Çocuklarla Cinsellik Ve İlişkiler Hakkında Konuşma

 

Anne ve babaları ile araştırma sonuçları cinsellik konularını rahatça konuşamadığını ifade eden çocukların ergenlik döneminde yüksek risk taşıyan davranışlar gösterme eğilimi olduğunu ortaya koyuyor. Rahatça anne babaları ile konuşan çocuklar ise ebeveynlerinin bunu kendileriyle açıkça konuşmalarına ve onları dinlemelerine bağlıyor.

Çocuklarımız günümüzde yaşlarına uygun olmayan cinsel içerikli yayınlara maruz kalabiliyor, yalan yanlış bilgileri arkadaş çevresinden edinebiliyor. Bu bilgileri en doğrusu yaş ve merakları doğrultusunda bizden almalarıdır. Böylece aile içinde cinsellik konuşulabilir bir konu olur. Diğer türlü sadece yabancılarla konuşulabilecek tabu bir konu olur. Oysa çocuğumuzla bizim cinsellik ve üreme konusu konuşmamız onun aynı zamanda bu konularda edindiği bilgilerin derecesini ve sağlıklılığını görmemize yardımcı olur.

Aşama aşama ve yaşına uygun olarak cinsel eğitimi verdiğimizde çocuğumuzun kendi bedeni ve özelliklerini tanıması ile;

  • kendine güveni artar.
  • Bedenine karşı olan sorumluluklarını fark eder.
  • Karşı cinsle sonraki yaşamında kurduğu ilişkilerde daha dengeli olur.

Konuşulamayacak tabu konuların çocuklarımızla aramızda olmaması ilişkinin daha güvenli hale gelmesini sağlar. birçok ebeveyn araştırmalara göre cinsellikle ilgili konuları konuşmaları gerektiğini biliyor fakat akılları nasıl yapacakları konusunda karışık, erteleme eğilimini bu nedenle gösteriyorlar.

Çocukla açık iletişim

Başka çocuklarla cinsellik konusunu çocuklarımızın konuşmasından rahatsız olmayalım. Konuşmalar normaldir ve zaten önüne geçilemez. Çocuklarımızın duydukları ihtiyaçları doğrultusunda bizimle gelip konuşabilmelidir. Aramızdaki iletişim ve paylaşım kanallarını bunu sağlamak için açık tutmalı ve rahat olmalıyız.

Çocuklarımızın genel olarak her konuda bizimle konuşabilir olmasını sağlamalıyız, bunlardan biri de cinselliktir.

Çocuğumuz ne sorarsa sorsun yanıtımız onu iyi hissettirmelidir. Sorduğu için kutlayabilirsiniz; ‘Mükemmel bir soru! Gene başka soruların olduğunda sor’ gibi tepkilerle konuşabilen bir ebeveyn olmalısınız. Dürüstçe çocuğumuzla konuşmaya hazır olma durumu çocuklukta, ergenlikte ve sonrasında karmaşa içinde yolunu bulmasına yardımcı olabilecek en değerli armağanlardandır.

Aile değerlerinin farkında olma

Bizden bağımsız bir şekilde çocuğumuzun bir hayat görüşü olması ve yere ayaklarını sağlam basması önemlidir. Bizim bir uzantımız olmamalıdır. Fakat hayatı çocuğumuzun anlamasında ve kendi yolunu belirlemesinde biz çok önemliyiz. Kendi inançlarımızdan öncelikle yola çıkarak aile değerlerimizi oluşturmalıyız. Çünkü bir ailenin yapısı, değerleri ve misyonu bir diğerine göre farklı olabilir. Sahip olunan değerleri belirleyip hangilerini çocuğumuza aktaracağımızı iyi bilmemiz gerekir. çocuklarımıza gerçekten inandıklarımızı aktarmaktan çekinmemeliyiz.

