hazırlanır. Konuklar da gelirken bebeğe hediye alırlar. Aslında bebeğin ilk dişi çıktığında kim bunu görürse bebeğe hediye alır. Böyle bir geleneğimizde vardır ve halen devam etmektedir.

Diş buğdayı nasıl hazırlanır?

Diş buğdayı hazırlamak oldukça kolaydır. Öncelikle buğday akşamdan yıkanarak bir kapta bekletilir ve daha sonra düdüklü tencerede ya da normal tencerede çok fazla su koymadan haşlanır. Üzerini örtecek kadar su yeterli olacaktır. Buğdayı çok fazla haşlamak lapalaşmasına neden olacağı için yumuşayana kadar pişirmek yeterli olur. Buğdayın yanında nohut, mısır ve kuru fasulyede haşlanır. Haşlanan malzemeler karıştırılır ve isteğe göre şeker ya da tuz eklenir. Kâselere konan diş buğdayı ceviz, nar, çerez ve şekerlemelerle süslenir. Diş hediğini yapmak oldukça kolaydır. Bunun yanında salatalar, kek, pasta, kurabiye vb. şeyler de hazırlanır.

Ayrıca son zamanlarda diş buğdayında gelen konuklara o günün anısına küçük süsler ya da buzdolabı magnetleri hediye edilir. Genelde bu hediyeler ya da magnetler diş şeklinde bebeğin resminin üzerinde olduğu şekildedir. Ayrıca diş buğdayında diş şeklinde pasta yapmak da son zamanlarda oldukça popülerdir. Anadolu da birçok birbirinden güzel geleneklerimiz vardır. Bu geleneklerin çoğu unutulmaya yüz tutsa da bazı geleneklerimiz halen devam etmektedir. Son zamanlarda diş buğdayı daha çok parti şeklinde yapılmaktadır. Konuklar eğlenceli vakit geçirirler. Diş buğdayı yapılan ev balonlarla ve çeşitli süslerle süslenir. Masa hazırlanır ve çeşitli ikramlıklar masaya konulur. Sonrasında diş buğdayı konuklara ikram edilir. Ardından gelen hediyeler verilir. Bu şekilde akrabaların güzel vakit geçirilmesi sağlanır. Hem bu tür organizasyonlar aile bağlarının kuvvetlenmesine de neden olur.

Bir önceki yazımız olan 29 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü