Çocukta Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Çocukta Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Bebeklerin doğuştan itibaren beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için emme refleksi göstermesi doğal bir olaydır. Bu olay doğumdan itibaren başlar ve çocukların çoğunda gözlenir. Parmak emme, normal çocuklarda 3–4 yaşlarına kadar görülen bir olaydır. Bebeklerin çoğu başparmaklarını emer. Normal olarak görülen bu parmak emme davranışının olumsuz bir etkisi vardır. Çocuğun diş yapısının şekillenmesinde olumsuz bir etki gösterir. Ancak bu durum süt dişlerinin dökülmesiyle ortadan kaybolur. Asıl dişlerin büyümesinde şekil bozukluğu etkili olmaz. O yüzden korkmaya gerek yoktur.

Çocukta Parmak Emme Alışkanlığı

Annelerin çoğu çocukta parmak emmenin kaynağının açlık olduğunu düşünürler. Oysaki bu davranış açlıktan daha çok %50’den %87 ye varan bir oranla yaygın bir davranış olarak gözlenir. Çocuk 1 yaşındayken mutlaka parmağını emer. Üstelik bu olay çocukların çoğunda gözlenir. Ayrıca çocuğun parmak emmesinin diğer nedeni de uykusu geldiğinde parmağını ağzına götürmesidir. Anne ve babalar çocuklarının parmak emmesinden dolayı çene kemikleri ve dişleri üzerinde kötü etkilerini düşünüp endişeye kapılırlar. Ancak endişeye kapılmaya hiç gerek yoktur.

Çocukta Parmak Emmenin Nedenleri Nelerdir?

Çocuğun bu alışkanlığının nedenini psikolojik bir probleme bağlanmamalıdır. Çocuğun bu davranışı yaptığı bazı dönemler ve nedenler vardır. Bunlar;

Çocuk diş çıkarırken,

Çocuk uykuya dalarken,

Yeni bir kardeşin olması bu alışkanlığı yapmasına neden olabilir.

Bazen çocuklar zorlukla karşılaştıklarında utanma ve sıkılma belirtisi olarak parmaklarını emme hareketini gösterirler.

Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Anne ve baba çocuğu bu alışkanlıktan vazgeçirmek için çok çaba gösterir. Ancak çocuk da aksine direnmek için çaba gösterir. Parmak emmenin çocukta 4 yaşına doğru kaybolması gerekir. Ama 5 yaşına kadar çocuğun parmağını emmesi normaldir ve bir zararı yoktur. Eğer bu davranış beş yaşından sonra hala bitmemiş ve okul çağında da devam ediyorsa o zaman bir sorun var demektir. Bunun için hemen tedbir alınması gerekir. Çocuk bu davranışı artık alışkanlık haline getirmiştir. Bunun karşısında sakin olmak, telaşa kapılmayıp sabırlı bir şekilde bu davranışıyla ilgilenmelisiniz. Daha da önemlisi eğer okul döneminde bu davranış yapılıyor ise ilk olarak çocukla konuşulmalıdır. Bu davranışının güzel bir davranış olmadığını ve diğer arkadaşlarının hoşuna gitmeyeceğini anlatarak bu davranıştan vazgeçirilmelidir.

Çocuğun ilk dişleri çıkmaya başladığında damakları kaşınacağından parmağını sürekli ağzına götürebilir. Bu durumda yumuşak bir oyuncak (dişlik vb.) çocuğa verilerek ağzına alınması sağlanabilir. Çocuğun bu davranışının altında ki bir diğer nedende yeni bir kardeşin olmasıdır. Yeni gelen kardeş sebebiyle çocuk bu davranışı göstermeye başlamış ise çocuklar arasında eşit sevgi sağlayıp, çocukla konuşarak kendisinin ayrı bir yeri olduğunun ve kendisini çok sevdiklerini çocuğa anlatmalısınız. Çocuğun bu hareketten vazgeçmesi için baskıcı davranmayın. Ona ceza vermeyin ve bağırmayın. Bu hareketler vazgeçireceğine daha da çok artmasına neden olur. Eğer çocuk oyun oynamıyor ve boş zamanında yapacak bir faaliyet bulamıyorsa, bu davranışı kesinlikle gösterecektir. Bu nedenle çocukla oyun oynayın, ona oyun oynayacağı oyuncaklar alın. Sonra da oyun oynaması için onu yönlendirin.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Okulu Sevmiyor: Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı? başlıklı makalemizde anaokula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı, anaokuluna gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı ve anne çocuk ilişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

27 YORUM

  1. Benim kizim 7 yasinda ve parmak emiyor bi turlu biraktiramadim konusuyorum tamam diyor ama birakamiyor suan birinci sinifa gidiyor ve okulda disarda parmak emmiyor eve geldi gibi basliyor parmak emmeye ne yapabilieim bilemiyorum herseyi denedik

  2. muhammet ali

    PARLAK EMEK ÇOK KÖTÜ

  3. Parmak emek kotu

  4. benim kizim 12 yasinda nasil biraktirabilirim

  5. Oglumun 12 yaşı var, hala barmak emir, hiç cüre tergitmek bilmir. Ne yapmalıyım?

  6. Ne yaptıysam caz geçiremedik üstüne üstelik yemek yemiyor parmağını emdiği için tokluk hissi veriyor nasıl bıraktıracam lütfen yardımcı olun ben bir çaresini bulamadım bilen varsa benle paylaşa bilirim

  7. 13 yaşındayım 7.sınıfa gidiyorum.Küçükkken annem elime hep çorap geçirirdi bende onu deler ve yinede emerdim.Hala da emiyorum ama sadece uyurken .Sıkıntım büyüdüğüm zaman yurtda kalıcam ve insanların bana bakışları değişecek çünkü emmeden uyusam bile kalktığımda ağızımda oluyor lütfen biri yardım etsin.

1 2