Erken başlanmalı

Üreme ile ilgili normalde çocuğumuz 2-4 yaşlar arasında somut sorular sormaya başlar. Elini, ağzını, burnunu, gözlerini, kulaklarını öğrenirken vajina ve penisini de ekleyelim. Çocuğumuzun soru sormasını ilk cinsel bilgileri vermek için beklemeliyiz. Ancak 4-5 yaşını da bu bekleme geçmemelidir. Geçtiği takdirde başka bilgi kaynaklarının olup olmadığını araştırmalıyız. İki nedenle soru sorar: ilki size sormayı denemiştir ancak bu manada bir yakınlık görememiştir. İkincisi de evde bulunan büyük çocuklardan, çevredeki dergilerden, televizyon ya da başka kanallardan ihtiyacı olan bilgileri öğreniyor demektir.

Soruya odaklı ve yaşına uygun yanıtlar

İyi bir şekilde soruları dinleyelim. Sadece sorulan sorulara yönelik ve merakını tatmin edecek kadar cevaplarımızın olmasına özen gösterelim. Son derece somut ve açık olmalıdır. Bu konuda bazı anne babalar duydukları gerginlik ve sıkıntıdan ötürü bir çırpıda bildikleri her şeyi anlatmak isterler. Çocuğumuzun kafasını karıştırmadan merakını gidermeliyiz. Çocuğun daima çocuğun sorduğu sorunun yanıtını kısa, net ve yaşına uygun olarak verelim.

Daha fazla detaya çocuklarımız büyüdükçe ihtiyaç duyar. Onları bildikleri hakkında konuşturarak merak ettikleri konuları netleştirebiliriz. Kendi kullandıkları terimleri organlarımız hakkında öğrenmek konuşmamızda bize yardımcı olacaktır.

İlk adımı gerektiğinde biz atalım

Geçmişte eğer çocuğunuzun sorduğu sorulara kaçamak yanıtlar verdiysek bu konuların çocuğumuz bizimle konuşulmaması gerektiğini düşünerek başka kaynaklara yönelmiş olabilir. Biz konuyu açalım ve bu konuları her zaman bizimle konuşabileceğini özellikle belirtelim. Mesela 8 yaşındaki çocuğumuzun arkadaşının annesi hamile ise ‘Mehmet’in annesinin karnının büyüdüğünü fark ettin mi? Yakında Mehmet’in kardeşi olacak, şu anda annesinin karnı da büyüyor. Nasıl oraya geldiğiniz biliyor musun?’ diye konuyu açabilirsiniz.

Doğru bilgilendirin

Gerçek cinsel organ isimlerini kullanalım. Burası penisin, vajinan gibi. İleride kullandığımız başka terimler sorun yaratabilir. ‘Aşağısı, orası’ gibi değersizleştirici ifadelerin ileride kız çocuklarının cinsel bozukluk yaşamalarına da önemli bir sebep olarak ortaya çıktığını biliyoruz. Cinsel organlarını bu nedenle çocuklara tanıtırken doğru isimlerini, ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını anlatmanın anne babalık görevlerinden biri olduğunu unutmamalıyız. Kendi yetiştirilmemizden bu nedenle ilgili kaynaklanan utanma duyguları yaşıyorsak bunları aşmak için çaba göstermemiz gerekir.

Cinsel bilgileri çocuğa verirken örnekleri diğer canlılar, hayvanlar, kuşlar üzerinden anlatmaya kalkmak yanlış genellemeler yapmasına yol açabilir. İnsan üzerinden bütün örnekleri vermek uygun olacaktır. ayrıca kayıtsızca, mimiklerimizde, ses tonumuzda, ruhsal durumumuzda bir olağan dışılık olmadan bu bilgileri vermeliyiz ki, bu konunun çocuğumuza sadece olağan ve normal bir konu olduğu mesajını verebilelim.

Çocuğumuza cinsel bilgi ve üreme konusunda bilgi verirken bilimsel kaynaklı ve resimli kitaplardan yardım alabiliriz. Cinsel organların bilimsel adlarıyla; penis, döl yatağı, vajina gibi gayet normal bir şekilde anlatılması son derece faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çocukta Okuma Alışkanlığı ve Öneriler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü