Çocuklarda Tırnak Yeme Sebebi ve Alınacak Önlemler

Çocuklarda Tırnak Yeme Sebebi ve Alınacak ÖnlemlerÇocuklarda Tırnak Yeme Sebepleri

Ev ortamındaki aşırı baskıcı tutumlar ve kuralcı yapıdan kaynaklanabilir. Bu hareket sonuçta güvensizlik göstergesidir.

Çocuğun aşağılanması, toplum içinde azarlanması, onun yaşına uygun bir sorumluluk verilmemesi ( odasını toplaması, kahvaltıyı hazırlaması gibi basit işler) sebep olabilir.

Eğer varsa kardeşler arasında taraf tutma, anne baba ilgisizliği ve yaşamış olduğu korkular gibi etkenler çocuklarda bu davranışın görülmesine sebep olur.

Çocuklarda Tırnak Yeme Hastalığı Nasıl Önlenir?

Alınacak önlemler de şunlardır:

Çocukta gerginlik, huzursuzluk ve güvensizlik yaratan ortam incelikle araştırılmalıdır. Sonuçta tırnak yeme duygusal bir sorundur.

Çocuğu azarlamak, korkutmak, başkalarını örnek göstermek veya onu tehdit etmek sorunun çözmenin aksine daha da tetikler.

Sponsorlu BağlantılarÇocuklarda kaygı yaratabilecek video, film ve atari benzeri şeylerden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdırlar.

Anne ve babalar asla çocuklarının önünde kavga etmemelidirler. Ederlerse bile bunu alışkanlık haline getirmemeli, anlaşmazlık sebepleri de çocuğa uygun bir dil veya yöntemle anlatılmalıdır.

Sorun uzun sürerse mutlaka bir uzmanla yüz yüze görüşmek gerekir.

Ve unutmayın ki, çocuklar yeni ortam ve kişilere uyum göstermekte zorluk çekmezler. Çocuklardaki bazı davranış biçimlerinin soruna dönüşmesine biz yetişkinler sebep oluruz. Bunun farkında olan birer ebeveyn olursak çocuklarımızla iletişim kurmamız ve olumlu davranışlarda bulunmaları daha da kolay ve zevkli bir hale gelir.

Sporlu BağlantılarSosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hafta Hafta Gebelik
1 2 3 4 5 6 7
8 10  11   12 13  14 
15  16  17  18  19  20  21 
22 23  24  25  26  27  28 
29  30  31  32  33  34  35
36  37  38  39  40   Hafta  Seçin 
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM