Çocuklarımızı Hastalıklardan Nasıl Koruruz?

Çocuklarımızı Hastalıklardan Nasıl Koruruz?

Çocuklar sık sık özellikle de sonbahar-kış mevsimleri ile birlikte grip ve soğuk algınlığı yaşamaktadır. İşi, global enfeksiyonların bulaşıcı olması da daha fazla zorlaştırmaktadır. Birden fazla çocuk evde var ise çoğu zaman diğer çocuğa da bulaşması engellenemez.

Grip ve soğuk algınlığı kış hastalığı olarak bilinir ve doğru ve zamanında tedavi edilmezse daha ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Peki, zatürre, orta kulak iltihabı, romatizmal hastalıklar gibi kalıcı ve tehlikeli etkileri olan bu hastalıklardan çocukları korumak mümkün müdür? Hastalıklardan çocuklarımızı nasıl korumalıyız?

Çocuklara temizliğin ve hijyenin önemini anlatmak öncelikle yapılması gereken ilk şeydir. Birçok yere gün boyunca temas ettikten sonra ellerini gözlerine, ağızlarına ve yemeklerine temas ettirdiklerinden dolayı sık sık çocuklara ellerini yıkamaları öğretilmelidir. El yıkama alışkanlığı yemek öncesi ve sonrasında kazandırılmalıdır. Hastalıklardan çocukları korumanın püf noktalarından biri de hastalarla yakın temasta bulunmamaktır. Anne ya da babadan biri özellikle hasta olmuşsa bu pek mümkün olmayabilir. Ancak yine de çok fazla çocuğunuza yaklaşmamanız gerekir.

Çocuğun vücut direncinin soğuk havalarda düşmemesi için yeteri kadar sokağa çıkarken kalın kıyafetler giydirmelisiniz. Çocuğun hastalıklardan korunmasının bir başka yolu da dengeli ve düzenli beslenmesidir. Yeterli miktarda mineral, vitamin ve proteini alan çocukların daha da vücut dirençleri sağlam olacağından hastalıklardan da daha rahat korunmaktadırlar. Özellikle yoğurt, süt, yumurta, peynir gibi proteinli gıdaları her gün tüketmeleri gerekir. Günlük C vitamini almaları, solunum yolları enfeksiyonlarından korunmalarının en başta gelen unsurudur. Portakal, greyfurt, mandalina gibi C vitamini açısından oldukça zengin turunçgiller düzenli olarak her gün tüketilmelidir.

0-6 yaş arasında özellikle çocukların geçirdiği rahatsızlıklar, onları büyüdüklerinde bile etkileyecektir. Düzenli olarak çocuklarınıza yaptıracağınız doktor kontrolleri ve check-up ile birçok hastalığın erken dönemde teşhis ve tedavi edilmesini de sağlayabilirsiniz.

Tüm insanların yaşamını stres olumsuz etkilediği gibi çocuklarda da daha kalıcı etkiler bırakır. Çocuklarınızın bu nedenle hastalıklardan korunması ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesi için kavga ve stresten uzak bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. Ayrıca hastalıklardan çocukların korunması için uykularının da yeterli ve düzenli olması gerekmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Küfür Ediyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde 3 yaşındaki oğlum küfür ediyor, 4 yaşındaki oğlum küfür ediyor ve anne baba çocuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Anne Günlüğü