Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı: Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklarda Tuvalet Alışkanlığı: Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuğu tuvalete alıştırmak ve ona tuvalet eğitimini kazandırmak bazı anneler için çok zor bir durum olsa gerek. Anneler bu dönemde birçok kararsızlık yaşar. En büyük kararsızlık yaşadığı konuda, çocuğun tuvalet eğitimine ne zaman başlamaları konusudur. Anne ve babanın tek istediği artık bir an evvel çocuğunun tuvaletinin olduğunu söylemesidir. Ancak bu alışkanlığı kazandırırken bazı konulara dikkat etmek gerekir. İlk olarak çocuğun buna hazır olması gerekir. Çocuk bu alışkanlığı edinmeye hazır olmadığı sürece anne ve babanın hiçbir çabası faydalı olmaz. Yani kısaca anne ve baba ne yaparsa yapsın belirli bir döneme gelmeden bu alışkanlığı kazanması mümkün değildir. Her konuda çocuklar birbirinden farklı olduğu gibi tuvalet alışkanlılığında da çocuklar farklılık gösterir.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimine ne zaman başlanmalı? Çocuğa Tuvalet eğitimi ne zaman verilmeli?

Tuvalet eğitimini genelde çocuklar 18. ve 30. aylar arasında kazanmaya başlarken bazı çocuklarda bu durum 4 yaşını bulabilir. Kızlar erkek çocuklarına oranla daha erken tuvalet alışkanlığı kazanmaya başlıyor ve bu alışkanlığı kazanıyor. Kız çocukları 2,5 yaşında erkek çocukları 3yaşında tuvalet eğitimini kazanır.

Çocuğu Tuvalete Alıştırmak

İletişimin her konuda büyük bir önemi olduğu gibi bu konuda da önemi büyüktür. Çünkü eğer ebeveyn ile çocuk arasında ki ilişkinin temeli sağlam ve iyi ilişkiler üzerine oturtulmamışsa çocuk tuvalete alışmakta güçlük çeker. Bunun nedeni de çocuk her zaman iyi bir iş yaptığında ödüllendirilmek ister. Aynı şekilde bu yeni alışkanlığı öğrendiği zamanda bir ödül bekler. İşte eğer iyi bir iletişim yoksa anne ve baba bunu anlayamaz ve dolayısıyla uygulayamaz. Çocuğun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığının bazı belirtileri vardır. Her şeyden önce çocuğun kendini hazır hissetmesi gerekir. Eğer çocuk tuvalet alışkanlığını kazanmaya hazır ise, gün içerisinde iki üç saat kuru kalması gerekir. Daha sonra bezi ıslandığında rahatsızlık duymaya başlaması lazımdır. Çocuğun tuvalet ihtiyacı geldiğinde hareketleri ya da mimikleri ile belli etmeye çalışıyorsa çocuk tuvalet eğitimi konusunda hazırdır. Çocuğun tuvalete alışması anne ve babalar için çok kolay gözükse de çocuklar için çok zor bir olaydır. Zordan çok aslında onlar için karmaşık bir olaydır. Çocuk bu olayı çözdüğünde otomatik olarak tuvalet alışkanlığını da kazanmış olur. Çocuğun öncelikle tuvaleti geldiğinde kendini tutması ve size haber vermesi ve ya kendisinin tuvalete gitmesi gerekir. Eğer çocuk evde odalarda tek başına gezebiliyorsa kendisi tuvalete tek başına gidebilir. Bazen kendini tutamayıp altını ıslatabiliyor çocuklar. Bu normaldir.

Çocuğumu tuvalete alıştırmak için neler yapmalıyım?

·        Çocuğu tuvalete alıştırmaya başladıktan sonra çocuğun altını bez ile bağlamayıp, külot giydirmelisiniz.

·        Çocuğa kızmak, onu azarlamak ve zorla bu alışkanlığı kazanmasını sağlamak yanlıştır ve faydası olmaz. Sadece çocukta öfke, korku ve inat gibi davranışların oluşmasına neden olur. Tuvalet eğitiminin her aşamasında çocukla konuşularak, çocuk cesaretlendirilmelidir.

·        Her zamanki iki altın kural burada da geçerlidir. Anne ve baba sakin ve sabırlı olmalıdır. Çocuğunuza olumsuz şeyler söylemeyin ve çevrenizdeki insanlara izin vermeyin. Onları da ne yapılıp, ne yapılmaması gerektiği konusunda bilgilendirin.

·        Çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırırken ilk zamanlar ona bir oturak(lazımlık) alın. Lazımlığı çocuğunuzun tuvalette kolaylıkla ulaşabileceği bir yere koyun. Ama evin her yerine de lazımlığı götürmesine izin vermeyin. Çocuğun oturakta oturma süresi 1 ile 10 dakika arası olmalıdır.

·        Çocukların bazıları lazımlığı sevmez. Böyle durumda ısrarla lazımlığı kullanması için baskı yapmayın. Çocuk oturaktan çekiniyor olabilir. O zamanda ona rahatlatıcı şeyler söylemek faydalıdır. Tuvalette onu yalnız bırakmayıp, sevdiği bir oyuncağı da yanınıza alarak konuşarak onu rahatlatmaya çalışın. Bu alışkanlığı çocuğa kazandırmak ilgi ve zaman gerektirdiğini unutmamak gerekir.

·        Bazı durumlarda çocuk tuvaletini dile getiremez, ne diyeceğini bilemeyip şaşırır. Bu yüzden çocuğa tuvalet terimlerini öğretmelisiniz. Böylece tuvaleti geldiğinde bunu rahatça dile getirebilir.

·        Çocuk, cesaretlendirilmeli ve tuvaletini uygun bir şekilde yaptığında övülmelidir. Onun kendini daha iyi hissetmesi için sözlü olarak onu övmeniz çocuğu cesaretlendirecektir. Bu nedenle tuvalet korkusu da günden güne azalacaktır.

·        Çocuk her gün düzenli olarak yatmadan önce tuvalete götürülmeli ve oturak yatağın yanına konularak, çocuğun oturağa kolay ulaşması sağlanmalıdır.

·        Çocuk ara sıra altına kaçırabilir. Bu durumda çocuğa kızmayın, onu ayıplamayın, cezalandırmayın ve bir başkasıyla kıyaslamayın. Kaslarını kullanmayı öğrenirken kaçırmalar normaldir ve bunu kavraması biraz zaman alabilir. Çocuğun altını tekrar sakın bezlemeyin. Zaman alsa da sonunda bunu öğrenecektir.

·        Çocuk altını ıslatmaya devam ediyorsa hala anne karamsarlığa kapılmamalı ve panik olmamalıdır. “bu işi beceremiyorum, çocuğuma bunu öğretemiyorum gibi düşünceleri kafanızdan atmalısınız.

·         Tuvalet eğitiminin kazanılması çocuktan çocuğa değişmekle olduğunu unutmayın. Ancak çocuğun 5 yaşına kadar altını ıslatmamayı, 4 yaşına kadar da altını kirletmemeyi öğrenmesi gerekir.

·        Çocuğun tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra ellerini yıkayarak temizliğe özen göstermesi konusunda çocukla konuşulmalıdır. Bu sayede hem tuvalet hem de temizlik alışkanlığını kazandırmış olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Çocuğum Yalan Söylüyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde Çocuğum Yalan Söylüyor, çocuğum yalan söylüyor ne yapmalıyım ve çocuğunuzun yalan alışkanlığını düzeltin hakkında bilgiler verilmektedir.

Anne Günlüğü

16 YORUM

 1. fatma akbaş

  bu işle ilgilenen herkese çok teşekkür ederim. yaşı küçük bir anneyim çok faydalanıyorum tekrar teşekkürler.

