Çocukta Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Çocukta Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Bebeklerin doğuştan itibaren beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için emme refleksi göstermesi doğal bir olaydır. Bu olay doğumdan itibaren başlar ve çocukların çoğunda gözlenir. Parmak emme, normal çocuklarda 3–4 yaşlarına kadar görülen bir olaydır. Bebeklerin çoğu başparmaklarını emer. Normal olarak görülen bu parmak emme davranışının olumsuz bir etkisi vardır. Çocuğun diş yapısının şekillenmesinde olumsuz bir etki gösterir. Ancak bu durum süt dişlerinin dökülmesiyle ortadan kaybolur. Asıl dişlerin büyümesinde şekil bozukluğu etkili olmaz. O yüzden korkmaya gerek yoktur.

Çocukta Parmak Emme Alışkanlığı

Annelerin çoğu çocukta parmak emmenin kaynağının açlık olduğunu düşünürler. Oysaki bu davranış açlıktan daha çok %50’den %87 ye varan bir oranla yaygın bir davranış olarak gözlenir. Çocuk 1 yaşındayken mutlaka parmağını emer. Üstelik bu olay çocukların çoğunda gözlenir. Ayrıca çocuğun parmak emmesinin diğer nedeni de uykusu geldiğinde parmağını ağzına götürmesidir. Anne ve babalar çocuklarının parmak emmesinden dolayı çene kemikleri ve dişleri üzerinde kötü etkilerini düşünüp endişeye kapılırlar. Ancak endişeye kapılmaya hiç gerek yoktur.

Çocukta Parmak Emmenin Nedenleri Nelerdir?

Çocuğun bu alışkanlığının nedenini psikolojik bir probleme bağlanmamalıdır. Çocuğun bu davranışı yaptığı bazı dönemler ve nedenler vardır. Bunlar;

Çocuk diş çıkarırken,

Çocuk uykuya dalarken,

Yeni bir kardeşin olması bu alışkanlığı yapmasına neden olabilir.

Bazen çocuklar zorlukla karşılaştıklarında utanma ve sıkılma belirtisi olarak parmaklarını emme hareketini gösterirler.

Parmak Emmenin Tedavisi: Parmak Emmek Nasıl Bırakılır?

Anne ve baba çocuğu bu alışkanlıktan vazgeçirmek için çok çaba gösterir. Ancak çocuk da aksine direnmek için çaba gösterir. Parmak emmenin çocukta 4 yaşına doğru kaybolması gerekir. Ama 5 yaşına kadar çocuğun parmağını emmesi normaldir ve bir zararı yoktur. Eğer bu davranış beş yaşından sonra hala bitmemiş ve okul çağında da devam ediyorsa o zaman bir sorun var demektir. Bunun için hemen tedbir alınması gerekir. Çocuk bu davranışı artık alışkanlık haline getirmiştir. Bunun karşısında sakin olmak, telaşa kapılmayıp sabırlı bir şekilde bu davranışıyla ilgilenmelisiniz. Daha da önemlisi eğer okul döneminde bu davranış yapılıyor ise ilk olarak çocukla konuşulmalıdır. Bu davranışının güzel bir davranış olmadığını ve diğer arkadaşlarının hoşuna gitmeyeceğini anlatarak bu davranıştan vazgeçirilmelidir.

Çocuğun ilk dişleri çıkmaya başladığında damakları kaşınacağından parmağını sürekli ağzına götürebilir. Bu durumda yumuşak bir oyuncak (dişlik vb.) çocuğa verilerek ağzına alınması sağlanabilir. Çocuğun bu davranışının altında ki bir diğer nedende yeni bir kardeşin olmasıdır. Yeni gelen kardeş sebebiyle çocuk bu davranışı göstermeye başlamış ise çocuklar arasında eşit sevgi sağlayıp, çocukla konuşarak kendisinin ayrı bir yeri olduğunun ve kendisini çok sevdiklerini çocuğa anlatmalısınız. Çocuğun bu hareketten vazgeçmesi için baskıcı davranmayın. Ona ceza vermeyin ve bağırmayın. Bu hareketler vazgeçireceğine daha da çok artmasına neden olur. Eğer çocuk oyun oynamıyor ve boş zamanında yapacak bir faaliyet bulamıyorsa, bu davranışı kesinlikle gösterecektir. Bu nedenle çocukla oyun oynayın, ona oyun oynayacağı oyuncaklar alın. Sonra da oyun oynaması için onu yönlendirin.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Okulu Sevmiyor: Okula Gitmek İstemeyen Çocuğa Nasıl Davranılmalı? başlıklı makalemizde anaokula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı, anaokuluna gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı ve anne çocuk ilişkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

27 YORUM

 1. benim çocuğum 2.5 yaşında .orta ve yüzük parmağının ikisini birden emiyor.ilk 6 ay baş parmağını emdi.orta parmağında şekil bozukluğu oluyor.nasıl bırakacak.

 2. 5 yaşa kadar endişelemeye gerek yok ,ama parmağında şekil bozukluğu oluyor.bir çok doktorla görüştüm,en son psikoloğa sordum.sonuç alamadım.ne yapmalıyım?

 3. benım kızım suanda 8 yasında ama bırturlu parmaktan vaz gecmıyor ne yapmalıyım

 4. Oğlum 20 yaşında mayıs 26 2011 de asker olacak,ancak bebekliğinden beri parmak emmekte,korktuğumuz askerde sıkıntı yaşar,1-2 gün içerisinde parmak emmesini ve bırakmasını nasıl sağlarız,askere gdecek diye bu telaşı yaşıyoruz,elbette çok geç olduğunun farkındayım,oğlumun kendisinin faredip bırakmasına fırsat verdik ama olmadı,yardımınız için şididen çok teşekkürler.e:posta adresim. ercanmeteemlak@hotmail.com

 5. oğlum 5 yaşında bebekken uykusu gelince parmağını emiyordu şimdi ise sürekli nasın bıraktırırım

 6. benim kızımda baş parmağını doğumdan itibaren 2 yaşına kadar emdi.eczaneden acı oje aldım tırnağına sürdüm artık bıraktı emmiyor

 7. benim kızım on yaşında ve hayla bırakmıyor çok üzülüyorum nasıl bıraktıracam

 8. Bende parmak emiyordum hatta nasıl bırakacağımı araştırıyordum acı oje felan hepsini denedim ama hiçbiri işe yaramadı, bırakamayacağımı düşünüyordum bir gün ben parmak emmicem dedim ve o gün hiç parmak emmedim zaten ilk günü atlattıktan sonra 2. 3. gün felan zorluk çekmiyorsun bence insan kafasında biten bir olay bırakamacağım dediğimiz zaman bırakamıyoruz ama ben kendimi sıktım ve allaha çok şükür bıraktım ;))

 9. kızım9yaşında parmak emiyor nasıl bıraktırabilirim

 10. benim kızım 4 yaşında hala parmak emiyo ne yaptıysak vazgeçiremedik. yardımcı olurmusunuz.

 11. Merhaba ben 15 yaşındayım lise 2.sınıf öğrencisiyim. Sol işaret parmağımı çocukluğumdn beri emiyorum. Acaba bu huyu nasıl terk ederim?

 12. Merhabalar benim kizim 3 yasina kadar cok yogun bir sekilde parmagini emiyordu. Istahsizlik ve dis yapisinda bozulma baslamisti. Parmagina yesil aci biber surerek bu sorundan bir haftada kurtulduk.

 13. merhabalar benim kızım 2 yaşında sürekli parmak emiyor diş ve damak bozuklugu olmasından korkuyorum ne yapmalıyım

 14. KIZIM 4 YAŞINDA HALA PARMAĞINI EMİYOR NE YAPMAM GEREKİYOR

 15. Kızım 2 yaşında ve sadece uykusu geldiginde bas parmağını emiyor aci oje ise yararmi ?

 16. Damak bozuklugum var çok kötü ondan nefret ettim ve bıraktım 17 yaşındayım , ve baş parmağımı emiyordum ve nasır oluştu o nasır ı nasıl yok edebiliriz ?

 17. benim kardeşim 3 yaşında ve baş parmağını yiyor.1 yaşından beri başladı ve bizde damak bozukluğu olur diye korkuyoruz ve yanlızda değil biz onla hepn ilgileniyoruz acı öje sürdük fayda etmedi acı sürdük yine fayda etmedi ne yapmamız gerek??

 18. Bebekligimden beri parmk emiyorm birakamiyormm 12yasindym. her seyi denedm dislerimin yapisi bozldu bunu yapmamak icin daha iyi ve daha gzl yontemler soylersenz cok iyi olr

 19. Dis doktiruna gidin damaklık versin yaa bur kac gun emmesin bence birakir

 20. Nazil birakilir

1 2