Çocukların Lider Olmasına Engel 7 Ebeveyn Tutumu

 

  • Risk almaktan çocukları alıkoymak: Olası tehlikelere karşı çocuklar ve yetişkinler için devamlı vurgu yapan bir dünyada yaşıyoruz. Çocuklarımızı aşırı koruma davranışına, çocuklarımızı kaybetme korkusu yönlendirebilir. Görevimiz onları korumaktır fakat sağlıklı risk alma davranışlarını deneyimlemelerine engel olunmamalıdır. Bir çocuğun dışarıda oynayıp, düşmesine izin verilmez, arkadaşları ile tartışıp sorun çözemezse sıklıkla yetişkinlik hayatında fobilerden muzdarip olacaklarını psikologlar belirtmektedir. Çocuklarının hayatından ebeveynler, riski çıkarırlarsa, büyük bir olasılıkla kibirli ancak düşük özgüvenli yetişen liderler olacaklardır.
  • Hemen yardım etmek: Ebeveynler 30 yıl öncesine göre çok daha çabuk sorun yaşayan çocuklarına müdahale ediyor ve sorunlarına çare buluyor. Çocuğun kendi problemini çözme ve yaşadığı zorlukları idare etme ihtiyaçlarını bu hızlı ve aşırı müdahale ellerinden almış oluyor. Bu tarz ebeveynlik hem kısa dönemlidir hem de lider yetiştirmede bir eksik barındırır- yardımsız başarabilme becerisi. Hep birisinin çocukları onları kurtarmasını bekler. ‘Başaramazsam/eksik yaparsam bir yetişkin nasılsa gelir ve her şeyi düzeltir. Olumsuz davranışımın sonucunu ben de yaşamam.’ Deneyimi yaşar. Yetişkin hayatında, bu geçerli olmayan bir inanıştır ve sadece çocuğu başarılı bir lider olmaktan değil becerikli bir yetişkin olmasından alıkoyar.
  • Çok basit ve fazla övgü: Özgüveni arttırma amaçlı 1980’lerden beri ‘herkesi ilan etme’ trendi başladı. Çocukları bu zihniyet iyi hissettirebilir fakat araştırmalar sonucunda beklenmeyen sonuçları olduğu keşfedilmiştir. Zaman içerisinde çocuklar kendilerinin bu kadar müthiş olduklarını yalnızca anne-babalarının söylediklerini fark etmeye başlarlar. Bu abartılı övgüyü çevrelerinden almadıkça ebeveynlerinin nesnelliğinden şüphe duymaya başlarlar. O an kendilerini iyi hissederler ancak gerçeklikle ilgisi olmadığını da anlarlar. Böylece hem ebeveynleri hem kendileri hakkında imajları güçlü yetişmezler.
  • Sizi suçluluğun yönetmesine izin vermek: Sizi her an çocuğunuz çok sevmez, bazen size kızar ve ‘gıcık’ olur. Çocuğunuzu yetiştirdiğiniz süreçte onunla tartışmanız ve ona hayır ya da şimdi zamanı değil demeniz gereken durumlar olması gerekli ve oldukça doğaldır. Çocuğunuz böylece isteklerini ertelemeyi öğrenecektir.
  • Ergen çocuğunuzla geçmiş hatalarınızı paylaşmamak: Kendi deneyimlerini sağlıklı ergenler, yaşamak isteyecek ve kendi hatalarını yapacaklardır. Buna ebeveyni olarak izin vermeli fakat kendi geçmişinizde yaptığınız hataları uygun sözcükler ile onlara anlatarak kendi doğru yollarını bulmalarını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Olgunluk olarak zeka ve yeteneği algılamak: Bir çocuğun olgunluğunu sıklıkla zekası ile değerlendiriyor ve bu nedenle hayatta başarılı olacağı varsayılıyor. Bir çocuğun ayrıca hayatının alanında yetenekli olması diğer alanların tümünde de yetenekli olacağı var sayımı mevcut. Çocuğunuzun hayat becerisinin ve olgunluğunun yaşına uygun olup olmadığını anlamak için çevrenizdeki akranlarının gelişimlerini izleyebilirsiniz. Çocuğunuzun eğer sorunları daha iyi yönetebildiklerini gözlemliyorsanız çocuğunuzun bağımsızlığını geciktiriyor olma olasılığınız üzerinde düşünmelisiniz.
  • Kendiniz verdiğiniz nasihati uygulamamak: Kendi hayatınızda, çocuğunuza önerdiğiniz yaşam biçimini modellememeniz sizin sorumluluğunuzdur. Sizler de çocuğunuzun kişilikli, güvenilir bir hayat sürmesi için yuvalarınızın lideri olarak etnik seçimlerinizle güvenilir, dürüst ve sorumlu olmaya özen gösterin. Adil liderleri böylece yetiştirmiş olursunuz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Zihinsel Engelli Kardeşle Yaşamak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

Anne Günlüğü