Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimine başlamak için kesin bir yaş vermek doğru değildir. Bu çocuğunuzun fiziksel ve bilişsel gelişimine bağlıdır. Ama genel olarak 18-24 aylar uygun dönemidir. Fakat tuvalet eğitimine geç hazır olan çocuklar da vardır. Amerika’da 378 anne, baba ve çocukları üzerinde yapılan bir araştırmada çocukların bu eğitime en uygun olduğu yaş 3 olarak belirlenmiştir. 27. aydan sonra tuvalet eğitimine başlayan çocukların 1 yıl ve daha fazla sürede öğrendiği, 27-36. aylarda verilen eğitiminse daha çabuk kavrayıp kabul ettikleri izlenmiştir. Anne babaların bu eğitimi verirken dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır:

1. Çocuğunuzun altı en az günde 2 saat kuru olmalı ya da gündüz uykusundan kuru uyanmalı.

2. Çocuğunuzun beden diline dikkat etmelisiniz. Bu şekilde çiş veya kakasının geldiğini anlayabilirsiniz.

3. Çocuğunuzun bazı basit yönergeleri takip edebilmesi gerekir.

4. Çocuğunuzun aktif olması, tuvalete yürüyerek gidip gelirken, bezini de çıkarmaya yardım edebilmelidir.

5. Kaka yaptıktan sonra bu durumdan rahatsız olup bezini değiştirmenizi istemesi gerekmektedir.

6. Tuvalet veya lazımlığı kullanmak istemesi ve

7. İç çamaşırı giymeyi istemesi gerekir.

Anne ve babaların bu sıraladığımız durumlara dikkat ederek çocuğunun tuvalet eğitiminin başlama süresini algılamaları gerektir. Çocuklara bu dönemde sabırlı olunmalı ve titizlik bakımından ziyade titiz olunmamalıdır, bu dönemde sadece çocuğunuza asistanlık yapmalısınız.

Beslenme konusu gibi tuvalet konusu da çocuğun kolaylıkla anne babayı kontrol edebileceği bir durumdur. Anne babaların rahat ve çocuğun üzerine düşmeden, birkaç gün içerisinde öğreteceğini düşünmeden bu eğitimi vermesi çocuğun ileriki yıllarda da sorun yaşamasına engel olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Hayvan Sevgisi: Çocuk ve Evcil Hayvanlar başlıklı makalemizde bitkilerin ve hayvanların hangi ihtiyaçları vardır, Çocuk Gelişimi ve çocuk nasıl eğitilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü