Çocukların Hayal Gücünü Küçümsemeyin

Çocukların Hayal Gücünü Küçümsemeyin

Her ebeveyn çocuklarındaki gelişimi özenle takip eder ve tabi ki en iyi şekilde ilerlemesini ister ancak anne baba olarak çoğu zaman istemeyerek de olsa hatalarımız olur. En sık yapılan hataların başında onların hayal gücünü hafife almamız gelir ancak asla çocukların hayal gücünü küçümsemeyin. Çünkü gelişme çağındaki bir çocuk için kullandığı hayal gücü ve onun sayesinde yapabildikleri çocuğunuzun kişisel gelişimi ile birlikte zekâsal ve ruhsal gelişimini de destekler. Ebeveyn olarak yapılan hatalardan bir diğeri de sadece fiziksel gelişime önem verilmesidir, örnek vermek gerekirse aman kilo alsın aman boyu uzasın gibi. Ama tüm bunlar ile birlikte iyi insan olsun, kuralları öğrensin kişiliği oluştursun diye pek fazla bir çaba gösterilmez.

Çocukların hayal gücü

Çocukların hayal gücünü küçümsemeyin, hele ki manevi açıdan çocuğunuza bir şeyler katamıyorsanız, kendinizde olmayan özellikleri onun tek başına kazanmasını bekliyorsanız. Sizin beğenmediğiniz ve önemsemediğiniz fikirleri sayesinde kendi doğrularına kavuşurken yapabileceklerinin ve yeteneklerinin farkına varırlar. O halde anne baba olarak ilk işimiz hayallerine ve oyunlarına engel olmak yerine onları daha fazlasını yapabileceklerine inandırarak hayallerine destek olmaktır. Bazı çocuklar oyunları ile hayallerini geliştirirken bazıları anlatımları ile geliştirir ya da bazı çocuklar ise sizlerle birlikte katıldığı aktivite ve etkinliklerde geliştirir. Bir çocuğun sağlıklı ve başarılı bir şekilde yetiştirilebilmesi her bakımdan ihtiyaçlarının karşılanmasına bağlıdır. Özellikle 0–2 yaş olarak bilinen oyun ve temel eğitim çağında hayal gücünü ve hayal gücünü kullanmayı çocuklarınıza aşılamalısınız.

Sonrasında zamanla hayal gücünü besleyerek ilerlemeniz gerekir, bazen size saçma gelebilecek fikirleri olabilir o zamanda çocukların hayal gücünü küçümsemeyin. Bunun yerine mantığa daha uygun gelebilecek veya olması gerektiği gibi olabilecek farklı yol ve seçeneklerini önüne sunun. Örneğin birlikte kule yapıyorsunuz ve çocuğunuz kulesini yatay olarak ya da tersten yapmak istiyor, bu durumda hemen öyle olmaz demek yerine kendi yaptığınız ile kıyaslayabilirsiniz ve kule kelimesini tanımlayabilirsiniz. Böylelikle zamanla oda kulenin yatay olarak değil dikey olarak yükselmesi gerektiğini anlarken kendince parçalar katarak ortaya daha uygun ama kişisel bir tasarım çıkartmış olur. Her birey gibi her çocuğunda farklı alanlara ilgisi olabilir, kızlar bebekle erkekler arabayla oynayacak diye bir kural yok, belki de kızınız başarılı bir uçak mühendisi olacak veya oğlunuz harika bir moda tasarımcısı olacak. Sınırlarınızı bu şekilde belirlerseniz yasaklar koymadan onları hayal güçlerini kullanmaya teşvik edebilmiş olursunuz. Doğru şekilde davranabilmektir anne baba olmak.

Bir önceki yazımız olan Niçin Anne ve Babalar Şiddet Uygular? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler

kalemsilgi