 2. beni biraz olsun rahatlattınız tşkrler. bugün kötü ve yorucuydu ama sizle biraz yüküm hafifledi. telaşım biraz geçdi.güzel faydalı bilgiler var anneler faydalanın

 3. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler anneler bu konuda bilinçlenmeli ve çocuklara karşı biraz daha anlayışlı davranmalı bence.

 4. Kızlarım lazımlığı oyuncak zannediyor. Araba yapıp oynuyorlar, yerlerde sürüklüyorlar. Tasını kafalarına geçiriyorlar. Biraz çiş yapsalar kendi çişlerini içiyorlar. Pis diyorum, oyuncak değil diyorumanlamıyorlar. 2,5 yaşındalar. Ne yapmalıyım.

 5. gercekden sabir isi benim oglum cok zorluyor ne yapacam bilmiyorum bence lazimik kulanmayin rabia hanim kilozet kapagi kulanin daha saglikli olur

 6. Kızım 27 aylık 3 haftadır tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışıyorum,şimdilik iyi gidiyor,ama sormadığım zamanlarda altına kaçırıyor,çok kızıyordum kızima ama yazınızı okuduktan sonra,daha sakin davranmaya çalışıyorum.teşekkürler.

 7. 2 yaşında oğlum var 2 aydır tuvalet eğitimi için uğraşıyorum hala tuvaletini söylemiyor ya yaptıktan sonra söylüyor yada hiç umursamıyor ne yapmam gerekir

 8. kızım 2.5 yasında bir türlü tuvalet alıskanlıgı kazandıramadım.Hep yaptıktan sonra soyluyor.Karamsarlıga kapılmısken yazdıklarınızı okuyunca tekrar denemeye karar verdım.Acaba kızım hazır değil mi ? Öğretemiyecegım dıye cok huzrusuzm . Oğlumda bunları yasamamıstım.

 9. kızım 2.5 yasında bir türlü tuvalet alıskanlıgı kazandıramadım.Hep yaptıktan sonra soyluyor.Karamsarlıga kapılmısken yazdıklarınızı okuyunca tekrar denemeye karar verdım.Acaba kızım hazır değil mi ? Öğretemiyecegım dıye cok huzrusuzm . Oğlumda bunları yasamamıstım.

 10. zeynep koç

  bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.Şuan çocuğumla zor bi süreçten geçiyorum. önce çocuğun yürümesi sonra konuşması derken şimdi de en önemli basamak olan tuvalet eğitimine sıra geldi.tüm annelere kolaylıklar…çocuk eğitiminde işin ehli olan insanlardan yardım almak çok önemli…yaptığımız her yanlış hareket, çocuklarımızın kişiliğinde olumsuz bir iz bırakmakta

 11. Benimde kizim 2 yasinda bitürlü alisamadi tuvalete. Benden cok esim sinirleniyor kizim altina kacirdiginda. Ne yapacagimi bilmiyorum.

 12. benımkide oturmuyor ayuakta yapıyor.verdiginiz bilgiler için tesekkürlr

 13. tesekkur ederim..

 14. on gündür uğraşıyorum kızım çişini kakasını soyluyor hatta saatlerce tutuyor ama bır turlu lazımlığa oturmuyor tuvalete gıtmıyor korktugunu soyluyor ne yapacagım bılmem.

 15. Benim oğlum 4 yaşında 2.5 yaşında çiş alışkanlığını kazandırdım başladığımız günden itibaren hiç bezlemedım bir iki defa gece kaçırdı.geç saate sıvı tüketmesini kısıtlıyorum. Ancak büyük tuvaletine tam alışmaya başladı derken tekrar başa döndük. Tamamen kıloduna yapmıyor tabiki ama degzırıyor. Yeni dayısının çocuğu oldu daha da ondan sonra değişti. O altına yapıyor ya diyor. Büyük ihtimal kıskançlıktan yapıyor. Ama artık tahamulüm kalmadı. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

 16. Benceharikabilgiler