Çocuklardaki Uyku Problemleri ve Çözümleri

Çocuklardaki Uyku Problemleri ve Çözümleri

Çocuklarda en sık görülen uyku problemleri

Kabus görme, gece yarısı uyanma, gece korkuları, yalnız yatamama, diş gıcırdatması, uyurgezerlik, uykuda konuşma ve zaman zaman da altını ıslatmadır.

Çocukta gece korkuları oldukça korkutucudur. Ancak buna pek sık rastlanmaz. Çocuğun kabus gördüğü dönemler, okul öncesi dönemdir.

Çocukta diş gıcırdatması sık görülür. Bu olay dişlere zarar vermez.

Bazense çocuk odasında tek başına yatmak istemez. Yanında annesinin olmasını ister. Çünkü onu koruyucu melek olarak görür. Çocuğun hayal gücü ve okuduğu masallar kafasında korkuların oluşmasına neden olur. Sanki odasında ya da yatağının altında yabancı biri varmış gibi korkuya kapılır. Bu yüzden de uyuyamaz.

Çocuğun sağlıklı uyuması için ebeveynlerinde yapması gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle çocuğun küçük yaştan itibaren düzenli bir uyku düzeneğinin kurulması gerekir. Uyku saati geldiğinde hala çocuk uyumuyorsa çocuğu hemen yatağa götürmek gerekir. Çocuğun uyuma ve uyunma saati her gün aynı olmalıdır. Yani her gün aynı saatte yatmalı ve sabah da aynı saatte kalkmalıdır. Çocuk yatağa yatınca yanına gidip günü hakkında konuşmakta fayda vardır. Daha sonra çocuğu korkutmayacak bir hikâye okunmalı ve çocuğu uykuya motive etmek gerekir. Çocuğunuzda uyku sorunları hala devam ediyorsa önce sebebi araştırılmalıdır. Daha sonra uzman bir doktorla görüşülmelidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Uyku: Çocuklar İçin İdeal Uyku Saatleri başlıklı makalemizde 3 yaş uyku saatleri, bebeklerde uyku problemi ve bebeklerde uyku saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü