Çocuklarda Zihin Açan Gıdalar

Çocuklarda Zihin Açan Gıdalar

Çocuğun doğumundan itibaren gelişim süresince ebeveynler bebeklerinin zekâ gelişimine katkıda bulunmalıdır. Birçok anne ve baba bu konuda kararsızlık yaşayabilir. “Nasıl katkıda bulunacağız, bebeğimizin zekâ gelişimine nasıl destek vermeliyiz?” gibi sorular kafanızda oluşabilir. Çocuğunuzun zekâ gelişimine hem besinlerle hem de sizin eğitiminizle destek verebilirsiniz. Bazı besinler vardır ki çocukların beyin gelişimine destek olmakta ve çocuğun zihnini açmaktadır. Bunun yanında örneğin çocuğunuzla doğumdan itibaren konuşarak karşılıklı iletişim kurmak bebeklikten itibaren zihin gelişiminin olumlu yönde ilerlemesini sağlar. Ayrıca bebeğiniz 6–7 aylık olunca bebeğinizle karşılıklı oyun oynamak ve eşyaların adını bebeğe söyleyerek onları tanıtmak da zihin gelişimini arttırır. Fakat bebeğinize verdiğiniz sevgi, ilgi ve alaka her şeyden üstündür. Çocuğunuza basit sorumluluklar verin. Kendisini ifade etmesine fırsat tanıyın. Bebeklik dönemi merak dönemidir. Bebek her şeyi merak eder. Eşyalara dokunmak, eşyaların nasıl bir şey olduğunu öğrenmek ister. Bu dönem bebeğinizin zekâ gelişimi için önemli bir süreçtir ve değerlendirilmesi gerekir. Bu yüzden bebeğim anlamaz demeyin ve her şeyi ona tanıtın, onunla konuşlun, oyunlar oynayın.

       Çocuklarda zihin açan gıdalar

Yumurta; yumurta iyi bir protein deposu ve içinde bol miktarda D vitamini bulunur. Yumurta beyin işlevinin gelişmesini ve sarısında bulunan kolin sayesinde bellek gelişiminde önemli rol oynar.

Kırmızı et; içinde bulunan demir sayesinde çocukların zekâ seviyesini yukarı çıkarıyor. Ayrıca içinde bulunan çinko sayesinde de bellek gelişimine yardımcı olmaktadır.

Baklagiller; bol miktarda vitamin ve mineral içerdiklerinden çocuğun zihinsel faaliyetlerinin yüksek düzeyde kalmasına yardımcı olur.

Balık; çocuklarda beyin gelişimi ve beyin fonksiyonları için gereken temel yağ asitleri bulunur. Bu nedenle çocuklarda balık tüketimi önemli ve gereklidir.

Brokoli; içerisinde yüksek oranda bulunan folik asit sayesinde kişi deki gerginlik ve ilgisizliğin yok olmasını sağlar.

Çilek; beyin fonksiyonlarının düzene girmesine yardımcıdır. İyi bir C vitamini antioksidan ve deposudur. Bu sayede bellek gelişimi güçlenmektedir.

Soya; soya hafızayı güçlendirir ve zekâ açar. Beyin işlevini olumlu yönde etkiler.

Yulaf: Karbonhidrat oranı yüksek olduğundan hafıza ve dikkate olumlu yönde etkiler.

Adaçayı; hafıza ve zekâ açmaya yardımcıdır.

Süt ve süt ürünleri; Süt ürünleri D vitamini, kalsiyum, protein, karbonhidrat ve B vitaminleriyle doludur.

Sebzeler; beyin hücrelerine güç ve sağlık veren antioksidan içerir. Özellikle renkli sebzelerde antioksidan daha fazla bulunur.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri başlıklı makalemizde Bebek ve Çocuk Sağlığı, bebeklerde gec konusma ve bebeklerde geç konuşma nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü